Slovak Tchouvatch

Slovak Tchouvatch
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Slovak Tchouvatch Açıklaması

Sadık, cesur ve her zaman tetikte bir koruma köpeği olarak nam salan Slovak Tchouvatch, gücü ile de fark yaratan cinslerden biridir. Alanını korumak için vahşi hayvanlarla dahi mücadele etmeyi göze alan bu ırk, ailesine karşı aşırı bir bağlılık duyar. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı pek anlayışlı davranmadığı bilindiğinden eğitimlerinin ve sosyalleştirilmelerinin erken dönemde başlatılması gerekir. İlk kez köpek yetiştirecek kişiler için doğru bir tercih olarak görülmüyor. Güçlü ve büyük olduğundan sahibinin otoriter olması ve onun saygısını kazanması gerekiyor. Özgüveni çok yüksek olan bir cins olsa da ailesi ile zaman geçirmek ve onlarla oyun oynamak bu beyaz devin en büyük zevkleri arasında yer alıyor. Zincirlendiklerinde ya da belli bir alana hapsedildiklerinde agresifleşebildikleri biliniyor. Geniş arazilerde özgürce koşmaya ihtiyacı olan bu türün apartman hayatına uygun olmadığı önemli bir gerçeklik olarak ön plana çıkıyor. Sert mizacı kontrol altına alınabilirse aile hayatına başarılı bir şekilde uyum sağlasalar da korumakla görevli oldukları alana girmeye çalışanlara hiçbir zaman anlayış göstermediklerinin unutulmaması gerekiyor.

Slovak Tchouvatch Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 30 – 45 kilogram arasında değişirken boyları 50 – 70 santimetreye kadar uzayabiliyor. Diğer birçok cinsle kıyaslandığında kilo almaya daha meyilli olduklarının da göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Slovak Tchouvatch Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Anavatanı Çekoslovakya topraklarıdır. Geçmişleri çok eski zamanlara dayanır ve atalarının kutup kurtları olduğu yönünde rivayetler vardır. Geçmiş dönemde sürülerin güdülmesinden korunmasına çeşitli görevler üstlenmişlerdir. Günümüzde hem çobanlık yeteneklerinden hem de koruma içgüdülerinden yararlanılmaktadır.

Slovak Tchouvatch Kaç Tane Yavru Doğurur?

60 – 64 gün süren gebelik sürecinin ardından dişileri 2 – 4 arasında yavru dünyaya getirir. Yılda bir kereden fazla doğum yapmaları sağlıkları açısından uygun değildir.

Slovak Tchouvatch Çok Tüy Döker mi?

Fazlaca tüy döktükleri söylenebilir. Haftada 3 – 4 kere fırçalanmaları gereklidir. Haftalık fırçalanmaları dışında belli aralıklarla banyo yapabilirler. Tırnakları hızlı uzar ve düzenli olarak kısaltılmalıdır. Tırnakları fazla uzarsa hem ağrı yapabilir hem de kırılıp parçalanarak enfeksiyon oluşumuna yol açabilir.

Slovak Tchouvatch Kaç Saat Uyur?

Günde 12 – 14 saat arasında uyurlar. Genel olarak tembel oldukları söylenemez. Uykuları esnasında da tetikte olmayı sürdürürler.

Slovak Tchouvatch Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimleri deneyimli kişiler tarafından yavruluk döneminden itibaren verilmelidir. Zeki bir ırktır, sahibini memnun etmek ister ve öğretilen komutları hızlı bir şekilde kavrar. Sabır ve kararlılık eğitim sürecinde önemli bir role sahiptir. Sert davranışlardan kesinlikle kaçınılmalı, sosyalleştirilmeleri için geç kalınmamalıdır.

Slovak Tchouvatch Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırklara özel kuru mamalar ile gelişim dönemlerine özgü ihtiyaçları karşılanabilir. Kilo almaya ve kalça displazisi hastalığına yatkın olduklarından kilo kontrollerinin sağlanması oldukça önemlidir. Çok fazla abur cubur verilmemesi gerekir. Mama miktarı yaşına, sağlık durumuna ve aktivite düzeyine göre ayarlanmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Slovak Tchouvatch Yorumları

Diğer Adları

Slovensky Cuvac


Renkleri

Beyaz


Çıkış Yeri

Çekoslovakya


Çıkış Tarihi

1964


Familya

Çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (sürü koruma)


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği (sürü koruma), bekçilik, savunma


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

35-45/30-40 kg


Boy (Erkek/Dişi)

65-70/60-65 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Slovak Tchouvatch sahiplenmek istiyorsanız, Slovak Tchouvatch sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Slovak Tchouvatch dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

kedisever_tennur kullanıcısının #15422 peti
merveandac kullanıcısının #14859 peti