İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

İngiliz Cocker Spaniel Açıklaması

Her göreni kendine hayran bırakan tüyleri ve uzun kulakları ile dünyanın en popüler ırklarından biri olan İngiliz Cocker Spaniel sevgi dolu ve çok sıcakkanlı bir türdür. Apartman hayatına çok başarılı bir şekilde uyum sağlarlar ve yalnız olmak onlar için bir alternatif değildir. Yalnız kaldıklarında psikolojileri bozulabilir. Ailelerine çok düşkün oldukları ve onlarla zaman geçirmek istedikleri herkes tarafından bilinmektedir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar, genellikle yabancı kişilere adapte olmakta hiç zorlanmazlar. Oldukça hassas köpeklerdir ve keskin zekaları sayesinde olan bitenin farkına varabilirler. Yüksek enerjilerinin mutlaka atılması gerekir, düzenli olarak egzersiz yapmak onların hem psikolojisi hem de sağlığı için çok önemlidir. Bir de oyun oynamak var tabii, sevdikleri ile birlikte oyun oynamak onlara çok iyi gelecektir. Bazı kötü huyları vardır, mesela oldukça inatçıdırlar. Zaman zaman alınganlık yapabilirler, kendilerini yalnız hissedebilirler ve aile bireylerini kıskanabilirler. Bazılarında aşırı havlama sorunu yaşansa da eğitim ve sosyalleştirmeyle bu problem azaltılabilir.

İngiliz Cocker Spaniel Kaç Kilo Olmalı?

Bu cinsin dişisi ve erkeği arasında ciddi bir ağırlık farkı yoktur. Dişiler 14 kg, erkekler 15 kg olabilirler. Dişilerin boyu 38 cm, erkeklerin ise 41 cm civarındadır. Orta ırka mensupturlar ve oldukça stabil bir gövdeleri vardır. Enerjilerini atamadıklarında ya da ihtiyaçlarından fazla beslendiklerinde kilo almaya müsait bir yapıları bulunur.

İngiliz Cocker Spaniel Hangi Ülkeye Ait?

Spaniel ırkı yüzyıllardır varlığını sürdürmekte hatta Shakespeare’in eserlerinde haklarında atıflar bulunmaktadır. Kara ve su türleri olmak üzere iki ana grupta incelenirler ve İngiliz Cocker Spaniel'ler kara grubunda yer alırlar. 19. Yüzyılın sonlarına doğru İngiliz yetiştiriciler bu ırkı farklı alt kollara ayırmaya başladı. 25 kilonun altındakilerin hepsini ise İngiliz Cocker Spaniel kategorisine aldı. Böylece dayanıklılığı, sevimliliği, oyunculuğu, sıcakkanlılığı ve yüksek enerjisi ile uzun kulaklı dostlarımızın dünyadaki nüfusları artmaya başladı. AKC bu ırkı 1946 yılında tanıdı.

İngiliz Cocker Spaniel Kaç Tane Yavru Doğurur?

Çok talep gören bir ırk olması maalesef yıl içerisinde birden fazla kez çiftleştirilmelerine yol açsa da ideali yılda bir doğum olarak kabul edilmektedir. Tek seferde 6 ila 8 arasında yavruya sahip olabilirler. Dişinin sağlığı ve erkeğin baskınlığı yavru sayısını etkileyebilir. Hamilelik ve emzirme sürecinde dişilerin yüksek protein içeren mamalar tüketmesi önerilmektedir.

İngiliz Cocker Tüy Döker mi?

Neredeyse hiç salya akıtma sorunu olmayan bu dostlarımızın tüyleri orta derecede dökülebilmektedir. Kendileri ev içerisinde yaşadıkları için tüy dökme sorunlarının fazlalaştığı mevsim dönümlerinde temizlik sorun olabilir. Yine de düzenli tarama ve fırçalama ile bu sorun minimize edilebilir. İngiliz Cocker Spaniel bakımı zor değildir. Tüylerinin güzel görünmesi ve karışmasının önlenmesi adına haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır. Ayaklarının etrafında ki tüylerin inceltme makasıyla kesilmesi gerekir. Kulaklarının bakımının da ihmal edilmemesi önerilmektedir.

İngiliz Cocker Spaniel Kaç Saat Uyur?

Yeterince aktif olduklarında yetişkinlik döneminde günde 12 saat uykuda geçirebilirler. Bu süre ortalamadır, köpekler özelinde değişiklik gösterebilir. Ancak bu ırk genel olarak aile bireyleri ile zaman geçirmekten ve oyun oynamaktan uykuya nazaran daha mutlu olurlar. Fazla hassas bir yapıda olduklarından uyku düzenleri kısa sürede bozulabilir, gereğinden fazla uyumaya başlarlarsa psikolojileri değerlendirilmelidir.

İngiliz Cocker Spaniel Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

İnce bir ruha sahip olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi dostlarımızın eğitim süreçlerinde onların ırksal özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Çok zeki ve uyanık oldukları için eğitim esnasında zorluk çıkarmazlar. Komutlar ve yapmaları gerekenler arasında hızlı bir şekilde bağlantı kurabilirler. Eğitimlerinde pozitiflik ve sabır önemlidir. Sert tavırlar onları incitebilir ve sosyalleşme süreçlerine zarar verebilir. Bu süreçte ödül mamaları olumlu pekiştirmeyi kolaylaştıracaktır. Sevgi dolu eğitim süreci sonrası onlarla yaşam oldukça konforlu olacaktır.

İngiliz Cocker Spaniel Nasıl Beslenmeli?

Genetik yatkınlıkları bulunan göz problemleri, kalça displazisi, böbrek yetmezliği, doğumsal sağırlık ve kalp hastalıkları düzenli olarak taranmalıdır. Evinizin küçük üyesinin kaliteli mamalarla beslendiğinden emin olmanız gerekir. Gelişim dönemlerine, ihtiyaçlarına ve özel sağlık durumlarına uygun kuru mamalar arasından seçim yapabilirsiniz. Sitemizdeki ürün içeriklerini inceleyerek onun gelişimine en faydalı katkıyı sunabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

İngiliz Cocker Spaniel Yorumları

Diğer Adları

Cocker Spaniel, Kukır Spanyel


Renkleri

Siyah, Kahverengi, Kızıl veya aynı renklerin Beyazla kombinasyonu.


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Av Köpeği


Orjinal İşlevi

Av


Günümüzdeki İşlevi

İngiliz Cocker iyi huyu nedeniyle daha çok aile ve ev köpeği olarak kullanılmaktadır


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

13-16/12-15 kg


Boy (Erkek/Dişi)

38-43/36-41 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir İngiliz Cocker Spaniel sahiplenmek istiyorsanız, İngiliz Cocker Spaniel sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

İngiliz Cocker Spaniel dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

selenn4 kullanıcısının #3278 peti
Ares07 kullanıcısının #31532 peti
gulsah9966 kullanıcısının #946 peti
fatma1925 kullanıcısının #6025 peti
Ozzge kullanıcısının #15556 peti
hazzelto kullanıcısının #49988 peti
artbse kullanıcısının #371 peti
erhankaya kullanıcısının #2761 peti
yaseminseneser kullanıcısının #4925 peti
yagmursozeyatar kullanıcısının #13537 peti
KumsaltheCocker kullanıcısının #64807 peti
Cocker_Kumsal kullanıcısının #64873 peti