Afgan Tazısı

Afgan Tazısı
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Afgan Tazısı Açıklaması

Aristokrat güzelliği, ağırbaşlı duruşu ve naif doğası ile dünyanın en eski köpek ırklarından birisi olduğu düşünülen Afgan Tazısı, aktif yaşama sahip kişilerle keyifli ve mutlu bir hayat sürebiliyor. Bu köpekler her zaman sahip oldukları zarafet ile ön plana çıksalar da aynı zamanda aslında iyi bir koruyucu ve avcı olarak da bilinirler. Modern köpek ırklarının yanı insanların ya da laboratuarların müdahalesi ile ortaya çıkanların çok öncesinde aramızda olan ve bazal ırk olarak kabul gören Afgan Tazısı, 1927 yılında standartları kabul edilerek AKC tarafından tanınmıştır.

Afgan Tazısı Kaç Kilo Olmalı?

Uzun salınımlı tüylerin altında oldukça atletik ve çevik bir vücut vardır. Bu güzellik timsali köpekler için ideal kilo aralığı yetişkin erkeklerde 20 - 27 kilo olarak belirlenmiştir. Dişiler için belirlenen aralık ise 18 - 22 kg’dir. İdeal kilonun belirlenmesinde boy büyük bir öneme sahiptir. Yetişkin erkeklerin yüksekliği 66 - 73 cm iken dişilerde yükseklik 60 - 66 cm’dir. Yükseklik ve kilo oranına bakıldığı zaman bu cinsin neden çık zarif göründüğünü anlamak mümkündür.

Afgan Tazısı Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bir efsaneye göre bu cins Nuh’un Gemisi’nde yer alan köpek cinsidir. Bu efsane ırkın ne kadar eski olduğunu anlatır. Afganistan, Pakistan ve Hindistan gibi geniş bir alanda görüldüğü için tam olarak hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyecek cinslerden birisidir. 1800’lü yıllarda batıya yolculuğu başlayan ve İngilizlerin arasında oldukça popüler olan ırk sonrasında Amerika’da ünlenmiştir.

Afgan Tazısı Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin, sağlıklı ve bakımlı bir dişi 15 yavru dünyaya getirebilir. Bu çok sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte ortalama olarak 6-8 yavru doğumu standart kabul edilebilir. Sağlıklı, ideal boyutlarda ve genç bir yetişkin olmak yavru sayısının artmasında etkilidir. Ayrıca erkeğin sağlık durumu ve sperm kalitesi de yavru sayısında oldukça etkilidir.

Afgan Tazısı Çok Tüy Döker mi?

Afgan Tazısı ipeksi, uzun tüyleri ile ön plana çıkar. Bu cinsin tüylerinin kesinlikle tıraşlanmaması veya kırpılmaması gerekir çünkü köpeğin tüm ihtişamı kaybolur. Orta derecede tüy dökerler, mevsimsel olarak tüy dökümünde artış olabilir. Haftada üç kez uzun tüylerin taranması gerekir. Ayrıca düzenli olarak banyo yapmaları ve banyoda köpeklerin cilt tipine uygun pH derecesine sahip şampuan ve saç kremi ile yıkanmaları önemlidir. Sık banyo yapması gereken köpekler için iyi bir saç kurutma makinesi yardımcı olacaktır.

Afgan Tazısı Kaç Saat Uyur?

Her ne kadar aktif ve enerjisi yüksek köpekler olsalar bile onlar da pek çok ırk gibi günlük 12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. 12 saatlik ortalama yetişkin ve sağlıklı köpekler için normaldir. Yavrular ve 7 yaşın üzerindekiler için uyku ihtiyacı daha fazladır. Yavrunun günlük ortalama uyku süresi 20 saate çıkabilir. 7 yaşın üzerindekiler de 16 - 18 saat kadar uykuya ihtiyaç duyabilir. Uyku süresi ne olursa olsun egzersizler ve düzenli yürüyüşler ihmal edilmemelidir.

Afgan Tazısı Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Ağırbaşlı, özgürlüklerine düşkün ve bağımsız olmaları sebebiyle erken dönemde eğitim onlar için önemlidir. Geç kalınan bir eğitimde inatçı olabilirler. Genel olarak ihtiyatlı ve içe kapanık bir cins oldukları için eğitim sosyalleşmelerinde kritik bir öneme sahiptir. İçgüdüsel olarak avlanmak isteyeceklerinden erken dönemde diğer hayvanlarla sosyalleşmeleri tavsiye edilir. Sahiplerine gösterdikleri sadakat gerçekten tartışmaya kapalıdır ve sahip değiştirmek bu köpekler için depresif ve zor bir deneyim olacaktır. Bu nedenle onun enerjisine ayak uydurabilecek ve ona ömürlük yuva verebilecek kişiler tarafından bakılmalıdır.

Afgan Tazısı Nasıl Beslenmeli?

Yüksek kaliteli besinler bu cinsin hareketli olmak için ihtiyaç duydukları enerjiyi karşılamak için idealdir. Beslenme planı oldukça önemlidir. Zarif vücut yapıları ve çok aktif olmaları kilolarının standartların altına düşmesine neden olabilir. Bunu engellemek için düzenli kilo takibi yapılmalıdır. Yavruların günlük ihtiyacı büyüme sürecinde oldukları için daha fazladır. Bu durum hamileler için de geçerlidir. 7 yaş ve üzerinde ise uyku süresinin artması ve yaşa bağlı hareketlerin azalması ile birlikte kilo alma eğilimi ortaya çıkabilir. Doğru mama seçimi yaşa, genel sağlık ve kilo durumuna göre yapılır. Sitemizde bulunan köpek maması çeşitleri arasında mutlaka onun için uygun olan bir çeşit bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Afgan Tazısı Yorumları

Diğer Adları

Afgan Hound, Tazı, Baluchi Tazısı


Renkleri

Benek olmaması şartıyla tüm renkler


Çıkış Yeri

Afganistan


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Avı işaret eden köpek, güneyli (avı işaret eden köpek)


Orjinal İşlevi

Tavşan ve geyik avı


Günümüzdeki İşlevi

Bahis ve oyun amaçlı yarışmalar


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

26-28/22-24 kg


Boy (Erkek/Dişi)

66-71/61-66 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Afgan Tazısı sahiplenmek istiyorsanız, Afgan Tazısı sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Afgan Tazısı dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

eysan123 kullanıcısının #1815 peti
Deranguclu87 kullanıcısının #45418 peti
ersenkocaturk kullanıcısının #29535 peti
Sero22 kullanıcısının #179070 peti
k829174 kullanıcısının #146191 peti
k544125 kullanıcısının #99048 peti
Ozgurrr1010 kullanıcısının #47492 peti
Mertsummer kullanıcısının #44915 peti
Yunuskrkt78 kullanıcısının #39157 peti
Sananeee kullanıcısının #37096 peti
Yaseminaras kullanıcısının #35717 peti
ismet2501 kullanıcısının #30256 peti