Norfolk Terrier

Norfolk Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Norfolk Terrier Açıklaması

Norfolk terrier küçük ırka mensup olmasına rağmen boyutuyla tezat oluşturan bir cesarete sahiptir. Sevimlidir, sevgi doludur ve ailesinin hayatının merkezinde olmak ister. Enerjisi yüksek olur, gün içerisinde rutin egzersiz programlarına uyması gerekir. Enerjisini atabilirse apartman yaşantısına başarılı bir şekilde adapte olabilir. Çocuklarla, yabancılarla ve diğer köpeklerle arası iyidir. Sıcak havalara da soğuk havalara da dirençli oldukları bilinmektedir. Yalnız kalmayı çok tercih etmezler, yine de yalnız bırakıldıklarında terk edilme kaygısı da yaşamazlar. Bu duygunun üstesinden başarılı bir şekilde gelirler. Sanıldığının aksine sürekli kucakta yatma fikri onlar için cazip değildir. Onlar oyun oynarken ve enerjilerini atacak aktiviteler sırasında çok büyük keyif alırlar. Bakımları oldukça kolay ve zahmetsiz olur. Bağımsızlıklarına düşkün ve inatçı olmaları nedeniyle kimi zaman sorun çıkarabilirler, kapsamlı bir eğitim ile kontrol edilebilmeleri kolaylaşır. Çok fazla havlamamaları onların karakteristik özellikleridir.

Norfolk Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Ortalama yaşam süreleri 12 – 15 yıl arasında değişir. Yetişkinlerin ağırlığı 5 – 5,5 kilogram, boyları ise 23 – 25 santimetre arasında olur. Diğer birçok küçük ırk gibi kilo almaya son derece müsaittirler. Boy ve kilo dengelerinin korunması önemlidir.

Norfolk Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İngiltere’dir. Çiftliklerdeki haşerelerin öldürülmesi ve temizlenmesi amacıyla yetiştirilmişlerdir. 1800’lü yıllardan bu yana varlıklarını sürdürürler. Günümüzde ev köpeği olarak tercih edilmekte ve yarışmalarda boy göstermektedir. 1979 yılında AKC tarafından tanınmışlardır.

Norfolk Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişileri her bir doğumda 2 – 5 arasında yavru dünyaya getirir. Yavru sayısı dişinin yaşına, sağlık durumuna ve erkeğin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından takip edilmesi gerekir. Vücut yapıları gereği yavru sayısının fazla olması halinde sezaryen ile doğum yapmaları mümkündür.

Norfolk Terrier Çok Tüy Döker mi?

Çift katmanlı tüyleri vardır. Orta düzeyde tüy dökerler. Tüylerinin haftada 2 – 3 kere fırçalanması gerekir. Tıraş edilebilirler ancak bu durumda tüylerinin renklerinin kaybolabileceği ihtimali unutulmamalıdır. Tırnakları düzenli kesilmeli ve dişleri de belli aralıklarla fırçalanmalıdır.

Norfolk Terrier Kaç Saat Uyur?

Günde 10 – 12 saatlik bir uyku ihtiyaçlarını karşılamaya yeter. Yavruluk ve yaşlılık dönemlerinde bu süreç uzayabilir. Tembel ya da sürekli uyku moduna geçen bir cins değildir. Aktif bir yaşantı sürmeleri faydalı olacaktır.

Norfolk Terrier Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Sahipleri ile sıkı bir bağ kurarlar ve onları mutlu etmeyi severler. Çok akıllı oldukları için eğitimlerdeki komutları da hızla öğrenirler. Bağımsızlıklarına düşkün olmaları eğitimcinin sınırlarını zorlayabilir. Sabır ve kararlılık eğitimin başarısını arttıracaktır. Temel eğitim almadan tasmasız gezdirilmemeleri gerekir.

Norfolk Terrier Nasıl Beslenmeli?

Küçük ırklara özel formüle edilen kuru mamalar ile gelişim dönemlerine özgü ihtiyaçları karşılanabilir. Mama miktarı aktivite düzeylerine ve yaşlarına göre ayarlanmalıdır. Kilo almaya çok yatkın olurlar, atıştırmalıkların abartılmaması gerekir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Norfolk Terrier Yorumları

Diğer Adları

Norwich Terrier


Renkleri

Bütün gölgeli kızıllar; buğday rengi; siyah ve sarımsı kahverengi; griBütün gölgeli kızıllar; buğday rengi; siyah ve sarımsı kahverengi; gri


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Fare ve tilki avı


Günümüzdeki İşlevi

Köpek yarışmaları


Ortalama Ömrü

13-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

5-5/5-5 kg


Boy (Erkek/Dişi)

23-25/23-25 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Norfolk Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Norfolk Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Norfolk Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

shdaokr kullanıcısının #53672 peti
mermaid kullanıcısının #439 peti
kadiresma kullanıcısının #895 peti
tgctyyy kullanıcısının #1159 peti
Nafisa kullanıcısının #35724 peti
k992709 kullanıcısının #176415 peti
Tunayart kullanıcısının #161436 peti
k716545 kullanıcısının #128425 peti
k613621 kullanıcısının #108886 peti
k544983 kullanıcısının #99126 peti
k507170 kullanıcısının #93566 peti
k492754 kullanıcısının #91287 peti