Tatra Çoban Köpeği

Tatra Çoban Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Tatra Çoban Köpeği Açıklaması

Çobanlık, bekçilik ve koruma alanındaki yetenekleri nedeniyle asırlardır varlığını koruyan Tatra çoban köpeği oldukça güçlü ve aynı oranda karizmatik bir ırktır. Genel olarak oldukça sakin bir yapısı vardır, akıllıdır ve özgürlüğüne de bir miktar düşkündür. Eğitimleri sırasında biraz zaman ayırmak gerekebilir, tek komut için yaklaşık 50 tekrar yapılması ile öğrenim süreçlerinin tamamlandığı söylenir. Oldukça hassastır, sahiplerine çok sadık olurlar ve onlara bağlanırlar. En ufak bir ceza dahi onların üzülmelerine ve cezaların tekrarlanması halinde psikolojik olarak depresif hissetmelerine neden olabilir. Havladıklarına pek rastlanmaz, bekçilik yaparlarken sessiz bir şekilde olan biteni gözlerler. Bölgelerini cesurca savunabilen bu büyük boyutlu dostumuz yaşamak için geniş bahçeleri tercih eder; apartman hayatı onun doğasına uygun değildir. Yabancılarla, kedilerle ve köpeklerle çok iyi anlaşamaz. Eğitimlerine başlandığı dönemde sosyalleştirilmeleri de gereklidir. İnatçı kişilikleri ile tanındıkları için çoğunlukla ilk kez köpek yetiştirecek kişilere önerilmezler.

Tatra Çoban Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 36 – 59 kilogram arasında değişir. Erkeklerin boyları 70, dişilerin boyları ise 65 santimetreye kadar uzayabilir.

Tatra Çoban Köpeği Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Polonya’dır. Geçmişlerinin ne denli eskiye gittiğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yetenekleri nedeniyle yüzyıllardır insanların en büyük yardımcıları arasında oldukları kabul edilir. Polonya’da çok popüler olmasına rağmen dünya genelinde çok tercih edilmezler. Dağlık arazilere ve soğuk iklim şartlarına çok iyi uyum sağladıkları için benzer özellikteki coğrafyalarda yeteneklerine başvurulur.

Tatra Çoban Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her bir doğumda 3 – 5 arasında yavru dünyaya getirirler. Yavru sayısını erkeğin sağlığı ve dişinin yaşı etkileyebilir. Vücut yapıları gereği sezaryen ile doğum yapma ihtimalleri düşüktür.

Tatra Çoban Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Orta uzunlukta krem veya beyaz tüyleri bulunur. Çok tüy dökmezler, bakımları oldukça basit bir şekilde tamamlanabilir. Haftada 1 – 2 kez fırçalanmaları tüy dökülmelerinin minimize edilmesi için yeterli olacaktır. Tırnaklarının da düzenli olarak kısaltılması önemlidir.

Tatra Çoban Köpeği Kaç Saat Uyur?

Günde 12 – 14 saat uyuyabilirler. Çok aktif oldukları günler bu süre bir miktar artabilir. Uyku saatlerinde bariz bir değişim söz konusuysa veterinere götürülmeleri gerekir.

Tatra Çoban Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken dönemde eğitimlerine başlanmalıdır. Bir komutu öğrenmeleri kolay değildir, 40 – 50 tekrar gerekebilir. Bağımsızlıklarına düşkün olduklarından ve zaman zaman inatçılıkları tuttuğundan pozitif bir eğitim yaklaşımının benimsenmesi gerekir. Liderin kim olduğu ona sezdirilmeli ancak kesinlikle sert davranılmamalıdır.

Tatra Çoban Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Genetik olarak kalça displazisine yatkındır. Bu nedenle kilo kontrolünün sağlanmasına özen gösterilmelidir. Günde iki öğün olacak şekilde büyük ırkların gelişim süreçlerine özel geliştirilen kuru mamalar beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Mama miktarı yaşına, genel sağlık durumuna ve gün içerisinde ne kadar aktif olduğuna göre revize edilebilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Tatra Çoban Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Owczarek Podlhalamski


Renkleri

Beyaz, açık krem


Çıkış Yeri

Polonya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çoban köpeği (koyun çobanı)


Orjinal İşlevi

Sürü, çoban köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği, sürü, koruma-bekçi


Ortalama Ömrü

10-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

30-35/28-33 kg


Boy (Erkek/Dişi)

65-75/60-70 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Tatra Çoban Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Tatra Çoban Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Tatra Çoban Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

deleted_5854132 kullanıcısının #39149 peti
Sevdactn16 kullanıcısının #51013 peti
Sevdactn16 kullanıcısının #51017 peti
Ecrinxx kullanıcısının #84733 peti
Ozandog kullanıcısının #18687 peti
emregungormus kullanıcısının #41132 peti
Semakaba kullanıcısının #55978 peti
k437190 kullanıcısının #81507 peti
k437190 kullanıcısının #81510 peti
Figen7771 kullanıcısının #148414 peti
k937918 kullanıcısının #167155 peti