Amerikan Su Spanieli

Amerikan Su Spanieli
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Su Spanieli Açıklaması

Wisconsin resmi devlet köpeği olan bu tazı, başarılı bir avcıdır. Pek çok kaynakta AWS olarak da adlandırılırlar. Oldukça arkadaş canlısı ve eğlenceli hayvanlardır. Diğer evcil hayvanlarla pek anlaşamazlar bu nedenle evdeki tek hayvan olmaları ideal olacaktır. İyi bir aile dostu olsalar da diğer insanlara karşı her zaman temkinli davranırlar. İlk kez köpek sahibi olacak kişiler tarafından cinsin genel özellikleri kabul gördüğü sürece sorun yoktur. Havlama alışkanlıkları olabilir, çok enerjiktirler ve egzersiz ihtiyaçları yüksektir.

Amerikan Su Spanieli Kaç Kilo Olmalı?

Bu cinsin ideal kilo aralığı 11 - 18 kg olarak belirlenmiştir. Bu cins için ideal yükseklik ise 38 - 46 cm’dir. İdeal kilo hesaplaması yapılırken mutlaka yükseklik dikkate alınmalıdır.

Amerikan Su Spanieli Köpek Hangi Ülkeye Ait?

19. yüzyılda avcılık bir spordan ziyade kaliteli besin bulma yöntemiydi. Amerika Birleşik Devletleri’nde de Avrupa’dan getirilen av köpekleri kullanılıyordu. Doğu Wisconsin’de yetiştiriciler hem karada hem de suda iyi bir avcıya ihtiyaç duydular ve bunun için ideal köpeği yetiştirmeye karar verdiler. Ufak ve çevik bir tazı elde etmek için İrlanda Su Spanieli ve Poddle karışımını denediler ve böylece ortaya AWS çıkmış oldu.

Amerikan Su Spanieli Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yılda birden fazla doğum yapmayan sağlıklı bir AWS dişisi her hamileliğinde 4 - 6 adet yavru doğurabilir. Dişinin sağlığı yavru sayısını doğrudan etkiler. Bir dişinin yılda birden fazla doğum yapmasına kesinlikle engel olunması gerekir.

Amerikan Su Spanieli Çok Tüy Döker mi?

Tüyleri göz korkutsa da aslında çok az dökülür. Özellikle bir evcil hayvan sahiplenme noktasında tüy dökülmesini sorun edenler için bu cins doğru seçimdir. Bakımları da oldukça kolaydır. Profesyonel bakıma gerek yoktur. Haftada birkaç kez taranmaları ve fırçalanmaları sağlıklı tüylere sahip olmaları için fazlasıyla yeterlidir.

Amerikan Su Spanieli Kaç Saat Uyur?

Yetiştirilme nedenleri ve mizaçları gereği uyku asla öncelikleri değildir. Yetişkin bir AWS için günde 10 saatlik uyku fazlasıyla yeterlidir. Yavrular geliştikleri için sürekli enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu nedenle uyku süreleri 20 saate kadar çıkabilir.

Amerikan Su Spanieli Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Ortalamanın üzerinde zekaları ile nispeten çabuk öğrenirler. Herhangi bir komutu 40 tekrarda öğrenebilirler. Tutarlı bir eğitmen ve doğru motivasyon ile eğitimleri çok daha kolay olur. Erken dönemde eğitimlerine başlanması önerilir. 8 haftadan itibaren sosyalleşmeleri sağlanırsa çevresindeki diğer insanlarla ve hayvanlarla daha iyi anlaşırlar.

Amerikan Su Spanieli Nasıl Beslenir?

Kilo alma eğilimleri yüksek değildir ancak insan yiyecekleri yemelerine izin verilmemelidir. Orta ırk köpekler için üretilen mamalar onlar için yeterli olacaktır. Köpek maması seçimi yaparken yaş, genel sağlık durumu ve özel beslenme ihtiyaçları göz önünde bulundurulursa çok daha doğru karar verilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Su Spanieli Yorumları

Diğer Adları

American Water Spaniel, Amerikan Water Spanyel, Amerikan Su Spanyeli


Renkleri

Koyu kahverengi; kahverengi; siyah çikolata rengi


Çıkış Yeri

A.B.D


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Av köpeği, su köpeği, spanyel (uzun tüylü ve uzun sarkık kulaklı köpek)


Orjinal İşlevi

Kuş avı, avı bulup getirme


Günümüzdeki İşlevi

Kuş avı, avı bulup getirme, spanyel saha tarama yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

14-20/11-18 kg


Boy (Erkek/Dişi)

38-46/38-46 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Su Spanieli sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Su Spanieli sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Su Spanieli dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Deyziim kullanıcısının #23418 peti
saynurea kullanıcısının #36655 peti
k622873 kullanıcısının #110613 peti