Amerikan Tüysüz Terrieri

Amerikan Tüysüz Terrieri
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Tüysüz Terrieri Açıklaması

ABD'ye özgü tek tüysüz ırk olma özelliğini taşıyan Amerikan tüysüz terrieri cesur ve özgüvenlidir. Her zaman tetikte oldukları için olağan dışı herhangi bir durum gerçekleştiğinde sahiplerini alarma geçirirler. Çok sıcak havaları da soğuk havaları da tolere edemezler. Günlük egzersizlerini yaptıklarında apartman hayatına muhteşem bir şekilde adapte olabilirler. Ailesiyle ve ailesinden olmayan çocuklarla iyi anlaşırlar; diğer köpeklere ve yabancılara pek yanaşmazlar. Kilo alma potansiyelleri yüksektir ve en keyif aldıkları aktivitelerin başında oyun oynamak gelir. Aile bireylerini mutlu etmek isterler, bu nedenle itaat noktasında çok sorun çıkarmazlar. Enerji seviyeleri çok yüksektir, uzun süre evde kaldıklarında hem psikolojileri zarar görür hem de ev dağılabilir. Tüyleri olmadığı için ciltleri güneş ışınlarına karşı son derece hassastır, güneşli günlerde dışarı çıkmadan yüksek faktörlü güneş kremlerinin cildine sürülmesi gerekir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 2 – 7 kilogram arasında değişir. Boyları ise 18 – 41 santimetre aralığında olur. Küçük ırka mensupturlar ve kilo alma potansiyelleri son derecede yüksektir. Düzenli veteriner kontrolleri sırasında ağırlıklarının mutlaka öğrenilmesi gerekir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. 1972 yılında fare terrier cinsinin tüysüz bir yavrusunun dünyaya gelmesi ile sahneye çıkmışlardır. Bu yavruya Josephine adı verilmiştir. Daha sonra cinsin yeni üyeleri de aralarına katılmıştır. AKC tarafından 2016 yılında tanınmışlardır.

Amerikan Tüysüz Terrieri Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her bir doğumda 3 – 5 yavru dünyaya getirebilirler. Yavru sayıları değişkenlik gösterebileceği için gebelik süreçlerinin takip edilmesi gerekir. Diğer birçok küçük boyutlu gibi onların da doğumlarının sezaryen ile yapılması gündeme gelebilir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Çok Tüy Döker mi?

Bazıları tamamen tüysüz olur bazılarında minimal ölçüde tüy bulunabilir. Her iki tür için de fırçalama ihtiyacı yok denecek kadar azdır. Tamamen tüysüz olanlara güneşe çıkarken güneş kremi sürülmelidir. Kulaklarının temizliğine dikkat edilmeli ve dişleri fırçalanmalıdır. Tırnaklarının da düzenli olarak kısaltılması ihmal edilmemelidir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Kaç Saat Uyur?

Günde 12 – 14 saatlik bir uyku onların sağlıklı bir gelişim sürecinde olduklarını gösterir. Sahiplerine yakın alanlarda uyumayı tercih ederler. Uyanık olduklarında oyun oynamayı ve aile aktivitelerine dahil olmayı tercih ederler.

Amerikan Tüysüz Terrieri Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Diğer tüm ırklarda olduğu gibi erken dönemde sosyalleştirilmeleri ve eğitilmeleri önerilir. Yavruluk döneminde oldukları 7 hafta – 4 ay arası süreçte mümkün olduğunca farklı kişi ve hayvanla tanışmaları gerekir. Eğitimleri sırasında nazik davranılmalıdır. Zeki ve memnun etme odaklı oldukları için eğitimleri oldukça eğlenceli geçer.

Amerikan Tüysüz Terrieri Nasıl Beslenmeli?

Küçük ırklara özel geliştirilen kuru mamalar ile beslenme ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde karşılanabilir. Mama seçimi ve öğün miktarı; yaşı, genel sağlık durumu ve aktivite düzeyi göz önünde bulundurularak yapılıp belirlenmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Tüysüz Terrieri Yorumları

Diğer Adları

American Hairless Terrier, Amerikan Tüysüz Teriyeri


Renkleri

Cildi pembedir, Gri, Siyah, Altın, Kızıl renkli lekelidir.


Çıkış Yeri

Amerika


Çıkış Tarihi

1972


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Terrier


Günümüzdeki İşlevi

Bekçi, dost-arkadaş


Ortalama Ömrü

Bekçi, dost-arkadaş


Kilo (Erkek/Dişi)

2-7/2-7 kg


Boy (Erkek/Dişi)

18-41/18-41 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Tüysüz Terrieri sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Tüysüz Terrieri sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Tüysüz Terrieri dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

nezi kullanıcısının #11257 peti
Gulsah33 kullanıcısının #6646 peti
nezi kullanıcısının #11256 peti
nago kullanıcısının #28802 peti
babisko kullanıcısının #41542 peti
Ikros kullanıcısının #56493 peti
k473415 kullanıcısının #88023 peti