Alman Spanieli

Alman Spanieli
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Alman Spanieli Açıklaması

"Deutscher Wachtelhund" adı ile de bilinir. Alman Spanieli uzun tüyleri, orta büyüklükteki sağlam gövdesi ve avcılık yeteneklerinin gelişmişliği ile tanınan asil bir ırktır. Fazlasıyla akıllı olduğu söylenebilir. Arkadaş canlısıdır ve ailesine karşı çok fedakar bir tutum sergiler. Çocuklarla ve yabancı köpeklerle arası çok iyi olmakla birlikte söz konusu yabancılar olduğunda tetikte kalmayı tercih eder. Çok hareketlidir, oyun oynamaya bayılır ve günlük enerji ihtiyacının karşılanması halinde kolay olmasa da apartman hayatına adapte olabilir. Genel anlamda sağlıklı olan bu safkan cins 12 - 14 sene arasında yaşayabilir. Kızıl ve kahverengi tüyleri, uzun kulakları, güçlü kemikleri ve uzun gövdesi ile kendine has bir görünüme sahiptir. Uzun süre yalnız bırakıldığında ayrılık kaygısı yaşayabilir ve depresyona girebilir. Eve yabancı biri yaklaştığında güçlü sezgileri devreye girer ve ailesini havlayarak uyarır.

Alman Spanieli Kaç Kilo Olmalı?

Yetişkinlik dönemlerinde ağırlıkları 18 – 25 kilogram aralığında olur. Erkeklerin boyları 54, dişilerin boyları ise 52 santimetreye kadar uzayabilir.

Alman Spanieli Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Ortaya çıkış yeri Almanya’dır. 1880’li yıllarda bir grup avcının Stober cinsini yeniden yaratma çabaları sonucu üretilmişlerdir. Av içgüdüleri çok gelişmiş olmalarının nedeni de üretilmelerinde avcıların taleplerinin gerçekleştirilmesidir. Koku alma ve iz sürme konusunda çok becerikli oldukları bilinir. Günümüzde av amaçlı olduğu kadar ev köpeği olarak da tercih edilmektedirler.

Alman Spanieli Kaç Tane Yavru Doğurur?

Cinsin dişileri her bir doğumda 4 – 8 arasında yavru dünyaya getirirler. Irksal özellikler gereği yavruların sağlık sorunu yaşama ihtimalî düşüktür. Gebelikleri 60 – 64 gün sürer. Yılda bir kez doğum yapmaları idealdir.

Alman Spanieli Çok Tüy Döker mi?

Haftada en az 2 kere taranmaları ve fırçalanmaları gerekir. Tüylerinin daha az dökülmesi ve ciltlerinin nefes alabilmesi için ayda bir kez banyo yapabilirler. Taranma ve fırçalanma onların çok hoşuna gittiği için sahipleri ile aralarındaki bağı da güçlendirici bir etkiye sahiptir. Tırnakları hızlı uzar ve serttir. Törpülenerek düzenli olarak kısaltılması gerekir. Kulak bölgesindeki tüylerin araları kontrol edilmeli, kulak temizliği yapılmalıdır. Ek olarak düzenli olarak dişlerinin fırçalanması da gerekir.

Alman Spanieli Kaç Saat Uyur?

Avcılık genleri baskındır ve uykuya çok düşkün olmazlar. Gün içerisinde ortalama 10 – 12 saatlik uyku onlar için yeterli olacaktır.

Alman Spanieli Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken dönemde başlandığında eğitimleri kolay ve zahmetsiz olur. Eğitim sırasında sakin ve kontrollü davranılarak sürü liderinin o olmadığını anlaması sağlanmalıdır. Avcılık doğaları gereği inatçı olabilirler ve özgürlüklerini itaat etmeye tercih edebilirler. Temel itaat eğitimi başarıyla tamamlanmadan tasmasız gezdirilmemeleri önerilir.

Alman Spanieli Nasıl Beslenmeli?

Genetik olarak cilt sorunlarına, alerjilere ve enfeksiyonlara yatkın olurlar. Orta ırkların gelişim dönemlerine özgü ihtiyaçlarına özel formüle edilen kuru mamalar ile beslenmeleri gerekir. Mama miktarı yaşa ve aktivite düzeyine göre belirlenmelidir. Veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Alman Spanieli Yorumları

Diğer Adları

Deutscher Wachtelhund, Alman Spanyeli


Renkleri

Siyah üzerine sarımsı kahverengi, kestane ve geyik kırmızısı bölgeler olabilir.


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1900'ler


Familya

Av köpeği (silah), avı getiren köpek


Orjinal İşlevi

Koklayarak iz sürer, avı bulur, getirir, işaret eder


Günümüzdeki İşlevi

Tilki, yaban tavşanı avı, av köpeği


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

18-22/19-21 kg


Boy (Erkek/Dişi)

40-50/37-47 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Alman Spanieli sahiplenmek istiyorsanız, Alman Spanieli sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Alman Spanieli dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

cangomozge kullanıcısının #3678 peti
Secilarii kullanıcısının #12975 peti
Deepworld kullanıcısının #37779 peti
AlperenAylak kullanıcısının #32528 peti
k1052006 kullanıcısının #188372 peti
k645086 kullanıcısının #181425 peti
Anabel kullanıcısının #157741 peti
k770992 kullanıcısının #136747 peti
k439911 kullanıcısının #113747 peti
k464215 kullanıcısının #86306 peti
k462708 kullanıcısının #86011 peti
k462708 kullanıcısının #86010 peti