European Shorthair

European Shorthair
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

European Shorthair Açıklaması

Oldukça eski cinslerden birisi olarak bilinirler. Tipik olarak benzer özellikler gösterilen sokak kedilerinden ayırt edilmeleri zor olabilir. Sevecen, oyuncu ve sakin bir yapıları vardır. Yapancılardan hoşlanmazlar. Dışarı çıkabilmek onlar için önemlidir. Yüksek zekâları nedeniyle de kapıları açıp dışarıya çıkma eğilimleri vardır. Ancak özel olarak kaçma eğilimleri olmadığını söylemek mümkündür.

European Shorthair Kedisi Nerenin Kedisi?

Bu cinsin atalarının Mısır kökenli Felis Silbestris Libyca olduğu düşünülmektedir. Antik çağlardan beri var oldukları düşünülmektedir. Oldukça yaygın görülen bir cins olmalarına karşı resmen tanınmaları oldukça yenidir. 1983 yılında bir cins olarak tanınmışlardır ve 2007 yılında şu anki isimlerini almışlardır.

European Shorthair Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Genel olarak bilinen ciddi bir sağlık sorunları yoktur. Genel kedi hastalıkları dışında periodontal hastalıklara karşı yatkınlıkları olduğu bilinmektedir. Sağlıklı bir şekilde 16 - 18 yıl yaşam süreleri vardır ancak bu cinsin 20’li yaşlarını görmesi de oldukça yaygındır.

European Shorthair Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Mevsim geçişlerinde ya da sağlıkları ile ilgili bir sorun olduğu zaman tüy dökülmesi çok artar ancak normal dönemlerde ciddi bir tüy dökülme sorunları yoktur. Düzenli taranmaları tüy yutmalarına ve sindirim sorunları yaşamalarına engel olabilir. Ek olarak malt macunlar ile tüy topaklarına karşı önlem alınabilir.

European Shorthair Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bakımları kolaydır ve çok fazla efor sarf ettirmezler. Normal zamanlarda haftada bir kere taranmaları yeterli olur. Mevsim geçişlerinde günlük taranmaları hem tüy dökülmesini hem de tüy yutma ihtimallerini azaltmak için önemlidir. Ağız ve diş sağlığı sorunları ortaya çıkabileceği için düzenli olarak ağız ve diş bakımı da yapılması gerekir.

European Shorthair Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Bu cins için ortalama hamilelik süresi 63 - 68 gündür. Hamile kalmak için dişinin yetişkinliğe ulaşması çok önemlidir. Yetişkinliğe ulaşma süresi 9 - 12 ay aralığında değişebilir. Bu nedenle doğru zamanlama için bir veterinere danışılması gerekir.

European Shorthair Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Bu cinsin hamileliklerinde 3 - 5 adet yavru doğurması beklenir. Ancak sayının arttığı pek çok durum kayıtlara geçmiştir. Doğan yavruların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için anneleri ile birlikte olmaya ihtiyaçları vardır. Annenin bu dönemde emzirme sebebiyle enerji ihtiyacı artar. Doğum yapan dişinin yavru ya da hamile kediler için özel olarak üretilen mamalar ile beslenmeleri önerilir.

European Shorthair Nasıl Beslenmeli?

Kilo alma eğilimleri çok fazladır bu nedenle obezite ihtimaline karşı önlem alınması gerekir. Kedi maması seçiminde yaş, genel sağlık durumu ve özel gereksinimler etkilidir. Sitemizde bulunan kedi maması çeşitleri arasından seçim yaparken mama içeriğine, kullanıcı yorumlarına bakılması doğru seçim açısından yardımcı olacaktır. Kedilerin su içme alışkanlıkları susuz kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle beslenme planlarına haftada 2 - 3 kere yaş mama dahil edilmesi de önerilir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

European Shorthair Yorumları

Karakteri

Zeki, sevecen, oyuncu, sosyal, özgüvenli, uyumlu, güçlü, özgürlüğüne düşkün.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Siyah, beyaz, turuncu, açık kahverengi ve krem rengi.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

İsveç


Vücut Yapısı

Büyük


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir European Shorthair sahiplenmek istiyorsanız, European Shorthair sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

European Shorthair dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

nevin_alkan kullanıcısının #15631 peti
Gofretben kullanıcısının #15090 peti
Tripod kullanıcısının #233 peti
nevin_alkan kullanıcısının #15675 peti
paradise kullanıcısının #1903 peti
ugurladyeces kullanıcısının #2260 peti
ugurladyeces kullanıcısının #2261 peti
jesicanovi kullanıcısının #27377 peti
MissLuna kullanıcısının #5003 peti
FaridaLabib kullanıcısının #35499 peti
Apsimo kullanıcısının #61571 peti
tayfunsy kullanıcısının #25443 peti