Alman Av Terrieri

Alman Av Terrieri
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Alman Av Terrieri Açıklaması

Jagdterrier ya da Deutscher Jagdterrier olarak da bilinen bu ırk, oldukça iyi bir av köpeğidir. Avlanmak için ideal boyutlara ve kürke sahiptir. Atletik yapıları ve yüksek enerjileri ile her insan için uygun olmasalar da dikkatli ve sabırlı bir eğitim ile iyi bir aile üyesi olabilirler. Yalnız kalmaya alışkındırlar ama sürekli olarak tek kalmak onları üzecektir. Avlanma içgüdüleri sebebiyle yüksek egzersiz ihtiyaçları vardır. Yüzmeyi ve zıplamayı çok severler. Sahibi ile birlikte frizbi, saklambaç gibi aktif oyunlar oynamak ya da uzun yürüyüşler yapmak onlar için eğlencelidir. Köpeklere ve kedilere karşı agresif olabilirler ancak doğru bir eğitim ile onlarla da iyi iletişim kurabilme ihtimalleri yüksektir. İyi atlayıcılar oldukları için bahçede serbest kalmaları tavsiye edilmez. İyi zıpladıkları için ortalama yüksekliklerden atlayıp kaçabilirler.

Alman Av Terrieri Kaç Kilo Olmalı?

Jagdterrier’lerin dişileri ve erkekleri arasında çok belirleyici kilo ve yükseklik farklılıklarına sahip değillerdir. Yetişkin erkeklerin 9 - 10 kg olması beklenir, yetişkin dişilerin ise 7,5 - 8,5 kg olmaları ideal kabul edilir. Yüksekliklerde ise genelde fark gözetilmez. Yetişkin bir Alman Av Terrieri’nin 33 - 40 cm yüksekliğe sahip olması gerekir. Kilonun köpeğin genel yapısına uygun olması önemlidir. Yükseklik ile orantılı olması beklenir bu nedenle kilo takibinin veteriner tarafından yapılması önemlidir.

Alman Av Terrieri Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Birinci Dünya Savaşı sonrasında sadece avlanma performansı yüksek olan bir grup avcı, safkan Fox-Terrier ırklarından siyah ve kahverengi renklere sahip teriyerler bu ırkın temelini oluşturdu. Islak çalışmaları oldukça uzun sürse de Wirehaired Terrier ve Welsh Terrier ile yapılan melezleme çalışmaları başarılı sonuç verdi ve ırk mükemmel avlanma içgüdüsü, kolay eğitilebilirliği ve yere yakın avlanma için ideal renkleri ile başarıya ulaştı. İlk kulüpleri 1926 yılında kurulmuştur.

Alman Av Terrieri Kaç Tane Yavru Doğurur?

Ufak ırklar arasında yer alan bu köpekler 2 - 5 adet yavru doğurabilirler. Yavru sayısı yetişkin dişinin genel sağlık durumu ve ölçüleri ile doğrudan ilgilidir. Ayrıca dişinin çiftleştiği erkeğin sağlığı, geçmişi ve sperm kalitesi gibi farklı unsurlar da yavru sayısına etki etmektedir.

Alman Av Terrieri Çok Tüy Döker mi?

Çok tüy dökmeleri beklenmez. Mevsimsel tüy dökümü meydana geldiği zaman tarama işlemini sıklaştırmak gevşeyen tüyleri kontrol etmek için yeterli olacaktır. Yoğun tüy dökme dönemleri dışında haftada bir kez taranmaları gevşek tüylerin toplanması açısından yeterlidir. Hareketli olmaları onların çabuk kirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle normal olarak bir aydan daha sık sürede banyo yapmaları gerekir.

Alman Av Terrieri Kaç Saat Uyur?

Kesinlikle tembel ya da uykucu değillerdir. Ortalama olarak 12 saat uyurlar. Bu süre yetişkin bir Jagdterrier için idealdir. Yavruların çok daha fazla uyku ihtiyacı vardır. Bir yavru günde 20 saat kadar uyuyabilir. Ancak yavrunun uyanık olduğu 4 saatinde tüm bakım ihtiyaçlarının giderilmesi ve eğitiminin verilmesi önemlidir. Onun uykuculuğuna aldanıp eğitimi ertelemek hata olur. Köpekler yaşlandıkça daha çok uykuya ihtiyaç duyarlar bu durum Jagdterrier’ler için de geçerlidir. 7 yaşın üzerindeki köpeklerin günde 16 - 18 saat uyuması normaldir.

Alman Av Terrieri Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

İnsanlarla iyi anlaşırlar ancak kolay eğitilebilir değillerdir. Avcı ruhları dikkatlerinin farklı yönlere kaymasına neden olur. Yavruyken çok geç kalmadan eğitimine başlanması gerekir. Çocuklarla iyi anlaştıkları bilinse de kedileri kovalama, köpekleri de bölgesinden uzaklaştırma eğilimi vardır. Bu nedenle 8-10 haftalıkken diğer hayvanlarla sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Zeki köpekler olsalar da bağımsız ruhları ve inatçı yapıları sebebiyle eğitimlerinde tutarlılık ve sabır ön plana çıkar. Onun kucakta oturup ilgi beklemesini istemek hata olacaktır. Çalışmaya adanmış ruhu ailesi için bir şeyler yapmak isteyeceğinden eğitiminin de onu memnun etmesi gerekir.

Alman Av Terrieri Nasıl Beslenmeli?

Kilo alma eğilimi olan ırklardan birisi de Alman Av Terrieri’dir. Bu nedenle beslenmesine çok özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca enerjik bir cins olmaları egzersiz ihtiyaçlarının artmasında etkilidir. Düzenli egzersiz yapmayan köpekler sıkılırlar, mutsuz hissederler ve kilo alırlar. Küçük ırklar için hazırlanan köpek mamaları Jagdterrier’ler için uygundur. Sitemizde bulunan köpek maması çeşitlerini inceleyerek minik dostunuz için en uygun mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Alman Av Terrieri Yorumları

Diğer Adları

German Hunting Terrier, German Hunt Terrier, Deutscher Jagdterrier, Jagdterrier, Alman Av Teriyeri


Renkleri

Gri ya da açık tonlarla karışık siyah.


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1900'lar


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Av köpeği, tilki avı, vurulan avı getirme


Günümüzdeki İşlevi

Savunma-koruma köpeği, av köpeği


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

9-10/7,5-8,5 kg


Boy (Erkek/Dişi)

35-45/30-40 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Alman Av Terrieri sahiplenmek istiyorsanız, Alman Av Terrieri sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Alman Av Terrieri dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Ugurluaile kullanıcısının #2587 peti
egemen1950 kullanıcısının #4953 peti
Trnukan kullanıcısının #153274 peti
AvciLiza kullanıcısının #25139 peti
Ramazanx38 kullanıcısının #22524 peti
GorkemAyyildiz kullanıcısının #31993 peti
k1011932 kullanıcısının #179744 peti
Yarenilerlemek kullanıcısının #33699 peti
OnurAkalin kullanıcısının #43409 peti
Ozdemirx38 kullanıcısının #50070 peti
Aosec kullanıcısının #56986 peti
UmutAkyldz kullanıcısının #59459 peti