Amerikan Staffordshire Terrier

Amerikan Staffordshire Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Staffordshire Terrier Açıklaması

Belirgin elmacık kemikleri, gücünü ilk bakışta belli eden çenesi ve geniş kafasıyla onu görünce etkilenmemek mümkün değil! Amerikan Staffordshire Terrier ırkındaki dostlarımız sert görünümlerinin aksine aile hayatına mükemmel derecede uyum sağlamaktadır. Sanıldığının aksine saldırganlığı kolay bir şekilde bastırılmakta ve aile bireylerine tutkuyla bağlanmaktadır. Oldukça akıllı ve aktif bir yapıya sahip olmaları onların oyuncu kimliğini de ön plana çıkarmaktadır. Tüm gün boyunca değer verdikleri aile bireyleri ile gezmek ve oyun oynamak istemeleri de yaygın davranışlarındandır. Apartman hayatına kolay bir şekilde adapte olabilirler ve kendilerine fazlaca güvendikleri için genellikle havlamayı tercih etmezler. Baskın ve kararlı kişiler tarafından sevgiyle eğitildiklerinde gösterdikleri itaatle ciddi anlamda şaşırtabilirler. Korumak onların içgüdülerinde vardır, onun sevgisini kazandıysanız kendinden çok sizi düşünmesine de alışmanız gerekecektir. Irkı tanımlayan birçok farklı isim bulunur; "Amstaff", "Am Staff", "Staffy" ve "Amerikan Staffy" en yaygın kullanılan isimleridir. Boyutuyla kıyaslandığında şaşırtıcı bir güce sahip olan bu yakışıklı-güzel dostlarımız sağlam gövdeleri ile de kendilerine hayran bırakmaktadır.

Amerikan Staffordshire Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Bulldog ve Terrier cinsi köpeklerin çiftleştirilmesi ile türeyen; yüksek derecede bekçilik ve koruma içgüdülerine sahip bir ırk olma niteliği taşıyan Amstaff kilosu yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle dişileri 20 kg, erkekleri ise 30 kg civarına çıkabilir. Boylar arasında da benzer bir farklılık vardır. Erkeklerin boyu 43-48 cm, dişilerin ise 41-46 cm’ye ulaşabilir.

Amerikan Staffordshire Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bu cinsin menşei ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Aslına bakılırsa bu konuda İngiltere’nin de adı geçmektedir. 19. Yüzyılda Terrier ve Bulldog türlerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkan Stafford Terrier cinsi AmStaff’ın ilk hali olarak kabul edilir. Daha sonra ise ırkın ABD’ye yolculuğu başlar. Amerika’daki yetiştiriciler daha güçlü ve daha iri olması adına melezleme çalışmaları yaparak ortaya Amerikan Staffordshire Terrier cinsini çıkarırlar. 1920’li yıllarda bazı köpek sahipleri onları şovlarda kullanmak isterler ve AKC’ye 1936 yılında bu cinsi kayıt ettirirler. Pittbul'lar ile birçok ortak noktası olsa da bu ırkların aynı olmadıkları kabul edilmektedir.

Amerikan Staffordshire Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu sert ve aynı zamanda pamuk kalpli cinsin dişileri her bir doğumda dünyaya 5 – 10 arasında yavru getirebilir. Yavru sayısını dişinin genel sağlık durumu, boyutu, yaşı; erkeğin sağlık durumu ve dişi ile kaç defa çiftleşip kaç yumurtayı dölleyebildiğine göre değişebilmektedir. Tek doğumda 10 yavruya sahip olunması yaygın olmasa da minimum sayı çoğunlukla 5 olarak kabul edilmektedir.

Amerikan Staffordshire Terrier Çok Tüy Döker mi?

Hayatınızı onunla paylaşıyorsanız bakımının diğer cinslere oranla daha kolay olduğunu deneyimlemişsinizdir. Kısa ve sık tüy yapıları haftada 1-2 defa fırçalandığı takdirde tüy dökme problemi oldukça az görülecektir. Bu nedenle evlerinde çok fazla tüy görmek istemeyen kişiler için de Amstaff uygun bir tercih olarak düşünülebilir. Bu noktada önemli olan kişinin daha önce köpeklerle deneyimi olup olmamasıdır. Çünkü bu asil ırk kolay eğitilebilse de zaman zaman agresif tavırlar da sergileyebilir.

Amerikan Staffordshire Terrier Kaç Saat Uyur?

Günlük uyku süreleri 12 ila 14 saat arasında değişen AmStaff’ların oldukça aktif ve enerjik bir yapıları olduğu bilinmektedir. Yalnız kalmaktan pek haz etmezler ve canları sıkıldığında uyumak onların en çok tercih ettiği aktiviteleri arasında yer alır. Güçlenmelerini sağlayan yoğun egzersizler yaptırıldığında ve onunla oyun oynandığında uyku saatlerinin kısalabildiği görülecektir.

Amerikan Staffordshire Terrier Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Köpek eğitimi onlara belirli komutların öğretilmesinden çok daha fazlasını içerir. Uyumlu ve sakin bir hayat sağlanması için Amstaff’ın eğitimine erken dönemde başlanmalıdır. Onların eğitim sürecinin temeli onlarda saygı uyandırmaya dayanır. Oldukça akıllı oldukları ve eğitime pozitif yanıtlar verdikleri bilinmektedir. Ancak eğitim sürecinde liderin kim olduğunu anladıklarından emin olunmalıdır. Sosyalleştirilirse diğer hayvanlara ve yabancılara karşı toleransları yükselecektir. Bu ırkın eğitilmesi için gerekirse profesyonellerden destek istenebilir.

Amerikan Staffordshire Terrier Nasıl Beslenmeli?

Kaliteli mamalarla beslenmesi onun sağlıklı bir gelişim sürecine adım atması için oldukça önemlidir. Alerjiler, kalp hastalıkları, yüksek tiroit, kalça displazisi gibi çeşitli rahatsızlıklara genetik yatkınlıkları bulunur. Sitemiz üzerinden yüksek kalitede protein içeren Premium mamaları inceleyerek onun için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Staffordshire Terrier Yorumları

Diğer Adları

American Staffordshire Terrier, Amerikan Staffordşayr Teriyeri


Renkleri

Kızıl - krem, gri - krem, siyah - beyaz gibi her renkte olabilir.


Çıkış Yeri

Amerika


Çıkış Tarihi

19.yüzyıl


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Şov amaçlı


Günümüzdeki İşlevi

Bekçi, koruma


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-30/25-30 kg


Boy (Erkek/Dişi)

43-48/41-46 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Staffordshire Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Staffordshire Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Staffordshire Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pug

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

endofbeauty kullanıcısının #1687 peti
Silasen kullanıcısının #52882 peti
GamzeUmucu kullanıcısının #52646 peti
lenahmet kullanıcısının #1269 peti
Byzadige kullanıcısının #48038 peti
Tubabar kullanıcısının #9725 peti
Fillebosniaque kullanıcısının #21313 peti
Turkanirem kullanıcısının #11765 peti
Lorim kullanıcısının #13260 peti
Ozan3636 kullanıcısının #25227 peti
umrantascii kullanıcısının #1050 peti
efendi01 kullanıcısının #13189 peti