Coton De Tulear

Coton De Tulear

Coton De Tulear Açıklaması

Yüksek enerjisi ve sevimli halleri ile çocuklu aileler için en uygun köpek ırkları arasında yer alan Coton de Tulear, ipeksi tüyleri ve minik boyutları ile her göreni kendine hayran bırakır. Kürkünün çok büyük bir kısmı beyaz renklidir; beyaz kürk üzerinde limon sarısı, siyah, açık kahve veya gri renkli lekeler bulunabilir. Bichon Frise ve Maltese Terrier ırklarına dayanan bir geçmişi olan Coton de Tulear köpek ırkının en öne çıkan özelliklerinden biri erken dönemde sosyalleştirildiklerinde yabancılara, diğer köpeklere ve hatta diğer tüm hayvanlara karşı samimi bir tavır sergilemesidir. Apartman hayatına mükemmel derecede adapte olabilen bu küçük ırk köpeklerin bakım süreçlerinin de oldukça zahmetsiz olduğu ancak aksatılmaması gerektiği bilinmektedir.

Oyun oynamayı çok severler, oyun zamanları geldiğinde en sevdikleri oyuncağı favori insanlarına getirirler ve gözlerinin içine bakarak taleplerini net bir şekilde ifade ederler. Gün içerisinde sahiplerinin peşinde koşmaya ise bayılırlar. Bu davranışlarının kökeni ise varoluşlarına dek uzanır. Ortaya çıktıklarından günümüze arkadaş olmaları için yetiştirildikleri için yol arkadaşı arayanlara tam olarak hayal ettikleri deneyimi yaşatabilirler. Oldukça zeki oldukları ve eğitime pozitif yanıt verdikleri de bilinmektedir. Sahiplerini memnun etmeyi isteyen bu cinsin en ayırt edici özelliklerinden biri de iletişim kurmaya yatkın olmaları ve bu esnada kendilerine has sesler çıkarmalarıdır.

Coton De Tulear Kaç Kilo Olmalı?

Küçük ırk sınıflandırmasında yer alırlar. Cinsin yetişkin erkeklerinin yüksekliği 31 santimetreye, dişilerin yüksekliği ise 28 santimetreye uzanabilir. Cinsin ağırlığı da cinsiyet doğrultusunda farklılaşmaktadır. Erkeklerin ağırlığı 4-5 kilograma, dişilerin ise 4 kilograma kadar ulaşabilir. Tüm küçük ırk dostlarımız gibi beslenmelerinin dengeli ve sağlıklı şekilde planlanması kilo kontrollerinin sağlanması adına önemlidir.

Coton De Tulear Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Madakaskar’ın resmi köpek cinsi olan Coton de Tulear'ın soyu Tulear liman bölgesine dayanmaktadır. 2000 yıldan fazladır varlıklarını sürdürdükleri tahmin edilen bu cins küçük boyutları ile kolaylıkla taşınabildiği için dünyanın birçok farklı bölgesine yayılmıştır. Tam olarak nasıl ortaya çıktıkları ise şu an için bilinmemektedir. Ancak bir gemi enkazından sonra karaya çıktıkları ve yerel köpeklerle çiftleşmeye başlayıp soylarını sürdürdükleri yönünde rivayetler vardır. The American Kennel Club tarafından 2014 yılında tanınmışlardır.

Coton De Tulear Kaç Tane Yavru Doğurur?

Coton de Tulear cinsi köpeklerin her bir doğumda 4 – 6 arası yavruyu dünyaya getirdikleri ifade edilebilir. Yavru sayısı dişinin kaçıncı doğumu gerçekleştirdiğine, dişinin ve erkeğin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yılda 1 kereden fazla doğum yapmaları kesinlikle önerilmemektedir.

Coton De Tulear Çok Tüy Döker mi?

Bu cins köpeklerin tüylerinin çok az veya az derecede döküldüğü bilinmektedir. Bu nedenle bakımlarının göreceli olarak kolay ve zahmetsiz olduğu ifade edilebilir. Haftada 2 kere düzenli fırçalama ve taranma ile hem cilt sağlıklı iyileştirilebilir hem de tüy dökülmeleri kontrol altına alınabilir. Tüy bakımlarının haricinde diş fırçalama, tırnak kesme, kulak temizleme gibi bakım süreçlerinin de aksatılmaması gerekir.

Coton De Tulear Kaç Saat Uyur?

Coton de Tulear cinsi köpekler günlük yaşantılarını aile bireylerine göre kurgularlar. Gün içerisinde insanları evde yoklarsa ya da dinleniyorlarsa onlar da köşelerine çekilirler. 12 – 14 saat arasında uyurlar, tembel değildirler.

Coton De Tulear Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Uysal ve sakin bir ırk olsalar da eğitimlerine eve geldikleri ilk günden itibaren başlanması önerilir. Yavruluk döneminde sahiplenilenlerin eğitimleri için ilk 6 ayın beklenmesi doğru bir tercih olmayacaktır. Doğru bir eğitim ile karşılaşmadıklarında inatçılıkları ön plana çıkabilir. Eğitimlerinin en önemli aşaması sosyalleşmedir. Her köpek gibi Coton’ların da mümkün olduğunca erken dönemde farklı yerleri, farklı kişileri, farklı canlıları ve hatta farklı zeminleri tanıması gerekir. Böylece fiziksel olduğu kadar mental gelişimleri de desteklenebilir. Komut eğitimleri sırasında kesinlikle sert tavırlar sergilenmemeli ve oldukça hassas bir mizaca sahip oldukları unutmamalıdır.

Coton De Tulear Nasıl Beslenmeli?

Kilo alma riskleri orta düzeydedir. Günlük beslenme planları yapılırken iki öğün kuralının uygulanması doğru olacaktır. Kilo kontrollerinin sağlanması adına günlük kalori tüketimleri takip edilmelidir ve bu doğrultuda egzersiz planları da gözden geçirilmelidir. Irklarına, yaşlarına ve genel sağlık durumlarına özel olarak formüle edilen kaliteli küçük ırk köpek mamaları tercih edilerek daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmelerine aracılık edilebilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Coton De Tulear Yorumları

SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Coton De Tulear sahiplenmek istiyorsanız, Coton De Tulear sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Coton De Tulear dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

k412308 kullanıcısının #77211 peti
k486640 kullanıcısının #90322 peti
specific06 kullanıcısının #91668 peti
jempate kullanıcısının #103419 peti
Aaltinuc kullanıcısının #179933 peti