İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

İngiliz Bulldog Açıklaması

Ülkemizde de oldukça popüler olan İngiliz Bulldog uyurken horlaması, sevimli suratı, zaman zaman çok enerjik olabilmesi ama genel olarak gününün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmesi ile kendine has karakteristik özelliklere sahip bir ırktır. Orta büyüklükte olan bu sevimli köpek çok sadıktır ve her yaştan çocuğa karşı da anlayışlı davranır. Apartman hayatına çok uygundur, iklim koşullarına duyarlı olduğu için dışarıda bırakılması önerilmez. Gün içerisinde çok aktif değildir ve egzersiz ihtiyacı da oldukça az denebilir. Yemeğe çok düşkündür, yemeğini korumak için onu tüm inatçılığı ile mücadele ederken görebilirsiniz. Yine de asaletleri kesinlikle sorgulanmamalıdır. İngiltere kökenli bu cins en eskilerden biridir ve ulusal hazine olarak kabul edilir. Güçlüdürler, kasları ciddi anlamda kuvvetlidir. Sevgi dolu halleri ile ailenin en sevimli üyesi olmak için yaratılmışlardır. Çok cesur oldukları için iyi bir bekçilik yetenekleri vardır. Havlayan cins değillerdir, sessizce bekleyebilirler ve bir anda tüm heybetleri ile kendilerini belli ederler. Onlarla çok oyun oynamanıza da gerek yoktur, oldukça gururlu yapıları onları oyunculuktan uzaklaştırır. Basık burunları nedeniyle solunum problemlerine yatkındırlar.

İngiliz Bulldog Kaç Kilo Olmalı?

Dişilerin ağırlığı 22 – 23 kg, erkeklerin ağırlığı ise 24 – 25 kg arasında olmalıdır. Boyları 31 – 40 cm arasında değişebilir. Yemek yemeğe çok düşkün oldukları için kilo kontrollerinin sağlanması oldukça önemlidir. Gün içerisinde 20 dakikalık yürüyüşler onların egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

İngiliz Bulldog Köpek Hangi Ülkeye Ait?

İngiltere’ye ait bir ırktır. Kral John döneminde, 13. yüzyılda ortaya çıktıkları düşünülür. Tarihte boğa güreşlerinde kullanıldıkları bilinmektedir. Boğa güreşlerinin 1835 yılında yasaklanması ile birlikte onların da yaşamında birçok şey değişmiştir. Bu yasakla birlikte türlerinin yok olacağı endişesi olsa da onların gücü, sabrı ve kararlılığı birçok yetiştiricinin onlardan vazgeçememesine neden olmuştur. Zaman içerisinde uysal mizaçlı köpeklerin yetiştirilmeye devam edilmesiyle İngiliz Bulldog cinsi bugünkü sevecen haline doğru bir yolculuk yapmıştır. 1859 yılında şovlarda sergilenmiştir ve akabinde çeşitli kulüpler kurulmuştur. AKC tarafından 1890 yılında tanınmıştır.

İngiliz Bulldog Kaç Tane Yavru Doğurur?

Başları büyük ve kalçaları dar olduğu için İngiliz Bulldog cinsi dişilerin doğumlarının %80 oranında sezaryen ile olduğu bilinmektedir. Gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından kontrol edilmesi gerekir. Tek seferde 4-5 yavru dünyaya getirebilirler.

İngiliz Bulldog Çok Tüy Döker mi?

Apartman hayatına çok iyi uyum sağlayan bu cins orta derecede tüy dökmektedir. Haftada iki üç kez 10 dakika boyunca yumuşak fırçalarla fırçalanmaları gerekir. Tüy dökme mevsiminde daha sert bir fırça daha iyi olacaktır. Onların bakımlarının eksiksiz yapılabilmesi için sadece fırçalama yeterli olmaz. Yüzündeki cilt katmanlarının temizlenmesi ve kurutulması gerekir. Bu bakım her gün tekrarlanmalıdır. Cilt buruşukluklarının arası temizlenmediğinde enfeksiyon gelişebilir. Kulaklarının ve gözlerinin de kontrol edilip temizlenmesi ve tırnaklarının da düzenli olarak kesilmesi gerekir.

İngiliz Bulldog Kaç Saat Uyur?

En uykucu patililerden biridir, uyumadıkları zamanlarda da yatmayı tercih ettikleri bilinir. Günde 12 -14 saatlerini uykuda geçiren İngiliz Bulldog’lar çok fazla horlarlar. Anatomik yapıları gereği burunları basık olduğundan solunum ve uyku sorunları yaşayabilirler. Bu cins uyku apnesi olarak bilinen bir tür uyku bozukluğuna da çok yatkındırlar.

İngiliz Bulldog Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Oldukça tatlı, kendisine sahibine adayan ve onu mutlu etmek isteyen bir köpek cinsidir. Tüm diğer ırklarda olduğu gibi erken dönemde sosyalleştirilmeleri iyi ve konforlu bir hayat geçirmeleri adına önemlidir. Bu tür çiğnemeyi çok sevdiği için eğitimleri sırasında çiğnenebilen köpek oyuncakları oldukça faydalı olacaktır. Ağızlarındaki herhangi bir oyuncağı almak için erken dönemde harekete geçilmelidir. Daha sonra bu davranış sırasında agresif eğilimler gösterebilirler. Onun sevecenliğini unutmadan sert hareketlerden kaçınarak eğitim verildiğinde yüksek derecede uyum sağlayabilirler. Ancak liderin siz olduğunu anlamaları için kararlı ve stabil davranışlar sergilemeniz gerekecektir.

İngiliz Bulldog Nasıl Beslenmeli?

Tembel ve uykuya düşkün olurlar. Egzersiz yapmaları elzemdir. Beslenmelerinde orta ırklara özel kaliteli kuru mamaların tercih edilmesi besin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır. Günde 2 öğün şeklinde beslenmeleri önerilir. Mama miktarı gelişim dönemine ve kilo durumuna göre belirlenmelidir. Sitemiz üzerinden %100 orijinallik garantimizden yararlanarak bu sevimli ve cana yakın dostunuz için en kaliteli mama ürünlerini inceleyebilir, son kararı yorumları okuyarak verebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

İngiliz Bulldog Yorumları

Diğer Adları

English Bulldog


Renkleri

Beyaz; kızıl; açık kahverengi ve benekli; beyaz


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1200'ler


Familya

Çiftlik köpeği, dağ köpeği, mastiff (bull)


Orjinal İşlevi

Boğa dövüşleri


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

24-25/22-23 kg


Boy (Erkek/Dişi)

31-40/30-38 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir İngiliz Bulldog sahiplenmek istiyorsanız, İngiliz Bulldog sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

İngiliz Bulldog dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

PasaPars kullanıcısının #5487 peti
Feneradasi kullanıcısının #8551 peti
Betulay_ kullanıcısının #81901 peti
Elifipek kullanıcısının #1308 peti
Asimil kullanıcısının #68625 peti
Mhmtskcioglu kullanıcısının #36129 peti
mirve kullanıcısının #113783 peti
Hknucr kullanıcısının #25458 peti
Hknucr kullanıcısının #25456 peti
dulsinya102 kullanıcısının #2724 peti
Deryadede kullanıcısının #34911 peti
examplee kullanıcısının #47787 peti