Cairn Terrier

Cairn Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Cairn Terrier Açıklaması

Çok eski zamanlardan bu yana varlığını sürdüren Cairn terrier, çiftliklerde fare ve haşere avıyla görevlendirilmiştir. Çok cesurdur ve mutlu bir mizacı vardır. Küçük ırka mensupturlar ve aileleri ile birlikte zaman geçirmek en büyük tutkularıdır. Ailenin en aktif üyesi olarak gün içerisinde durmadan koşuşturabilirler. Meşgul olmak tam onların tarzıdır, zekilerdir ve zaman zaman bağımsızlıklarına düşkünlükleri akıllarına gelebilir. Apartman hayatına mükemmel bir derecede uyum sağlasalar da onları evde yalnız bırakmak çok doğru bir tercih olmayacaktır. Yalnız bırakılmayı hiç sevmezler ve terk edildiklerini düşünebilirler. Sıcak havalara karşı da soğuk havalara karşı da büyük ölçüde dirençli olduklarından dünya genelinde onlara rastlamak mümkündür. Erken dönemde sosyalleştirildiklerinde hem çocuklara hem yabancılara hem de diğer köpeklere karşı hoşgörülü davranırlar. Kilo almaya orta derecede yatkın olan bu cinsin en belirgin özelliği keskin zekası ve havlamayı çok sevmesidir. Standardın dışında bir merakları olduğu da bilinir. Kendilerini olduklarından daha büyük boyutlarda gördükleri için büyük hayvanlara kafa tutabilirler, dikkatli olmakta fayda vardır.

Cairn Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 6 – 8 kilogram olabilir. Dişilerinin boyları 30, erkeklerinin boyları ise 33 santimetreye kadar uzayabilir.

Cairn Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İskoçya’dır. En eski terrier cinslerinden biri olduğu düşünülür. Geçmişleri çok eskiye dayansa da onların varlığı ile ilgili ilk yazılı kanıtlar 1887 yılına işaret etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk olarak 1913 yılında götürülmüşlerdir. Aynı sene AKC tarafından ayrı bir ırk olarak tanınmışlardır.

Cairn Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek bir doğumda 2 – 10 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Küçük boyutları nedeniyle gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından yakından takip edilmesi gerekir. Sezaryen gereksinimi ortaya çıkabilir, hazırlıklı olunması önerilir.

Cairn Terrier Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy döktükleri bilinmektedir. Haftada 2 – 3 kere fırçalanabilirler. Yıl boyu tüy döktükleri için bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Tüy bakımı haricinde gözlerinin kenarındaki tüylerin tıraş edilmesi de gündeme gelebilir. Tırnakları hızlı uzar, dönemsel olarak kesilmelidir. Yavruluk döneminden itibaren tırnak bakımı süreçlerine alıştırılmaları sahiplerinin hayatını kolaylaştırır.

Cairn Terrier Kaç Saat Uyur?

Hiç yorulmadan tüm gün boyunca oyun oynayabilirler. Onları uyurken ya da miskin miskin yatarken görmek çok mümkün olmaz. Günlük 10 – 12 saatlik bir uyku onlar için idealdir.

Cairn Terrier Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Havlamaya, toprak eşelemeye ve kendilerinden küçük hayvanları kovalamaya meyilli olurlar. Bu davranışlarının önüne geçilebilmesi için erken dönemde eğitimlerine başlanmalıdır. Başlarına buyruk davranışları olabilir, eğitimleri oldukça eğlencelidir. Akıllı, meraklı ve memnun etmeye istekli olurlar. Çok şımartılmamaları gerekir, eğitimlerinde nazik ve sabırlı olunmalıdır. Aynı zamanda liderin kim olduğunu da anlamaları sağlanmalıdır.

Cairn Terrier Nasıl Beslenmeli?

Küçük ırkların gelişim dönemlerine özgü ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen kaliteli kuru mamalar ile beslenmeleri önerilir. Mama miktarları genel sağlık durumları doğrultusunda yaşlarına ve aktivite düzeylerine göre ayarlanmalıdır. Genetik olarak sağlıklı olurlar, düzenli veteriner kontrolleri sırasında boy ve kilo dengeleri hakkında bilgi edinilmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Cairn Terrier Yorumları

Diğer Adları

Cairnishness


Renkleri

Herhangi bir renk; beyaz, siyah kulaklar, ağız ve kuyruk ucu


Çıkış Yeri

İskoçya


Çıkış Tarihi

Orta çağ


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Küçük haşere ve fare avı


Günümüzdeki İşlevi

Köpek yarışmaları


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

6-7/5-6 kg


Boy (Erkek/Dişi)

23-28/23-25 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Cairn Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Cairn Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Cairn Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

mlsulgr kullanıcısının #2805 peti
FerdaNur kullanıcısının #6946 peti
Nightgirls0205 kullanıcısının #22338 peti
55Ayseguclu kullanıcısının #45314 peti
Yigit06 kullanıcısının #2454 peti
MNA kullanıcısının #5113 peti
hilliay kullanıcısının #43761 peti
Fuliaa kullanıcısının #42432 peti
ilker6761 kullanıcısının #27000 peti
EMREDAMLA kullanıcısının #61774 peti
Gamze36 kullanıcısının #81675 peti
ssenatopcuu kullanıcısının #50223 peti