Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Cocker Spaniel Açıklaması

Amerikan Cocker Spaniel'ler aile ile takılmayı seven ancak ruhundaki avcı sebebiyle oldukça enerjik olan nazik ve eğlenceli olmaları ile tanınırlar. Kolay eğitilebilen, hızlı adapte olan, çocuklarla, yeni tanıştığı insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla geçilebilen ve zekası ile herkesi kendine hayran bırakan bu köpekler bir ailenin yanında çok mutlu olabilirler. Çocuklarla keyifli zaman geçirecek bir patili bir aile üyesi ararken öne çıkan Labrador ve Golden Retriever ırklarından çok daha popüler olan bu köpek yumuşak bakışlı koyu renk gözleri, sevecen tavırları ile insanı kendine hayran bırakmayı gerçekten başarıyor.

Amerikan Cocker Spaniel Kaç Kilo Olmalı?

AKC standartlarına göre sportif ırkların en küçüğü olarak tanımlanan bu köpekler için boy ve kilo standartları çok önemlidir. Güzellik yarışmalarının favorileri olan bu köpekler için boy ve kilo için oldukça katı kurallar belirlenmiştir. İdeal kilo aralığı 10,5 - 13,5 kg aralığındadır. AKC’ye göre yetişkin erkekler için ideal yükseklik 36,6 - 39,3 cm aralığındadır ve bunun altı ya da üstü yarışmalardan diskalifiye nedenidir. Yetişkin dişilerde ise 34,3 - 36,8 cm aralığındadır. Yine bu aralığın dışında kalan köpekler yarışmalardan diskalifiye edilir.

Amerikan Cocker Spaniel Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Spaniel’lerin tarihi 14. yüzyıla kadar gitmektedir ve köpekler boyutlarına göre sınıflandırılmaktadır. Ancak köpeklerin arasındaki boyut farklılıklarının geldiği nokta nedeniyle 1940’lı yıllarda Cocker Spaniel ve İngiliz Cocker Spaniel olarak iki ırka ayrıldılar. 1955 yılında yayına giren bir Disney filmi olan Lady & The Tramp ile birlikte bu köpeklerin popülerliği arttı. Bir ırkın popülerliğinin artmasının nihai sonucu olarak da bu cins köpekler kötü ve hızlı bir şekilde yetiştirildi. Bu durum cinsin karakter ve fiziksel özelliklerinin farklılaşmasında etkili oldu. Günümüzce safkan Bir Amerikan Cocker Spaniel sahibi olmak isteyenlerin mutlaka iyi bir yetiştirici ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Amerikan Cocker Spaniel Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu köpekler doğumda 1 - 7 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Genel ortalamaya bakıldığında ise doğan yavru sayısının 5 olduğu görülmektedir. Doğacak yavru sayısının çiftleşen dişinin ve erkeğin fiziksel özelliklerine, çiftleşme sayısına, genel sağlık durumuna ve dişinin boyutlarına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Amerikan Cocker Spaniel Çok Tüy Döker mi?

Bu güzel kürklü köpekler biraz tüy döker ve dikkatli bakım isterler. Cocker Spaniel’lerin baştan çıkarıcı bir ipeksi görünüme sahip olan tüyleri herkesi kendine hayran bırakır. Oysa bu görünümü elde etmek kolay değildir. Özellikle tüylerin uzun kalmasını istiyorsanız haftada bir kez banyo yaptırmalı ve taramalısınız. Pek çok insan köpeğini kısa tüylü olarak büyütür ve düzenli olarak tıraş ettirir. Buna rağmen 2 haftada 1 yıkanmaları gerekir.

Amerikan Cocker Spaniel Kaç Saat Uyur?

Pek çok yetişkin köpek gibi Spaniel’ler de günde ortalama olarak 12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar bu süre 14 saate kadar çıkabilir. Onların uyku arzusuna aldanıp egzersizlerini azaltmak ise büyük bir hata olacaktır. Cocker Spaniel yavruları günün yaklaşık olarak 20 saatini uykuda geçirirler, 7 yaşın üzerindeki köpekler ise günde 16 saat kadar uyuyabilirler. Uyku saati ne kadar fazla olursa olsun bu köpeklerin sportif bir ırka ait olduğu ve enerjilerini atmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Amerikan Cocker Spaniel Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

İnsanları memnun etmekten keyif alan karakteri ile oldukça kolay eğitilebilir bir ırk olan Spaniel’ler için erken sosyalleşme ve yavruluk dönemindeki temel eğitim dersleri çok önemlidir. Ödül mamaları ve övgü onlar için en iyi motivasyon kaynağıdır. Eğitim sürecinde çok tekrar yapılması ve sabırlı olunması gerekir çünkü bu köpekler her zaman oyun oynamak isterler.

Amerikan Cocker Spaniel Nasıl Beslenmeli?

Dikkatinizi ondan biraz çektiğiniz anda sevimli bakışları ve masum duruşu ile herkesi kendisine yemek vermesi için ikna eden bir canlıya dönüşecek Spaniel’lerin mutlaka sıkı bir beslenme planı olması gerekir. Kilo olma potansiyeli nispeten yüksek olan bu ırkın mutlaka yüksek kaliteli kaloriler alması gerekir. Bunun yanı sıra düzenli egzersiz ve günde iki kere yürüyüş yapmak kilo kontrolünün sağlanması açısından büyük önem taşır. Küçük ırklar için özel olarak formüle edilen köpek mamalarını sitemizden inceleyerek, sevimli dostunuz için en doğru mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Cocker Spaniel Yorumları

Diğer Adları

Cocker Spaniel, Cocker, Amerikan Kukır Spanyel


Renkleri

Siyah, Kızıl, Devetüyü, Siyah üzerine Bej lekeli, Beyaz üzerine Bej - Siyah lekeli.


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Av köpeği, spaniel (uzun tüylü ve uzun sarkık kulaklı köpek)


Orjinal İşlevi

Kuş avı, avı bulup getirme


Günümüzdeki İşlevi

Spaniel saha yarışmaları


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

11-13/11-13 kg


Boy (Erkek/Dişi)

37-39/34-37 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Cocker Spaniel sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Cocker Spaniel sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Cocker Spaniel dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

EceAres kullanıcısının #15634 peti
HAY_DOST kullanıcısının #15013 peti
Hera06 kullanıcısının #64 peti
Kayamert kullanıcısının #6149 peti
Havanese_Siri kullanıcısının #13681 peti
ozlemckr kullanıcısının #19278 peti
duygului kullanıcısının #167 peti
boimm kullanıcısının #944 peti
tim kullanıcısının #983 peti
kitmir kullanıcısının #1849 peti
gizemmk kullanıcısının #865 peti
ceviktesla kullanıcısının #3925 peti