Affenpinscher

Affenpinscher
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Affenpinscher Açıklaması

Bilinen en eski süs köpekleri arasında yer alan Affenpinscher "küçük bıyıklı şeytan" lakabıyla dünya genelinde fanlara sahiptir. Küçük ırk olması onun cesur olmayacağı anlamına gelmez, kendini büyük ırk köpek zanneden tavırlar sergileyebilen bu sevimli cins kendine duyduğu güvenle de tanınmaktadır. Siyah, füme ve bronz karışımı renklere sahiptir, çok sevimli bir suratı vardır. Genel olarak küçük çocuklarla iyi anlaşamaz ancak yetişkin aile bireyleri ile de arasından su sızmaz. Oldukça nadir bir türdür ve tüylerinin düzenli bakımı gereklidir. Aile bireylerine karşı sevgi dolu olan Affenpinsher meraklı ve akıllıdır. Genellikle sessizdir yalnız herhangi bir tehdit hissettiğinde işler değişebilir. Meydan okumak onun işidir, karşısında büyük bir köpek olması ona geri adım attıramaz. Bu nedenle de yavruluk döneminden itibaren iyi eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir. Günlük kısa yürüyüşler ile egzersiz ihtiyacı karşılanabilir. Yabancılara karşı temkinli davrandığı bilinen bu cins apartman hayatına mükemmel bir şekilde adapte olabilir. Mutfakları, evleri ve ambarları haşerelerden ve kemirgenlerden kurtarma içgüdülerine sahip atalarının mirasını korumaktadır.

Affenpinscher Kaç Kilo Olmalı?

Küçük ırktır ve oldukça hafif olduğu ifade edilebilir. Yetişkinlik dönemindeki erkeklerin ve dişilerin kiloları 3 – 6 arasında değişiklik gösterebilir. Boy uzunlukları ise 23 – 30 cm arasındadır. Gururlu ve asil küçük dostumuz kilo almaya orta derecede meyilli olduğundan veteriner kontrolleri sırasında kilo durumlarının kontrol edilmesinde fayda vardır.

Affenpinscher Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Affen, Almanya orijinli bir cinstir. 1600’lü yıllarda Almanya’da bulunan ahırlardaki sıçanları ve haşereleri temizlemek için geliştirildiler. Daha sonra fare avlamaları için mutfaklarda çalışmaya başladılar. Görev değişiklikleri onların ev köpeği olmaları adına önemli bir dönüm noktası oldu. İlerleyen dönemde Brussel Griffon ve Minyatür Schnauzer gibi ırkların gelişiminde katkıları olduğu düşünülmektedir. Münih en popüler oldukları merkez olsa da Almanya’nın genelinde tercih edilen bu cinsin standartları 1913 yılında oluşturulmuştur. AKC tarafından 1936 yılında tanınmışlardır.

Affenpinscher Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkinlik dönemindeki Affen dişileri her doğumda 2 ya da 3 adet yavru dünyaya getirirler. Çok fazla çiftleştirilmemeleri gerekir, bu hem dişilerin hem de yavruların sağlığı için doğru olmayacaktır. Gebelikleri 60 – 64 gün arasında sürer.

Affenpinscher Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy döken cinslerden biri olan Affenpinsher haftada 2 – 3 kez taranmalıdır. Gözlerine zarar verecek tüyleri ise makasla kısaltılmalıdır. Baş kısımlarındaki tüyler genellikle öne doğru fırçalanır ve görüşlerinin açılması için ters V şeklinde kesilir. Burun çevresindeki tüylerin de düzenli olarak kısaltılması gerekir. Tüyleri çok hızlı uzamadığı için iki üç ay aralıklarla bu işlemin tekrarlanması gerekir. Dişleri düzenli olarak fırçalanmalı ve tırnakları da kontrol edilip ayda bir kez kısaltılmalıdır.

Affenpinscher Kaç Saat Uyur?

Enerjik, sevgi dolu ve oyuncu bir ırktır; uykuyu çok fazla sevmez. Bu nedenle aktif bir hayatı olanlar için muhteşem bir hayat arkadaşı olacakları kabul edilir. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku onların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır. Bekçilik içgüdüleri çok kuvvetli olduğundan uykuları aralıklı olarak bölünebilir.

Affenpinscher Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Canlı, aktif, meraklı ve eğitilmezlerse oldukça başlarına buyruk olan bu tür erken dönemde sosyalleştirilmelidir. Kendilerini büyük köpeklerle kıyasladıkları ve maalesef boyutlarının büyük olduğunu düşünmeleri onların hayatlarını riske atacak davranışlar sergilemelerine neden olabilir. Üstelik çocuklarla da araları pek iyi olmadığı için bazı durumlarda agresif hareketler sergileyebilirler. Onların erken itaat eğitimi almaları tavsiye edilir, böylece onunla konforlu bir hayat sürmek mümkün olur. Eğitimin ilk aşamalarında ciddi bir direnç göstermeleri ve inat etmeleri alışıldık bir tutumdur. Zaman içerisinde sivri huyları törpülenebilir. Eğitimleri sırasında onların zekalarının küçümsenmemesi gerekir, komut öğretme süreleri çok uzun tutulmamalıdır. Sıkılabilirler ve ilgileri dağılabilir. Küçük ırk deneyimi olan kişiler tarafından disipline edilmeleri daha kolay olacaktır.

Affenpinscher Nasıl Beslenmeli?

Onların beslenmeleri için kaliteli küçük ırk mamalarının tercih edilmesi gerekir. Yavruluk ve gebelik gibi özel gelişim dönemlerinde doğru beslendiklerinden ve ihtiyaçları olan tüm mineral ve vitaminleri aldıklarından emin olunmalıdır. Kilo almaya orta derecede meyilli oldukları için beslenmelerinin uygun egzersizlerle desteklenmesi gerekir. Siz de küçük dostunuz için mama alternatiflerini değerlendirmek adına sitemizi ziyaret edebilir, ürün içeriklerini ve yorumlarını inceleyerek son kararı verebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Affenpinscher Yorumları

Diğer Adları

Maymun Pinscher, Maymun Pinçhır


Renkleri

Siyah; gri; gümü; siyah ve bronz


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1600'ler


Familya

Terrier, pinscher


Orjinal İşlevi

Böcek, küçük haşere ve fare avı, kucak köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş, rehber


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

3-6/3-6 kg


Boy (Erkek/Dişi)

23-30/23-30 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Affenpinscher sahiplenmek istiyorsanız, Affenpinscher sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Affenpinscher dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

sule333 kullanıcısının #1472 peti
hatlce kullanıcısının #88479 peti
Meryemmmm1234 kullanıcısının #45731 peti
BRP kullanıcısının #29465 peti
Sena4291 kullanıcısının #25222 peti
Aslihanmete kullanıcısının #16615 peti
hayvanmelegi kullanıcısının #16501 peti
zehex kullanıcısının #4436 peti
Efearas1907 kullanıcısının #64601 peti
Burcu07 kullanıcısının #3124 peti
Sevimlidostlarr kullanıcısının #46725 peti
Ardakayalii kullanıcısının #47192 peti