Akbaş

Akbaş
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Akbaş Açıklaması

Çok zeki, çok heybetli, çok sadık ve çok fedakar... Kökleri Anadolu'ya dayanan Akbaş ırkı sürü koruma, çobanlık ve aynı zamanda bekçilik özellikleri çok gelişmiş bir tür olma niteliği taşımaktadır. Bağımsızlık onun ruhunda vardır, geniş arazileri katetmek atalarının ona bıraktığı bir mirastır. Bu nedenle apartman hayatına kesinlikle uygun olmadıkları bilinir. Beyaz renkli bu cesur ırk deneyimli kişiler tarafından eğitilmelidir, itaat etmek pek onların tarzı değildir. Büyük ırka mensup bu karizmatik dostlarımız yabancılara ve diğer hayvanlara karşı oldukça şüpheci yaklaşabilir. İnsan rehberliğine ihtiyaç duymadan sürüleri güdebilmeleri onların yalnızca Türkiye'de değil dünya genelinde tercih edilebilen bir cins olmalarını sağlamaktadır. Sürüleri ile birlikte dolaşmaları onları mutlu eder, kendine güvenleri ise ciddi anlamda yüksektir. Kısa beyaz ya da açık bej renkli tüyleri onların sürüler içerisinde fark edilememesi noktasında büyük bir avantaj sağlar. İşlerini oldukça ciddiye alırlar ve eğer aile bireyleri evde yoksa tanıdıkları kişileri dahi yaşam alanlarına yaklaştırmazlar. Çocuklarla aralarında bağ olduğu söylenebilir, ancak onları lider olarak görmediklerinden sert hareketlere maruz kaldıklarında yanlış yorumlayabildikleri de bilinmektedir.

Akbaş Kaç Kilo Olmalı?

Karşımızda tam bir ağır sıklet var diyebiliriz. Akbaşların kiloları cinsiyetlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu iri kemikli ırkın dişileri 58 kg, erkekleri ise 65 kg’a kadar çıkabilmektedir. Doğru bir beslenme ve yeterli aktivite sayesinde formlarını koruyabilirler. Bu nedenle bu cins bir dost edinmek isteyenlerin en azından enerjilerini atmaya yetecek büyüklükte bir bahçeleri olması önerilir.

Akbaş Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Tarihi yaklaşık 3000 yıl önceye dayanan Akbaş köpeklerin anavatanı Türkiye’dir. Orta Asya’da Anadolu’ya göç esnasında ülkemize getirildikleri düşünülür. Türkiye’nin Batı ve Orta Anadolu Bölgesi’nde yaşarlar. Genetik bilimciler bu cinsin genetik atalarının Orta Asya kurtları olduğunu belirlemiştir ve aynı zamanda Macaristan’da bulunan Kuvasz türü ile akrabalıkları olduğu düşünülmektedir. Bölge hakimiyetine son dere önem veren ve sürülerinin güvenliği için her şeyi yapmaya hazır olan büyük dostlarımız yabani hayvanlara karşı dahi saldırganlık gösterebilirler. Doğaları gereği aşırı korumacı olmaları onların en büyük üstünlüklerinden biri olarak yorumlanmaktadır.

Akbaş Kaç Yavru Doğurur?

Büyük ırka mensup birçok cins gibi Akbaş dişileri de tek seferde 8-12 adet yavruyu doğurabilir. Gebelik süreci 58-65 gün arasında tamamlanır. Bir batında kaç yavru dünyaya gelebileceği dişinin gençliğine, ne kadar sağlıklı olduğuna ve büyüklüğüne göre farklılaşabilir. Erkeğin rolü de oldukça önemlidir. Olgunlaşan, dişiye karşı üstünlük kurup çok sayıda çiftleşen erkeklerin yavru sayısı da artacaktır.

Akbaş Çok Tüy Döker mi?

Akbaş cinsi dostlarımız çok fazla tüy dökmezler. Mevsim geçişlerinde her zamankinden fazla tüy dökme yaşanır, ancak bakımları oldukça kolaydır. Haftada birkaç kez fırçalanarak daha sağlıklı tüylere kavuşmaları sağlanabilir. Genelde bahçelerde ya da arazilerde yaşadıkları için tüy sorunu evlere taşınmadığından onları fırçalamak ihmal edilmektedir, edilmemesi gerekir.

Akbaş Kaç Saat Uyur?

Büyük ırklar günün büyük kısmını uyuyarak geçirebilirler. Akbaşlar için de aynı söylem geçerlidir. Ancak onların uykuyla aralarındaki ilişki biraz farklıdır. Bahçelerde koruma görevi yaptıklarında boş zamanlarında kestirseler de tetikte olmaya devam ederler. Sürülerinin başında olduklarında ise uyur gibi görünürken yalnızca dinlenirler. Bu ırk her zaman tetikte olduğu için her an uyanık pozisyona geçebilir.

Akbaş Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitim sürecinde sabırlı ve dengeli olunması gerekir. Özgür bir doğaya sahip oldukları için onların eğitime hızlı bir şeklide yanıt vermesi beklenmemelidir. Eğitim sürecinde çıkardıkları zorluklar onların algı eksikliğinden kaynaklanmaz, oldukça zekidirler ancak bağımsızlıklarına fazlasıyla düşkün olurlar. Büyük dostunuzun eğitimi için deneyimli kişilerden yardım almak doğru olacaktır ve eğitim yavruluk döneminden itibaren başlatılmalıdır. Yaklaşık 6 ay süren eğitim sonunda onunla daha konforlu bir yaşam sürmek mümkündür.

Akbaş Nasıl Beslenmeli?

Bu tür yemek seçmez, ancak yine de mümkün olduğunca kuru mama ile beslenmesi gerekir. Kılçık, tavuk kemiği, kuzu ya da dana kemiği gibi besinler bağırsaklarında delinmelere yol açabilir. Üstelik sağlıklı gelişimleri için özellikle yavruluk döneminde eksiksiz beslenmeleri şarttır. İlerleyen dönemde kalça sorunları sıklıkla görülebilir ve gelişimleri düzenli olarak takip edilmelidir. Siz de büyük ve korumacı dostunuz için uygun mama tercihi yapmak isterseniz büyük ırk köpek mamaları ürünlerimiz arasından tercih yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Akbaş Yorumları

Diğer Adları

Türk Çoban Köpeği, Akbash Dog


Renkleri

Beyaz ve krem rengi tonları.


Çıkış Yeri

Türkiye


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar.


Familya

Çoban köpeği, sürü koruma köpeği


Orjinal İşlevi

Sürü bekçiliği, çoban köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Sürü bekçiliği, güvenlik


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

41-61/38-58 kg


Boy (Erkek/Dişi)

70-82/67-78 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Akbaş sahiplenmek istiyorsanız, Akbaş sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Akbaş dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

hayvankurtarma kullanıcısının #11381 peti
Berfin kullanıcısının #289 peti
BsK-Luna kullanıcısının #1107 peti
Nazlininyavrulari kullanıcısının #8574 peti
Sanemsiniz kullanıcısının #59027 peti
birkanozan kullanıcısının #3889 peti
Tugyanyontar kullanıcısının #61623 peti
kubi15 kullanıcısının #1136 peti
ali_ali1041 kullanıcısının #1187 peti
morluk23 kullanıcısının #11074 peti
Fatmaak kullanıcısının #26136 peti
Melekyaman kullanıcısının #28747 peti