İlirya çoban Köpeği

İlirya çoban Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

İlirya çoban Köpeği Açıklaması

Özgürlüklerine bir hayli düşkün ve heybetli bir bedene sahip olan İlirya çoban köpeği, akıllı ve korumacıdır. Kendisini görevine ve ailesine adayabilen bu cins erken dönemde sosyalleştirilmelidir. Göz ardı edilemeyecek bir çene kuvveti olduğu bilinmelidir. Diğer ırklarla karşılaştırıldığında çok hassas olmadıkları söylenebilir; bazen günlük rutinleri değiştirilebilir ya da ailesinden uzak kalabilir. Bu gibi durumlarda psikolojik olarak etkilenmezler. Yine de ailelerinin hayatına dahil olmak onların en büyük mutluluğudur. Sosyal hayvanlar değillerdir, görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırlar. Nadiren havlarlar, havladıkları zaman da geçerli bir nedenleri olduğu fark edilmelidir. Bekçilik yetenekleri son derece gelişmiştir. Bölgelerini ve korumakla yükümlü oldukları sürülerini sahiplenir, onları korumak için canları pahasına mücadele ederler. Cesurdurlar, ailesine dahil olmayan çocuklara da yabancılara da hayvanlara da pek anlayışlı davranmazlar. Güçlü ve iri olsalar da ilk kez köpek sahibi olacak kişilere önerilmelerinin en önemli nedeni özlerinde sevecen ve itaat etmeye yatkın olmalarıdır.

İlirya Çoban Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Güçlü, kalın kemikli ve kaslı bir vücutları olur. Dişilerin ağırlığı 30 – 40, erkeklerinki ise 35 – 45 kilogram dolaylarına çıkabilir. Boyları ise en fazla 62 santimetreye kadar uzar.

İlirya Çoban Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Kosova, Makedonya ve Arnavutluk sınırları anavatanlarıdır. Büyükbaş hayvan sürülerini yırtıcılara karşı savunmak için yetiştirilmişlerdir. Geçmişlerinin çok eskiye dayandığı düşünülse de haklarındaki yazılı belgeler 19. yüzyıla işaret eder. Atalarının Tibet mastiff olduğu yönünde görüş birliği bulunur. AKC tarafından 2019 yılında tanınmışlardır.

İlirya Çoban Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yavru sayısı 3 – 5 arasındadır. Yılda bir kere çiftleştirilmeleri gerekir. Yavru sayısını erkeğin ve dişinin genel sağlık durumu ve yaşları etkileyebilir.

İlirya Çoban Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Uzun ve kabarık tüyleri sizi yanıltmasın, bu ırk birçokları gibi orta derecede tüy dökmektedir. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları önerilir. Profesyoneller tarafından tüylerinin kısaltılması gerekli değildir. Gözleri ve kulakları her daim temiz tutulmalıdır. Dişleri fırçalanmalı ve tırnakları törpülenmelidir.

İlirya Çoban Köpeği Kaç Saat Uyur?

Günün 12 – 14 saatini uyuyarak geçirebilirler. Uyku ihtiyaçları yaşları, sağlıkları ve aktivite düzeyleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Her zamankinden fazla uyuduğunda veterinerlere danışmak gereklidir. Uyanık oldukları zaman dilimlerinde aktiftirler.

İlirya Çoban Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimleri kolaydır ancak istikrarlı olunması gerekir. Yavruluk döneminden itibaren liderliği ele geçirmek için denemelerine karşı hazırlıklı olunmalı ve taviz verilmemelidir. Eğitimlerinde sert davranışlar kendilerini kapatmalarına neden olabilir. Eğitim süreçleri pozitif yaklaşımla geçirilmeli ve ödüllendirilerek öğrenme istekleri arttırılmalıdır. Yaratıcı veya zorlayıcı komutları nadiren öğrenebilirler.

İlirya Çoban Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Hızlı bir şekilde kilo alabilirler, kiloları takip edilmelidir. Büyük ırklara özel formüle edilen kuru mamalar ile gelişim dönemlerine özel ihtiyaçları karşılanabilir. Öğünleri gün içerisinde iki eşit parçaya ayrılıp verilmeli, mide dönmesi riskini azaltmak için hızlı yemeleri engellenmelidir. Her zaman taze suya erişebilmelerinin sağlanması gerekir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

İlirya çoban Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Charplaninatz, Sar Planina, Illyrian Sheep Dog


Renkleri

Açık-koyu demir grisi, bazen beyaz benekler.


Çıkış Yeri

Doğu kökenli, Yugoslavya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (koyun çobanı)


Günümüzdeki İşlevi

çoban köpeği (koyun çobanı), sürü koruma


Ortalama Ömrü

10-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-35/25-35 kg


Boy (Erkek/Dişi)

55-60/50-55 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir İlirya çoban Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, İlirya çoban Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

İlirya çoban Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

vkarahan kullanıcısının #7720 peti
cappycappy kullanıcısının #53237 peti
CeydaBM kullanıcısının #98304 peti