Collie

Collie
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Collie Açıklaması

Çocuklarla çok iyi anlaşan bu köpekler aynı zamanda aile ortamına kolayca uyum sağlarlar. Dışarıda oldukça yüksek enerjili ve hareketli olsalar da ev ortamında genellikle sakinlikleri ile dikkat çekerler. Yüksek zekaya sahiptirler, cana yakın ve sadıktırlar. Pek çok insanın Lassie dizisinden tanıdığı bu sevimli hayvanlar ailenin her üyesi ile çok iyi anlaşırlar. Badem şeklindeki gözler, meraklı bakışları ve kama şeklindeki zarif yapılı kafası ile nezaketin vücut bulmuş hali olan bu köpekler ile birlikte yaşamak çok eğlenceli ve bir o kadar duygusal bir deneyim yaşatır. 13 - 15 yıl kadar sağlıklı bir şekilde ailesiyle zaman geçirebilen bu cins, alerjisi olanlar için pek uygun değildir.

Collie Kaç Kilo Olmalı?

Yetişkin köpeklerde dişi ve erkek arasında boyut farkı dikkat çekebilir. Dişiler daha minyondur. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 20 - 34 kg olarak belirlenmiştir. Dişiler de ise bu aralık 15,8 - 29 kg’dir. İdeal kilonun belirlenmesinde köpeğin yüksekliğine de dikkat edilmelidir. Yetişkin erkekler de yükseklik 55,8 ile 66 cm aralığında standartlaşırken yetişkin dişilerde 50,8 ile 61 cm aralığındadır. Bu köpekler genelde orta-büyük ırk olarak tanımlansalar da AKC tarafından orta ırk olarak tanımlanmıştır.

Collie Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bu köpeklerin atalarının İskoçya dağlarında sürü köpeği olarak çalıştıkları bilinmektedir. İsimlerini de sıkça sürülerine eşlik ettikleri Colley adlı bir koyun ırkından alırlar. Kökenleri hakkında net bir bilgi yoktur ancak 1800’lü yıllarda kayıtlara geçmiştirler. Kraliçe Victoria tarafından keşfedilen ve büyük ilgi gören cins, kitaplara konu olmuş ve hatta bir TV şovunda yer almıştır. Tüm bunlar cinsin popülerleşmesinde ve bu güzel köpeklerin çocukların hayallerindeki ideal köpek olmasına neden olmuştur. Irk 1885 yılında AKC tarafından tanınmıştır.

Collie Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin dişilerin her doğumda ortalama 8 - 12 aralığında yavru doğurması beklenir. Ortalama olarak 10 yavru doğumu yaygındır ancak yavru sayısı farklı unsurlara bağlı olarak değişebilir ve 16’ya kadar çıkabilir. Doğacak yavru sayısı dişinin ve erkeğin genel sağlık durumlarına, dişinin boyutuna ve erkek köpeğin sperm kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Collie Çok Tüy Döker mi?

İki Collie türü vardır ve AKC’de bu türler alt ırk olarak ele alınır. Rough Collie olarak bilinen köpekler çift katlı kürke sahiptir. Kalın ve yumuşak bir alt tabaka ve ince düz tüyler dikkat çekicidir. Bu köpeklerin çok tüy dökmesi beklense de çok tüy dökmezler. Yılda iki kez yoğun tüy dökebilirler bu dönemde günlük taranmaları daha iyi olacaktır. Smooth Collie ise daha kolay bakılabilen bir kürke sahiptir ancak Rough Collie’den daha fazla. Tüyler kısa ve pürüzsüzdür.

Collie Kaç Saat Uyur?

Uyku süreleri yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. Yavruların günlük 20 saate kadar uyuması normaldir. Ancak uyandıkları zaman hem eğitimlerinin hem de bakımlarının aksatılmadan devam ettirilmesi gerekir. Yetişkinlerin uyku süresi 12-14 saat arasında değişir. Yaş ilerledikçe uyku süresi tekrar artar. 7 yaşından sonra uyku süresi 16 - 18 saate kadar çıkabilir.

Collie Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Cins çok akıllı ve kolay öğrenir olması ile tanınır. Öğrenmeyi sevdikleri için düzenli olarak ilgi beklerler ve yeni şeyler öğrenmeyi talep ederler. Pozitif eğitim yöntemleri onlar için uygundur. Motivasyonlarının yükselmesi ve öğrendiklerini pekiştirmeleri için övgü ve ödül almayı severler Erken dönemde sosyalleşmeleri sağlanmalı ve köpek yavrusu eğitimi almalıdırlar. Dışa dönük ve insanları memnun etmeyi seven bir mizaca sahip oldukları için eğitilmeleri de kolay olacaktır. Ancak eğitimlerinde hata yapmamak, sabırlı olmak ve sabırlı davranmak gerekir.

Collie Nasıl Beslenmeli?

İyi beslenme bu her köpek cinsinde olduğu gibi bu cins için de çok önemlidir. Genellikle düşük tahıllı mamalar tavsiye edilir. Pek çok uzman bu cinsin mısır ve soya içeren mamalar tüketmemesi gerektiğinin altını çizer. Collie’ler hızlı yemek yemeye bağlı olarak şişkinlik ve spazm geçirebilme riski taşırlar. Bu nedenle günde tek öğün yemeleri tavsiye edilmez. 2-3 öğünlük beslenme daha iyi olacaktır. Orta ırklar için üretilen düşük tahıllı ya da tahılsız köpek mamaları sitemizden inceleyerek köpeğiniz için en doğru mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Collie Yorumları

Diğer Adları

Scottish Collie, İskoç Kolli


Renkleri

Siyah ve beyaz; üç renk; gri mavi; beyaz


Çıkış Yeri

İskoçya


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Koyun çobanı


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği yarışmaları


Ortalama Ömrü

8-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

20-34/15,8-29 kg


Boy (Erkek/Dişi)

55,8-66/50,8-61 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Collie sahiplenmek istiyorsanız, Collie sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Collie dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Arya45 kullanıcısının #23137 peti
Qscar kullanıcısının #52794 peti
Gncnurzen kullanıcısının #75006 peti
shot kullanıcısının #4225 peti
BedriyeBanatli kullanıcısının #55452 peti
Neyil kullanıcısının #27398 peti
Civan2121 kullanıcısının #16056 peti
adanurz kullanıcısının #36492 peti
levcak kullanıcısının #37633 peti
Emirx kullanıcısının #41753 peti
karacaaa kullanıcısının #44966 peti
Sdt_cpngl kullanıcısının #9460 peti