Tosa

Tosa
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Tosa Açıklaması

Büyük boyutları, korkusuzluğu ve gücü ile dünya geneline nam salan Tosa, dövüş köpeği olarak kullanılan türlerden biridir maalesef. Çok güçlü bir çenesi vardır, kulakları ince ve sarkıktır, boyun bölgesinde derisi bollaşır; bu onu saldırılara karşı koruyan doğal bir anatomik özelliktir. Diğer köpeklerle özellikle erkek olanlarla anlaşması çok mümkün olamaz, yabancılara karşı da oldukça mesafelidir ancak söz konusu ailesi olduğunda sadakati ve koruma içgüdüsüyle kendisini adayabilir. Mükemmel bir bekçidir, daha önce güçlü köpekleri yetiştirme deneyimi olmayan kişilere kesinlikle önerilmez. Çocuklarla da arasında belirgin bir mesafe bırakılması gerekir çünkü kendisine sert davranıldığı takdirde davranışları çok öngörülemez. Kaslıdır, çeviktir ve dişlerinin yapısı makası andırır. Kızıl, kahverengi, siyah ve bej tonlarında tüylere sahip olabilir. Bakımı oldukça kolaydır ancak kontrol edilmesi aynı oranda zordur. Sahiplerine saygı göstermediklerinde itaat etmelerini beklemek çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Çok güçlü ve baskın bir karakterleri vardır, genetik olarak alerjilere yatkındırlar. Kilo alma potansiyelleri olduğu için kalça displazisi sorunu yaşayabilirler.

Tosa Kaç Kilo Olmalı?

Japanese Tosa dev bir cüsseye sahiptir. Ağırlıkları 90 kilograma kadar çıkabilir, boyları ise 60 santimetreye kadar uzayabilir. Bu rakamlar dişilerde erkeklere oranla daha az olur.

Tosa Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Japonya’dır ve Japonya’nın en büyük cinslerin başında gelir. Yazılı kaynaklara göre geçmişi 1000 yıl öncesine dayanır. Shikoku adasından tüm ülkeye yayılmıştır. Boyutları ve güçleri nedeniyle ülkede yaygın olan köpek dövüşlerinde kullanılmışlardır. II. Dünya Savaşı döneminde soyları tükenme riski ile karşı karşıya kalmıştır. AKC tarafından tanınmazlar.

Tosa Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tosa dişileri tek bir doğumda dünyaya 6 ile 8 yavru getirebilirler. Yavrular genel anlamda sağlıklı olur.

Tosa Çok Tüy Döker mi?

Çok tüy döken bir ırk değildir. Kısa ve yoğun tüyleri hafta bir fırçalanabilir. Zaman zaman banyo yapmaları uygundur. Köpek şampuanları ile cilt sağlıkları korunabilir. Tırnaklarının da uzadığında törpülenmesi gerekir.

Tosa Kaç Saat Uyur?

Diğer büyük dostlarımız ile standart bir seviyede uyurlar. Günde 12 – 14 saat arasında uyudukları bilinir. Aşırı egzersize ihtiyaç duymazlar, gün içerisinde her zamankinden aktif olduklarında uyku süreleri bir miktar artabilir.

Tosa Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Sahibini mutlu etmek ister ve eğitime olumlu tepki verir. Ancak mümkünse eğitim süreci yavruluk döneminde eve gelir gelmez başlamalıdır. Erken dönemde sosyalleştirilmeleri çok önemlidir. Deneyimli kişilerin onlara itaat etmeyi öğretmesi gerekir. Bu tür güçlü bir karaktere sahiptir ve kontrolü kolaylıkla ele alabilir. Eğitimlerinde kararlı davranılmalıdır, taviz verilmemelidir ve tutarlı olunmalıdır. İtaat etmeyi öğrenmediklerinde hem yabancılar hem de diğer hayvanlar için tehlike arz edebilirler.

Tosa Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırklara özel kuru mamalar verilebilir. Alerjik bir bünyeleri olduğu için mama kalitesi mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Öğün miktarı ayarlanmalı ve mama içeriği gelişim evrelerine özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde seçilmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Tosa Yorumları

Diğer Adları

Japanese Tosa, Tosa İnu, Tosa Ken


Renkleri

Kırmızı-kahverengi, kızıl lekeli beyaz, başka renk zemin üzerine kızıl lekeli.


Çıkış Yeri

Japonya


Çıkış Tarihi

1868-1912


Familya

Masstif


Orjinal İşlevi

Savaş köpeği, bekçi-koruma köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Bekçi-koruma köpeği, insana eşlik eden köpek


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

35-45/30-40 kg


Boy (Erkek/Dişi)

55-65/50-60 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Tosa sahiplenmek istiyorsanız, Tosa sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Tosa dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

deryamustaf kullanıcısının #25754 peti
Kaan52 kullanıcısının #3049 peti
cixtryle188 kullanıcısının #5224 peti
abdullah2775 kullanıcısının #29671 peti
salimtyu kullanıcısının #9782 peti
barisusta kullanıcısının #66440 peti
furkanbaykal kullanıcısının #68180 peti
Cerenicenn kullanıcısının #71670 peti
k434883 kullanıcısının #81075 peti
hilmymy kullanıcısının #88906 peti