Belçika Tervuren

Belçika Tervuren
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Belçika Tervuren Açıklaması

Belçika'ya ait dört çoban köpeği cinsinden birisidir. Bazı United Kennel Club 4 cinsi tek bir ırk ve 4 tür olarak görürken, AKC için farklı cinsler olarak tanımlanmışlardır. Zarif yapıları ve yüksek zekâları ile dikkat çekerler. Kızak çekme ve iz sürme gibi görevlerde başarılıdırlar. Deneyimsiz köpek sahipleri ve kalabalık aileler için doğru eğitimi aldıkları zaman oldukça uygundurlar. Apartman dairesinde yaşayabilirler ancak onlar için en doğru alan rahat hareket edebilecekleri bir bahçedir. Ortalama yaşam süreleri 10 - 12 yıldır.

Belçika Tervuren Kaç Kilo Olmalı?

Bu cinsin yetişkin erkeklerinin 29 - 34 kg aralığında olması ideal kabul edilir. Dişiler ise 27 - 32 kg aralığında olmalıdır. Yükseklik aralığı ise erkekler için 61 - 66 cm, dişiler için 56 - 61 cm olarak belirlenmiştir.

Belçika Tervuren Köpek Hangi Ülkeye Ait?

19. yüzyılın sonlarına doğru Belçika’da yetiştirilmişlerdir. Belçika Çoban Köpeği Kulübü’nün popüler üyeleri arasında yer alırlar. Çoban köpeği olarak yetiştirilmiş olsalar da onlar polislere yardım etmeleri ve iz sürmeleri için de kullanılmışlardır. Hatta bu konuda çok başarılı olup, özel görevlerde ödüller toplamışlardır. 1953 yılında ABD’ye getirilen bu cins, 1959 yılında AKC tarafından diğer Belçika çoban köpeklerinden farklı bir tür olarak resmen tanınmıştır.

Belçika Tervuren Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu cinsin sağlıklı ve doğru zamanda çiftleşen dişilerinin 6 - 10 adet yavru doğurması beklenir. Her hamilelikte doğacak yavru sayısı farklı faktörlere bağlı olarak değişir. Dişinin sık doğum yapmaması veya erkeğin kaliteli spermlerinin olması yavru sayısında belirleyicidir.

Belçika Tervuren Çok Tüy Döker mi?

Tüy dökme seviyeleri ortalama olarak ifade edilir. Mevsimsel ya da doğal tüy uzama döngüsünde dökülme gözlemlenir ve dökülme miktarı çok rahatsız edici seviyede değildir. Bakımları kolaydır. Haftada birkaç kez fırçalanmaları genel tüy sağlığı için yeterlidir.

Belçika Tervuren Kaç Saat Uyur?

Uykuya düşkün değillerdir Yetişkinlerin günde 12 saat uyuması yeterlidir. Yaşa bağlı olarak uyku ihtiyacı değişiklik gösterir. Yavrular daha çok uyurlar ve onların uyuma süresi 20 saati bulabilir. Yaşlılar için de uyku süresi ortalama 16 - 18 saat aralığındadır.

Belçika Tervuren Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok zeki olmaları eğitimlerinin kolaylaşmasını sağlar. Zaman zaman inatçı olabilirler ve eğitimde itaatsizlik yapabilirler. Profesyonel eğitmenlerle çok daha başarılı olmaları beklenir. Sabırsız davranmak, aceleci olmak ve negatif davranışlar sergilemek eğitimlerinin ilerleyişini olumsuz yönde etkiler.

Belçika Tervuren Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırk köpekler için hazırlanan kuru mama formülleri onlara yeterli olacaktır. Seçim yaparken yaş, kilo ve özel beslenme ihtiyacı gibi unsurların değerlendirilmesi gerekir. Mide sorunları yaşamamaları için günde 2 - 3 öğün yemeleri tavsiye edilir. Yemek öncesi ve sonrasında ağır egzersizler yapmamaları gerekir. Sitemizde yer alan köpek maması çeşitleri arasında onlar için en uygun mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Belçika Tervuren Yorumları

Diğer Adları

Belçika Kurdu, Tervuren, Chian de Berger Belge


Renkleri

Çoğunlukla maun kahverengisi; kırmızımsı kahverengi; bu renk Tervuran olgunlaştıkça koyulaşıyor. Çehre ve kulaklar siyah.


Çıkış Yeri

Belçika


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Çiftlik köpeği, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Çiftlik köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği yarışmaları, koruma


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

27-29/27-29 kg


Boy (Erkek/Dişi)

61-66/56-61 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Belçika Tervuren sahiplenmek istiyorsanız, Belçika Tervuren sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Belçika Tervuren dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

ayaltin kullanıcısının #767 peti
harunylmz41 kullanıcısının #1772 peti
yunus4545 kullanıcısının #47664 peti
Begum1998 kullanıcısının #75426 peti
k613110 kullanıcısının #108800 peti
k624152 kullanıcısının #110867 peti