Egyptian Maular

Egyptian Maular
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Egyptian Maular Açıklaması

Sevecen, iyi huylu ve sıcakkanlı hayvanlardır. Zekaları sayesinde kolay öğrenirler. Bilinenin aksine bu cinsin bazı eşyaları getirmesi ve atılan oyuncakları yakalaması gibi köpeklere özgü olduğu düşünülen davranışları da vardır. Sakin bir yapıları vardır ama bağımsızlıklarına düşkün oldukları için sıkıldıkları zaman hırçınlaşabilirler. Diğer evcil hayvanlarla ve onlarla sürekli temas edecek çocuklarla pek anlaşamazlar. Yabancılara karşı da oldukça temkinli davranırlar.

Egyptian Maular Kedisi Nerenin Kedisi?

Geçmişleri MÖ 1500’lü yıllara kadar uzanır ve Mısır firavunlarının bu kedilere taptığı düşünülmektedir. Bu cinsin evcil kedilerin atası olan Felis Lybica ile doğrudan akraba oldukları tahmin edilmektedir. 1950’li yıllarda resmi bir cins olarak kabul edilmişlerdir.

Egyptian Maular Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Bu cins 18 yıla kadar yaşayabilir ancak yaygın olarak ortalama yaşam sürelerinin 15 yıl olduğu bilinmektedir. Doğrudan bu cinse ait genetik bir hastalık olmaması sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından avantajdır. Ancak cinsin bazı hastalıklara yatkınlığı olduğu da unutulmamalıdır. Lökodistrofi, hipertrofik kardiyomiyopati, göbek fıtığı ve periodontal hastalıklar bu cinste biraz daha yaygın olarak görülebilir.

Egyptian Maular Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Sık tüylerinin olması tüy dökülmesi açısından korkutsa da oldukça az tüy dökerler. Mevsime bağlı olarak tüy dökülmesi artabilir. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde daha fazla taranmaları önerilir. Ayrıca tüy yutmaya bağlı olarak siniri sorunları yaşamamaları için malt içerikli takviyeler tüketmeleri de sağlanabilir.

Egyptian Maular Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Normal zamanlarda haftada bir kere taranmaları tüy ve cilt sağlıkları için yeterlidir. Mevsim geçişlerinde taranma sayısı arttırılmalıdır. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorun yaşama eğilimleri sebebiyle dişlerinin fırçalanması ve düzenli ağız bakımının yapılması gerekir. Bunların yanı sıra düzenli olarak kulak kiri temizliği ve tırnak kesimi de bakımları için önemlidir.

Egyptian Maular Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Bu cinsin hamilelik süresi diğer kedi cinslerinden biraz daha uzun sürebilir. 65 - 68 gün ortalama hamilelik süresi olarak ifade edilse de hamilelik 73 güne kadar uzayabilir. Hamileliğin normalden uzun olabileceğini bilerek hazırlık yapmak daha iyi olacaktır. Bu cinsin yetişkinliğe ulaşması 12 - 24 ay sürebilir. Dişi yetişkinliğe erişmeden hamile kalmamalıdır.

Egyptian Maular Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Bu cinsin dişileri her hamileliklerinde ortalama 3 - 6 adet yavru doğururlar. Doğumda dişinin sadece karanlık ve sıcak bir yere ihtiyacı vardır. İlk yavrunun çıkışından sonra yeni yavruların gelmesi uzun sürüyorsa doğuma destek verilmesi gerekir.

Egyptian Maular Nasıl Beslenmeli?

Yaşları, genel sağlık durumları ile birlikte kısırlaştırma ya da hamilelik gibi özel gereksinimlerin ortaya çıktığı dönemlere özgü mama seçimi yapılması en sağlıklısıdır. Kedi maması seçimi yaparken sitemizdeki ürünler arasında farklı içeriklere sahip alternatifleri inceleyebilir; ürün açıklamaları ve kullanıcı yorumları ile mamalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Egyptian Maular Yorumları

Karakteri

Sahibine bağlı, zeki, hareketli, sadık, utangaç, hassas.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Açık rengi, bronz, füme, mavi, siyah.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Egyptian Maular sahiplenmek istiyorsanız, Egyptian Maular sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Egyptian Maular dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

zeynepakar47 kullanıcısının #54487 peti
tiptirisko kullanıcısının #366 peti
selcanz kullanıcısının #111827 peti
selcanz kullanıcısının #111824 peti
Littlecatnut kullanıcısının #11850 peti
Halilb kullanıcısının #84787 peti
Abeer kullanıcısının #36726 peti
Alfashina kullanıcısının #30599 peti
Lucifer06 kullanıcısının #74463 peti
Nur1312 kullanıcısının #16434 peti
Kuva-yiMilliyeci kullanıcısının #2997 peti
CatManya kullanıcısının #90745 peti