Bullmastiff

Bullmastiff
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Bullmastiff Açıklaması

19. yüzyılda Mastiff ve Bulldog cinslerinin melezlenmesi yoluyla üretilen Bullmastiff, çok iri bir köpektir. Büyük ırka mensuptur ve oldukça güçlüdür. Ailesine sımsıkı bağlanır ve onları korumak pahasına tüm fedakarlıkları yapabilir. Korkusuzdur, sakindir ve sıcakkanlıdır. Birlikte yaşadığı kişilere karşı oyuncu tavırlar da sergileyen bu cins yabancılara karşı tetikte olur ve onlara oldukça soğuk davranabilir. Sessiz bir bekçilik söz konusu olduğunda Bullmastiff ırkı tüm hünerini konuşturur. Apartman yaşamına çok uygun olduğu söylenemez, yine de egzersiz ihtiyaçları karşılandığı takdirde geniş yaşam alanlarında rahatlıkla yaşayabilir. Sıcak havalar pek onlara göre değildir, soğuk havaları ise gayet iyi bir şekilde tolere edebilirler. Çocuklarla araları oldukça iyidir ve erken dönemden itibaren sosyalleştirildiklerinde diğer evcil hayvanlara da hoşgörü ile yaklaşabilirler. Neredeyse tüy dökme sorunu yaşatmayan bu kaslı ve güçlü dostlarımız aşırı derecede salya akıtabilirler. Yemek yemeden, yemek yerken, koşarken, heyecanlandığında, uyurken; kısacası her an salya üretebildikleri bilinir. Çok enerjik olmadıkları ve orta düzeyde egzersiz ihtiyacı duydukları söylenebilir. Gün içerisinde birkaç kere kısa yürüyüşe çıkmaları onların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Bullmastiff Kaç Kilo Olmalı?

Bu cins köpekler oldukça büyük, kaslı, sert ve sağlam bir vücut yapısına sahiptir. Tüm bu niteliklere rağmen onlara hantal demek büyük bir haksızlık olacaktır. Türün dişilerinin ağırlığı 45 – 54, erkeklerinki ise 50 – 59 kg arasında değişiklik gösterebilir. Erkeklerin boyu 69, dişilerinki ise 66 santimetreye kadar uzayabilir.

Bullmastiff Köpek Hangi Ülkeye Ait?

19. yüzyılda arazi sahiplerinin kaçak avcılığı önlemek için geliştirdikleri bir türdür. Menşei ülkesi İngiltere’dir. Mastiff cinsinden daha çevik ve Bulldog’dan daha sert bir köpeğe ihtiyaç duyulması Bullmastiff çalışmalarının başlamasına yol açmıştır. Arazilerde kaçak avlanan kişileri sessizce izlemek, kısa mesafelerde hızlı bir şekilde koşmak, kaçak avcıları ısırmadan etkisiz hale getirmek üzere yetiştirilmişlerdir. Bekçilik içgüdüleri onların en önemli ayırt edici nitelikleri arasında yer almaktadır. Tehditkar bir görünümleri vardır ve bu özellikleri nedeniyle oldukça caydırıcı oldukları ifade edilebilir. Günümüzde tam bir aile köpeğine evrilmekle birlikte sezgisel üstünlükleri onların çok iyi koruyucular olmasını sağlamaktadır.

Bullmastiff Kaç Yavru Doğurur?

AKC tarafından 1933 yılında tanınan Bullmastiff dişileri tek bir doğumda 4 – 13 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Ortalama olarak ise 8 yavruya sahip olabilirler. Bu dev ırkın gelişimi 18 – 20 ay boyunca devam eder. Bu nedenle çiftleştirmek için dişinin yetişkinliğe geçiş yapması beklenmelidir.

Bullmastiff Çok Tüy Döker mi?

Onlarla ilgili en güzel özelliklerinden biri de az tüy dökmeleridir. Tüy yapıları kısadır ve yıl boyu dökülebilse de koltukların rengini değiştirecek ölçüde dökülme meydana gelmez. Bu cins dostlarımızın bakımlarının çok kolay olduğu da bilinmektedir. Günlük ya da haftalık olarak fırçalanmaları gerekir. Banyo yapmanın da bu ırk için herhangi bir sakıncası yoktur. Uygun değerlere sahip köpek şampuanları rahatlıkla kullanılabilir. Tırnaklarının kısa tutulması ve dişlerinin düzenli olarak fırçalanması da gereklidir.

Bullmastiff Kaç Saat Uyur?

Devasa cüssesi ile onu günün her anında uyurken görmeniz mümkündür. Uykuya fazla düşkün olan bu sevgi dolu köpekler günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirebilirler. Yavruluk döneminde 18 saat kadar olan uyku süreleri yetişkinlik ile birlikte 12-14 saat aralığına düşer. Yine de aktif oldukları günlerde bir miktar daha fazla uyudukları söylenebilir. Tabii her zaman tetikte oldukları da unutulmamalıdır.

Bullmastiff Köpek Eğitimi Nasıl Olur?

Bullmastiff kendini ailesine adayan, sadık ve genel olarak sakin bir türdür. Ancak gelişimi devam ettikçe fazlaca büyüdüğünden kontrol altına alınması zorlaşır. Yavruluk döneminden itibaren temel itaat eğitimi verilmelidir. İlk kez köpek sahibi olacaklara önerilmeyen bu ırkın eğitiminde kararlılık ve otorite çok önemli olacaktır. Eğitim süreci sosyalleşme ile de desteklenmelidir. Saygı duyduğu bir lider gördüğünde bu güçlü dostla hayat oldukça konforlu hale gelebilir.

Bullmastiff Nasıl Beslenmeli?

Günde iki öğün olacak şekilde yüksek kaliteli büyük ırk köpek mamaları bu cinsin ihtiyacını karşılar. Verilecek mama miktarı yaşına, sağlık durumuna, kilo durumuna ve aktivite düzeyine göre değiştirilebilir. Mama kalitesi tüm dostlarımız için önemlidir ancak Bullmastiff’ler için bir kat daha önem kazanır. Kilo almaya oldukça müsait oldukları için dönemsel olarak tartılmalarında fayda vardır. Sitemiz üzerinden mama ürünlerimizi inceleyebilir, içeriklerini okuyabilir ve onun için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Bullmastiff Yorumları

Diğer Adları

The Gamekeeper’s Night Dog


Renkleri

Açık kahverengi; kızıl; benekli


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Çiftlik köpeği, mastiff (bull)


Orjinal İşlevi

Ev koruma


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

50-59/45-54 kg


Boy (Erkek/Dişi)

64-69/61-66 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Bullmastiff sahiplenmek istiyorsanız, Bullmastiff sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Bullmastiff dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

serragurkan kullanıcısının #12457 peti
tozzo_06 kullanıcısının #5706 peti
orkunbarut kullanıcısının #12196 peti
dilemma kullanıcısının #8567 peti
Tuna22 kullanıcısının #72711 peti
k809935 kullanıcısının #142789 peti