American Bobtail

American Bobtail
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

American Bobtail Açıklaması

Amerikan Bobtail ırkına mensup olanlar vahşi bir görünüme sahip olurlar, sevgi doludurlar ve inanılmaz derecede akıllı oldukları bilinmektedir. Aileleri ile sıkı bağlar kurarlar ve onlarla yoğun bir etkileşim sağlarlar. Bir anda neşeli halleri ile ilgi odağı haline gelebilirler, sahiplerine şefkatle yaklaşırlar ve duygusal olarak yardıma ihtiyaçları olduğu anda onların yanında olurlar. Oyun oynamaya bayılan bu ırk bir şeyleri getirmeyi çok sever. Dolayısıyla onları hem fiziksel olarak aktif tutmak hem de mental anlamda meşgul etmek için küçük oyuncakların büyük faydaları olur. Avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiştir ve gün içerisinde bu özelliklerine sık sık tanıklık edilebilir. Temelde sessiz bir yapıları vardır, çok sevindiklerinde hislerini titreyerek belli edebilirler. Eğitimlere pozitif yanıt verirler ve tasmayla dışarıda gezmeyi de çok severler. Diğer insanlara, kedilere ve köpeklere karşı da ılıman yaklaşım sergilerler.

Türün dişileri erkeklerine oranla daha az kaslıdır ancak daha kıvrak olurlar. Kulakları orta - büyük boylardadır. Kafa ile kulakların birleştiği kısımda kulaklar genişler. Güçlü bir çene yapıları vardır. Burunları çoğunlukla düz olur, gözleri iri ve yuvarlak hatlara sahiptir. Doğal mutasyon sonucu kuyrukları kısadır. Karakter özelliklerinin Golden Retriever ile benzer olduğu söylenmektedir.

American Bobtail Kedisi Nerenin Kedisi?

Menşe ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Başlangıçta doğal seleksiyon yolu ile ortaya çıkmışlardır. Daha sonra Amerikalı yetiştiriciler yerli Bobtail’leri kullanarak bu cinsi geliştirmek için çalışmalara başlamıştır. Geçmişlerinin çok eskiye dayandığı düşünülür ancak bugünkü standartlara 1960’lı yıllarda ulaşmışlardır. Var oluşları için herhangi bir soy kedisi kullanılmamıştır.

American Bobtail Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Sağlıklı ve güçlü olduklarına şüphe yoktur. Ortalama yaşam süreleri 11 – 15 sene arasında değişiklik gösterebilir. Yaşam süresini uzatma noktasında düzenli veteriner kontrollerinin önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda nasıl beslendikleri, fiziksel ve mental olarak nasıl meşgul edikleri de önemli değişkenler olmayı sürdürür.

American Bobtail Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Orta ve çok derecede tüy dökülme sorunu yaşayabilirler. Tüyleri genellikle uzun olduğundan haftada birkaç kere kedi tarağı ile taranmaları ya da fırçalanmaları gerekir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde tüy dökme miktarı artacağı için taranma sıklıkları artabilir ve banyo yapmaları gerekebilir.

American Bobtail Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy bakımına ek olarak bu cinsin de kulak temizliğine dikkat edilmelidir. Kulak salgıları temizlenmeli ve enfeksiyon oluşum ihtimali engellenmelidir. Diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesi için düzenli fırçalama gereklidir. Tırnaklarının da kesilmesi her zamanki gibi elzemdir.

American Bobtail Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Bu cins diğer ırklara göre daha geç olgunlaşır. Yetişkinliğe erişmesi 2 – 3 seneyi bulabilir. Gebelik süreci standarttır ve yaklaşık olarak 65 gün sürer. Gebeliğin belli olmaya başladığı dönemlerden itibaren dişiler kendileri için izole ve güvenli bir yer arayışına girebilirler. Bu nedenle temkinli olunmalı ve onun rahat edeceği bir alan hazırlanmalıdır.

American Bobtail Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Ortalama yavru sayısı 4 olarak ifade edilebilir. Dişiler her bir yavruyu doğurduktan sonra onun kordon bağlantısını koparırlar, plasentasını çıkarırlar ve temizlerler. Bu işlem her yavrudan sonra tekrarlanır. Sonrasında ise emzirme süreci başlar. Yavruların hareketlenmesi ve kendi aralarında oyun oynamaya başlaması için yaklaşık 3 haftalık bir süreç bulunur. Yavrularla ilgili bilinmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Bazılarının kuyrukları uzun olabilir ve bu durum yarışmalara katılmaları için engel teşkil edebilir. Kuyruklarının uzun olmasını sağlayan genlerin kontrolü yetiştiriciler tarafından sağlanamamaktadır. Bir diğer önemli bilgi de cinsin yavaş gelişen bir tür olması neticesinde yavruların doğduklarında ve ergenlik dönemine geçtiklerinde kulakları yetişkinlere oranla daha büyük olmasıdır. Kulakların normal boyuta dönmesi için yaklaşık 12 aylık bir sürenin geçmesi gerekir.

American Bobtail Nasıl Beslenmeli?

Genel anlamda sağlıklı olsalar da onların kaliteli kuru mamalar ile beslenmeleri gerekir. Gelişim dönemlerine, hareket düzeylerine ve genel sağlık durumlarına göre belirlenen miktarda kuru mama ile sağlıklı bir gelişim gösterebilirler. Beslenmelerinde su tüketimi çok önemli bir faktördür. Sularının her zaman dolu ve taze olmasını isterler. Sitemiz üzerinden %100 orijinal ürün garantimizden yararlanarak siz de sevimli ve cana yakın dostunuz için en doğru kuru mama tercihini yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

American Bobtail Yorumları

Karakteri

Sevecen, oldukça zeki, sahibine bağlı, oyuncu, sessiz, uyumlu, titiz.


Bakım

Kendini sıkça temizler, ancak uzun tüyleri haftada iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Beyaz, siyah, mavi, kızıl, krem rengi, kahverengi, lila, tarçın, füme.


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir American Bobtail sahiplenmek istiyorsanız, American Bobtail sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

American Bobtail dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Bird kullanıcısının #71205 peti
Iremsukamber kullanıcısının #22387 peti
ByTogi kullanıcısının #108911 peti
keremcavuss kullanıcısının #20895 peti
nurdanta kullanıcısının #838 peti
Catcatcat kullanıcısının #37482 peti
esrakbt_ kullanıcısının #16985 peti
hikmet987 kullanıcısının #70296 peti
Lidia kullanıcısının #21110 peti
Ipekmia kullanıcısının #35926 peti
Damla2626 kullanıcısının #15161 peti
Boncukella kullanıcısının #12990 peti