Pembroke Welsh Corgi

Pembroke Welsh Corgi
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Pembroke Welsh Corgi Açıklaması

Sevimli, görev bilinci yüksek ve aynı oranda bir ırk olma niteliği taşıyan Pembroke Welsh Corgi, parlak zekasıyla eğitime pozitif yanıt veren bir cinstir. Çok başarılı bir çoban köpeğidir; cesurdur, hızlıdır, inatçıdır ve azimle görevini yerine getirmeye odaklanır. Uzun gövdesi, kısa bacakları ve sevimli bir yüzü vardır. Enerjisi yüksektir ve düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Enerjisini atacak, onu hem fiziksel hem de mental olarak yoracak bir sahibi olduğunda apartman hayatına dahi uyum sağlayabilir. Küçük ırka mensup bu cins ailesine karşı çok sadık ve sevgi dolu olur. Sosyalleştirildiğinde çocuklarla ve yabancılarla çok iyi anlaşır, diğer köpeklere karşı mesafeli tavırlar sergiler. Fiziki yapısı gereği kilo almamalıdır, ancak kilo almaya yüksek derecede yatkındır. Bu nedenle beslenmesi aktivite düzeyine göre ayarlanmalıdır. Obur oldukları da unutulmamalıdır. En kötü alışkanlıklarından biri herhangi bir şeye karşı havlayabilmeleridir. Onun dışında mükemmel bir bekçi de olabilirler ve herhangi bir tehlike sezdiklerinde ailelerine haber verirler.

Pembroke Welsh Corgi Kaç Kilo Olmalı?

Erkeklerin ağırlığı 11 – 14, dişilerinki ise 11 – 13 kilogram aralığında olur. Boy uzunlukları hem dişiler hem de erkekler için 25 – 30 santimetre dolaylarındadır.

Pembroke Welsh Corgi Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Galler toprakları anavatanlarıdır. Genel inanış 1100’lü yıllardan itibaren var oldukları yönündedir. Çiftliklerde ve sığır çobanı olarak görev yapmışlardır. Cardigan Welsh Corgi cinsinden ayrı özellikte olurlar ve bu nedenle farklı kategorize edilirler. 1930’lu yıllardan sonra bu iki ırk arasındaki ayrım kesinleştirilmiştir. İngiltere’de asillerin en sevdiği türler arasında yer almışlardır.

Pembroke Welsh Corgi Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yılda bir kez doğum yapmaları yeterlidir, her doğumda 6- 7 yavru dünyaya getirebilirler. Yavru sayısı dişinin genel sağlığı doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Pembroke Welsh Corgi Çok Tüy Döker mi?

Mevsim dönümlerinden bağımsız yıl boyu çok tüy döker. Haftada 2 – 3 kez fırçalanmaları gerekir. Kulak ve diş temizliği kontrol edilmelidir.

Pembroke Welsh Corgi Kaç Saat Uyur?

Etrafta dolanmaya bayılırlar, uyku ile zaman harcamak istemezler. Günde ortalama 10 saat uyurlar, dışarıda kalmayı sevmezler.

Pembroke Welsh Corgi Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok zekidirler ve eğitime pozitif yanıt verirler. Sabırlı olunduğunda ve sakin davranılıp sevgi gösterildiğinde bu ırka türlü numaralar öğretilebilir. Eğitim sırasında yaratıcı davranılmalı ve ilk olarak onun itaat etmesi sağlanmalıdır. Sosyalleştirilmeleri çok önemlidir. 7 haftalık – 4 aylık dönemleri arasında mümkün olduğunca çok kişi, hayvan ve çevre ile tanıştırılmaları gerekir.

Pembroke Welsh Corgi Nasıl Beslenmeli?

Beslenmeleri için kaliteli kuru mamalar verilmelidir. Kilo almaya müsait oldukları için ölçü onlar için önemlidir. Küçük ırkların gelişim özelliklerine uygun formüle edilen ürünler tercih edilmelidir. Düzenli veteriner kontrolleri sırasında kilo ve boy orantıları hakkında bilgi edinilebilir. Dengesiz veya aşırı beslenme yapı gereği kısa bacaklara ve bacakları ile orantısız büyüklükte gövde yapısına sahip olan bu cins için çok zararlıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Pembroke Welsh Corgi Yorumları

Diğer Adları

Pembroke, PWC, Pem, Corgi, Welsh Corgi


Renkleri

Kızıl; açık kahverengi; siyah; sarımsı kahverengi; bu renklerle birlikte parlak beyaz da görülebilir.


Çıkış Yeri

Galler


Çıkış Tarihi

1110'lar


Familya

Çiftlik köpeği, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Sığır çobanı


Günümüzdeki İşlevi

Sığır çobanı, çoban köpeği yarışmaları


Ortalama Ömrü

11-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

12-13/11-12 kg


Boy (Erkek/Dişi)

25-30/25-30 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Pembroke Welsh Corgi sahiplenmek istiyorsanız, Pembroke Welsh Corgi sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Pembroke Welsh Corgi dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

drneslihan kullanıcısının #74802 peti
Serci kullanıcısının #20632 peti
k1072087 kullanıcısının #192694 peti
ayaltin kullanıcısının #707 peti
diclekaderkazak kullanıcısının #40497 peti
k530697 kullanıcısının #97155 peti
k767659 kullanıcısının #136249 peti
k888556 kullanıcısının #157840 peti
sacha15 kullanıcısının #178254 peti