Avustralyalı Kelpie

Avustralyalı Kelpie
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Avustralyalı Kelpie Açıklaması


Çobanlık ve sürü koruma yetenekleri çok gelişmiş olan Avustralyalı Kelpie sıcak iklim koşullarına dayanıklı, enerjik ve sadık bir ırk olma niteliği taşır. Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve görev bilinçleri çok yüksektir. Kolay bir şekilde eğitilebilmesi onun farklı görevleri başarıyla tamamlaması sonucunu doğurmaktadır. Gün içerisinde yoğun egzersizlere ihtiyaç duyduğu için apartman hayatından ziyade geniş bahçesi olan evlerde ya da çiftliklerde beslenmesi önerilir. Havlamaya yatkın bir cinstir, herhangi bir farklılık sezdiğinde alarma geçebilir. Orta büyüklükte ve cesur davranışlara sahip olan bu cinsin yabancılarla arası pek iyi değildir. Erken dönemde eğitildiklerinde ve sosyalleştirildiklerinde itaat sorunu çıkarmasa da diğer köpeklerle ve çocuklarla iyi geçinmesi beklenmemelidir. Sahibine sevgi dolu davranır ve gün içerisinde birlikte vakit geçirmek ister. Ailesinden uzak kalmaması gerekir, kaldığında terk edilme kaygısı yaşaması muhtemeldir.

Avustralyalı Kelpie Kaç Kilo Olmalı?

Atletik yapılı ve fittir. Kilosu dişilerinde de erkeklerinde de 14 – 21 kilogram aralığında olur. Boyları dişilerde 48, erkeklerde ise 51 santimetreye kadar uzayabilir.

Avustralyalı Kelpie Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Avustralya’dır. 1800’lü yıllarda İngiltere’den çobanlık yapması için ithal edilen Collie cinsi köpeklerle yerel cinslerin melezlenmesi yolu ile ortaya çıkmıştır. Kıtanın iklimine mükemmel derecede uyum sağlamaları ve yetenekleri onların günümüzde de tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüzdeki standartlarına gelmeden önce birçok farklı türün çiftleştirilmesi gerekmiştir.

Avustralyalı Kelpie Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek seferde 4 ile 7 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Yavru sayısı dişinin ilk doğumu olup olmamasına, yaşına, sağlık durumuna ve erkeğin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yılda bir kereden fazla doğum yapmamaları gerekir.

Avustralyalı Kelpie Çok Tüy Döker mi?

Çift katmanlı tüyleri orta derecede dökülür. Bakımları oldukça basittir. Haftada 1 – 3 kere fırçalanmaları sayesinde tüyleri parlayacak ve sahipleri ile aralarındaki bağ sağlamlaşacaktır. Kulaklarının temiz olup olmadığı takip edilmeli, seyrek aralıklarla banyo yaptırılmalıdır.

Avustralyalı Kelpie Kaç Saat Uyur?

Görev odaklı diğerleri gibi çok fazla uyku ihtiyacı hissetmez. Gün içerisinde 10 – 12 saat aralığında uyumak onların ihtiyaçlarının karşılanması adına yeterlidir.

Avustralyalı Kelpie Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimlerinden önce hem fiziksel hem de mental olarak biraz yorgun olmaları gerekir. Eğitim sırasında kararlı bir duruş sergilenmeli ancak hassasiyetleri doğrultusunda kendisine sert davranmaktan kaçınılmalıdır. Erken dönemde sosyalleştirildiğinde ve itaat eğitimi aldığında yabancılara ve köpeklere karşı potansiyel agresifliği azaltılabilir.

Avustralyalı Kelpie Nasıl Beslenmeli?

Orta ırkların gelişim ihtiyaçlarına özel olarak formüle edilen kuru mamalar ile beslenmeleri önerilir. Çiftlik gibi ortamlarda yaşadıklarında pişirilen tüm yemeklerden ona verilmemelidir. Formunun ve sağlığının korunması adına kuru mamalar yeterli olacaktır. Düzenli veteriner kontrolleri sırasında kilosu takip edilmeli ve değişiklik olması durumunda beslenme düzeni yeniden planlanmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Avustralyalı Kelpie Yorumları

Diğer Adları

Avustralya Çoban Köpeği, Australischer Kelpie, Kelpie, Barb


Renkleri

Siyah, siyah-kestane, kızıl, kızıl-kestane, sarımsı kahve, koyu kestane, gri mavi.


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1870


Familya

Çoban köpeği (sürü köpeği)


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (koyun çobanı)


Günümüzdeki İşlevi

Çoban, bekçi, koruma


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

11-14/9-11 kg


Boy (Erkek/Dişi)

46-51/43-48 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Avustralyalı Kelpie sahiplenmek istiyorsanız, Avustralyalı Kelpie sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Avustralyalı Kelpie dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Erhan106 kullanıcısının #40206 peti