İrlandalı Setter

İrlandalı Setter
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

İrlandalı Setter Açıklaması


Sportif bir ırk olarak tanımlanan İrlanda Seter'leri bol miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar. Sahipleri ile birlikte vakit geçirmeyi, ilgi görmeyi ve oyun oynamayı severler. Hareketli bir yapıya sahip olan bu köpekler, gelişmiş koku alma yeteneğiyle av faaliyetlerine de uygundur. Farklı arazi ve iklim şartlarına uyum sağlayabilirler. Uzun ömürlüdür. Oyun ve düzenli egzersiz ile mükemmel bir avcı olurlar. Düzenli yürüyüşler ve oyunlar psikolojik gelişimleri için de etkilidir.

İrlanda Seteri Kaç Kilo Olmalı?

Dişiler ve erkekler arasında boyut olarak büyük bir fark yoktur. Erkeklerin boyları genelde 54 - 62 santimetre arasında değişir. Dişilerin boyları ise 52 - 60 santimetre dolaylarında olur. Ağırlıkları 25 - 34 kilogram aralığında değişmektedir. Aktif bir cins oldukları için kolay kilo almazlar.

İrlanda Seteri Hangi Ülkeye Ait?

Günümüzde Kızıl Seter, İrlanda Kızıl Seteri ve Madra Rua olarak da adlandırılan bu ırkın atalarının İngiliz Seter'leri, İspanyol Pointer'leri ve Gordon Seter'leri olduğu düşünülmektedir. 1800'lerin başlarında koku alma yetenekleri sayesinde avcılar arasında popüler olan bu tür, özellikle kuş avlamada kullanılmıştır. 1870'lerde ise köpek gösterilerinin başlamasıyla birlikte, zarif yapıları ve güzel görünümleri öne çıkmıştır. Bir zamanlar daha kısa bacaklı, kızıl ve beyaz renkleri ile bilinen bu cins günümüze kızıl kahverengi kürk rengiyle ulaşmıştır.

İrlanda Seteri Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişileri her doğumda 8 - 12 adet arasında yavru doğurabilirler. Ancak doğacak yavru sayısı annenin yaşı, sağlık durumu, doğum sayısı, çiftleştiği erkek köpek ve hatta kaç kere çiftleştikleri gibi pek çok farklı faktöre bağlıdır.

İrlanda Seteri Çok Tüy Döker mi?

Bu cinsin kızıl – kahve tonlarında, uzun yeleleri vardır. Uzun tüylerinin karışmaması için, haftada en az iki ya da üç kere yumuşak bir fırçayla fırçalanması gerekir. Karışmış tüyler için metal uçlu fırçalar kullanılabilir. Patilerinde ve kulak arkalarındaki tüylerin karışmasını önlemek için düzenli olarak kısaltılmaları gerekir. Düzenli banyo, derisi ve tüylerine iyi gelecektir.

İrlanda Seteri Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitilmesi kolay ve akıllı köpeklerdir. Yüksek zekaları nedeniyle sahibini bir lider olarak tanıması eğitimin başarısı açısından önemlidir. Akıllı ve meraklı bir ırktır. Dört aylık olana kadar tuvaletini kontrol edemeyebilir. Bir eğitim programı hazırlayıp belirli bir düzende eğitildiklerinde çok daha verimli bir öğrenme süreci geçireceklerdir.

İrlanda Seteri Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırk olarak sınıflandırılan İrlanda Seteri, düzenli egzersiz yapması halinde kilo almaya meyilli değildir. Ancak köpeğinizin ne kadar yemesi gerektiği; egzersizinin yanı sıra büyüklüğüne, yaşına, yapısına ve metabolizmasına da bağlıdır. Veteriner kontrolünde oluşturulan beslenme planları sağlıklı gelişimleri için önemlidir. Besin değerleri yüksek, büyük ırklar için üretilen köpek mamaları bu cins için uygun olacaktır. Köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun olan mamayı bulmak için sitemizdeki köpek maması çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

İrlandalı Setter Yorumları

Diğer Adları

Red Setter, Irish Setter


Renkleri

Siyaha yakın kızıl, en ufak bir siyah iz olmaksızın parlak


Çıkış Yeri

İrlanda


Çıkış Tarihi

1700'ler


Familya

Av köpeği, avı işaret eden köpek


Orjinal İşlevi

Kuş avı, avı bulup


Günümüzdeki İşlevi

Avı işaret etme, avı işaret etme yarışmaları


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

31-33/26-28 kg


Boy (Erkek/Dişi)

64-74/58-69 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir İrlandalı Setter sahiplenmek istiyorsanız, İrlandalı Setter sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

İrlandalı Setter dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

SansliLaki kullanıcısının #10897 peti
Rocksy kullanıcısının #64542 peti
Irishsetter kullanıcısının #4749 peti
kadifeozkan kullanıcısının #6380 peti
Iremhazinedaroglu kullanıcısının #1206 peti
serra88 kullanıcısının #8759 peti
Buketefes kullanıcısının #9921 peti
Yaseminyasli kullanıcısının #15454 peti
Ahmetcanaydnn kullanıcısının #26804 peti
k490394 kullanıcısının #90906 peti
hanende kullanıcısının #682 peti
k466789 kullanıcısının #86761 peti