Kyüshü

Kyüshü
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Kyüshü Açıklaması

"Kyushu", "Kishu Ken" ve "Kishu Inu" gibi adlara da sahip olan Kyüshü, geçmişi 3000 yıl kadar önceye uzandığı kabul edilen bir köpek ırkıdır. Söz dinleyen, sadık, asil ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ailesine karşı aşırı derecede bağlı ve korumacı davranabilir. Çok hareketlidir ve egzersiz ihtiyacı da oldukça yüksektir. Orta ırk sınıflandırmasında yer alır, ciddi derecede akıllıdır. Ancak zaman zaman fazla hisli davranabildiği de bilinmektedir. Ailesiyle birlikte vakit geçirirken oldukça sevgi dolu olur, sessiz, sakin ve özgüvenlidir. Gün içerisinde yaptığı egzersizler onun formunun korunması adına önemlidir. Uzun yürüyüşlere ve koşulara ihtiyaç duyabilir. Bakımı eksiksiz yapıldığında sağlığını koruyan Kishu, 11 - 13 yıl arası ailesi ile birlikte mutlu bir hayat sürebilir. Hakkında bilindik bir efsane vardır; efsaneye göre bu cins köpekler kurtlardan evrilmişlerdir. Açık kahve ve sarı tonlarından ziyade beyaz tüylü olanları ırk standartlarını karşılar. Güçlü bir avlanma içgüdüleri olduğu için eğitimli olsalar da tasmasız gezdirilmemeleri önerilir. Geniş bahçeli bir evde, onun içgüdülerine uygun antrenman programları ile çok mutlu olabilirler.

Kyüshü Kaç Kilo Olmalı?

Beyaz kürkleri ile hem çok sevimli hem de sevimliliği ile tezat oluşturabilecek güce sahip olan Kishu Ken cinsi köpeklerin ağırlıkları 13 – 27 kg arasında değişiklik gösterebilir. Boy uzunlukları ise 45 – 56 cm aralığında olur. Fazla enerjik ve aktif oldukları için kilo almaya çok meyilli olmadıkları söylenebilir. Yine de egzersizlerin aksatılmaması gerekir.

Kyüshü Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan Kishu Ken, Japonya orijinli bir ırktır. Cins olarak kabul edilmesi ise oldukça yeni sayılır, 1934 yılında Nihon Ken Hozonkai tarafından standartlaştırılmıştır. Hakkındaki efsaneler kurtlardan türediği yönündedir. Bazı fizyolojik özellikleri kurtlarla büyük oranda benzeşir. Japonya’daki diğer cinsler gibi beyaz dostlarımızın da II. Dünya Savaşı’nda zor günler yaşadıkları bilinmektedir. Türlerinin devamında dağlık bölgelerde yaşayan avcıların büyük katkısı olduğu kabul edilir. 2000 yılından bu yana ABD’de de yetiştirilmektedir. Japonya’da yaban domuzu avlamak için kullanılan bu safkan köpek günümüzde eskiye oranla daha nadir görülmektedir.

Kyüshü Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu değerli ırkın dişileri her doğumda 2 – 5 arasında yavru dünyaya getirir. Ortalama olarak ise 3 yavrunun doğması beklenebilir. Yavru sayısı üzerinde diğer ırklarda olduğu gibi hem dişinin yaşı hem de erkeğin dişi ile kaç defa çiftleşip çiftleşmediği doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Kyüshü Çok Tüy Döker mi?

İlkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökme miktarları ciddi oranda artar, buna ek olarak yıl boyunca az-orta derecede tüy döktükleri bilinmektedir. Çok özenli bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Normal şartlarda haftada 1-2 kere fırçalanmaları yeterli olacaktır. Tüy dökme mevsimlerinde ise her gün fırçalanmaları gerekir. Yılda 2 – 3 kere gerçekten ihtiyaç duyulduğunda yıkanması önerilir. Tüy bakımı haricinde tırnakları hızla uzayabildiği için kontrol edilmeli ve düzenli olarak kesilmelidir. Kulaklarında enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilecek kirler ise haftalık olarak temizlenmelidir. Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması önerilir.

Kyüshü Kaç Saat Uyur?

Ailesi ile birlikte olmaktan büyük keyif alan ve yalnızlığa karşı çok toleransı olmayan bu cins yetişkinlik döneminde standart bir uyku düzenine geçiş yapar. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik uyku onların ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Yoğun aktivite yaptıkları günlerde bu süre uzayabilir.

Kyüshü Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Kishu Ken akıllı bir türdür ve genellikle kendi sorunlarını kendisi çözmeyi tercih eder. Bazen çözümleri istenilen doğrultuda olmayabileceği için eğitim sürecine özen gösterilmelidir. Bu türden bir arkadaşa sahip olanların eğitim sürecinde başarılı olabilmeleri için onları çok iyi tanımaları ve nelerden motive olduklarını keşfetmeleri gerekir. Kimi zaman en sevdikleri yiyecekle ödüllendirilmek kimi zaman ise sevilmek onların eğitimdeki başarılarını arttırabilir. Eğitimleri, sosyalleştirmeleri ile desteklenmelidir. Liderin kim olduğu nazik bir şekilde belli edilmeli ve eğitim süreci ödüller kullanılarak pekiştirilmelidir.

Kyüshü Nasıl Beslenmeli?

Kishu genel olarak alerjik bünyeye sahip bir türdür. Yavruluk döneminden itibaren orta ırk köpekler için formüle edilen kaliteli kuru mamalar ile beslenmesi önerilir. Balık veya kuzu eti gibi proteinleri içeren ürünler önceliklendirilebilir. Sitemiz üzerinden en kaliteli mamalara ulaşabilir, içeriklerini inceleyerek onun için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Kyüshü Yorumları

Diğer Adları

Kishu-Ken, Kishu Inu, Kyushu


Renkleri

Gri-beyaz


Çıkış Yeri

Japonya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

İş köpeği, çoban köpeği (koyun çobanı)


Orjinal İşlevi

Avcı, çoban, bekçi, balıkçı yardımcısı


Günümüzdeki İşlevi

İnsana arkadaşlık eden köpek, av köpeği


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-30/23-28 kg


Boy (Erkek/Dişi)

48-54/42-48 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Kyüshü sahiplenmek istiyorsanız, Kyüshü sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Kyüshü dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

soyut06 kullanıcısının #15624 peti
7221yas kullanıcısının #29824 peti
mehmooo kullanıcısının #32356 peti
davidbowie kullanıcısının #68703 peti
k788494 kullanıcısının #139426 peti