İspanyol Mastiff

İspanyol Mastiff
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

İspanyol Mastiff Açıklaması

Binlerce yıllık geçmişi ve heybetli duruşu ile dikkat çeken bu cins, Mastina Ganadero ya da Mastin Leones olarak da adlandırılır. Sürüleri kurtlara ve diğer yırtıcılara karşı koruyan bu cins cesareti ile ünlüdür. Ortalama yaşam süreleri 10 - 12 yıldır. İlk kez köpek sahibi olacaklar için zorlayıcı olabilirler. Doğru sosyalleşme eğitimi ile iyi bir aile dostu olurlar ve diğer evcil hayvanlarla anlaşabilirler. Yabancılara karşı her zaman ihtiyatlı davranırlar. Onlar için geniş bir bahçe ya da kırsal alan ideal yaşam alanıdır, apartmanlarda çok mutlu olmazlar.

İspanyol Mastiff Kaç Kilo Olmalı?

Dev köpek ırkları arasında yer alırlar. Yetişkin erkekler 90 - 100 kg aralığında bir ağırlığa sahip olabilirler. Dişiler ise çok daha minyon olsalar da yine de 52 - 77 kg aralığındadırlar. Bu cins için ideal kilo hesaplaması yapılırken yüksekliğe ve hayvanın genel iskelet yapısına da bakılması gerekir. Genellikle 72 - 88 cm aralığında bir yüksekliğe sahip olurlar.

İspanyol Mastiff Köpek Hangi Ülkeye Ait?

İspanya'daki en eski ırklardan birisidir. 2000 yıllık bir geçmişe sahip oldukları düşünülmektedir. Yunanlılarla birlikte Iber Yarımadası'na geldiği düşünülen bu cins hem soğuk hem de sıcak iklimlerde yaşayabildikleri için çiftçiler ve sürü sahipleri arasında popüler olmuşlardır. 1526'dan kalan bazı kayıtlarda 3 milyondan fazla koyunun göç ettiği ve bu göç esnasında koyunlara 100 kadar İspanyol Mastiff'in eşlik ettiği bilinmektedir.

İspanyol Mastiff Kaç Tane Yavru Doğurur?

Sağlıklı bir yetişkinin her hamileliğinde 3 - 6 adet yavru doğurması normal kabul edilir. Hamilelikte doğan yavru sayısı dişinin sağlığına ve fiziksel özelliklerine bağlı olduğu kadar erkeğin sperm kalitesine ve hatta ikisinin çiftleşme sayılarına göre de değişiklik göstermektedir.

İspanyol Mastiff Çok Tüy Döker mi?

Orta düzeyde tüy dökerler. Mevsime bağlı olarak tüy dökülmesi artabilir. Bakım ihtiyaçları çok fazla değildir. Haftada birkaç kez taranıp fırçalanmaları fazlasıyla yeterli olacaktır. Profesyonel tıraşa ihtiyaçları yoktur.

İspanyol Mastiff Kaç Saat Uyur?

Görevleri gereğince genellikle tetikte uyurlar. Günde 12 saatlik bir uyku onlar için yeterlidir. Yavru ve yaşlı köpekler için bu süre artar. Yavrular 20 saat, yaşlı köpekler ise 16 - 18 saat kadar uykuya ihtiyaç duyarlar.

İspanyol Mastiff Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimleri zorlayıcı olabilir. Karakterleri sebebiyle özgür ruhlu ve inatçıdırlar. Bu nedenle daha önce köpek sahibi olan kişiler tarafından bakılmaları önerilir. Başka bir seçenek ise profesyonel eğitim almalarıdır. Sosyalleşmeleri ve erken dönemde eğitim almaları bu dev ırkın daha kolay kontrol edilmesini mümkün kılar.

İspanyol Mastiff Beslenmesi

Kilo alma eğilimleri çok yüksektir. Obezite sorunu yaşamamaları için mutlaka kilo kontrolünün yapılması gerekir. Büyük ırk köpekler için hazırlanan mama formülleri onlar için tercih edilebilir. Ancak mama içeriğinde yüksek kaliteli protein ve lif bulunduğundan emin olmak genel sağlıkları açısından önem taşır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

İspanyol Mastiff Yorumları

Diğer Adları

Mastin Espanol, Mastin de Espana, Mastin de la Mancha, Mastin de Extremadura, Mastin de Leon


Renkleri

Kırmızımsı kurt rengi, açık kahverengi, beyaz-altın, beyaz-gri veya bu renklerle çizili.


Çıkış Yeri

ispanya


Çıkış Tarihi

çok eski zamanlar.


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

çoban köpeği (sığır çobanı), muhafız köpek, vahşi domuz avcısı, yürk arabası çekicisi


Günümüzdeki İşlevi

Bekçi, koruma köpeği, çoban köpeği (sürü koruma)


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

50-60/45-55 kg


Boy (Erkek/Dişi)

65-70/60-65 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir İspanyol Mastiff sahiplenmek istiyorsanız, İspanyol Mastiff sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

İspanyol Mastiff dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR