Peru Tüysüz Köpeği

Peru Tüysüz Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Peru Tüysüz Köpeği Açıklaması

Hayat dolu, sevecen, kıvrak ve zeki bir ırk olan Peru Tüysüz köpeği küçük, orta ve büyük olmak üzere üç farklı boyuta sahip olabilir. "Elbisesiz köpek" olarak da adlandırılan bu ırk üstün av becerilerine sahiptir. Bekçilik yetenekleri çok gelişmiştir, sessiz bir şekilde bekleyip durumu gözleyip daha sonra ailesini harekete geçirebilir. Bazılarında bölgesel olarak az tüy bulunsa da çoğu tamamen tüysüzdür. Diğer hayvanlarla, yabancılarla ve çocuklarla arası orta derecede iyidir. Oyun oynamayı sever yine de müptelası olduğu söylenemez. Geçmişi çok eski zamanlara dayanır ve asil tavırlar sergilemesinin nedeni de köklü geçmişinin farkındalığıdır. Koruma içgüdülerinin de gelişmiş olduğu bilinir, rutinlerinin değişmesi onların kafalarının karışmasına neden olabilir. Sürekli gelen misafirler ve gürültülü bir ev ortamı pek onların tarzı değildir. Sahipleri tarafından cezalandırıldıklarında, bu ceza çok hafif olsa da kırılabilirler. Belli aralıklarla sosyal etkileşim onlara çok iyi gelir, farklı ortamlara girmek keyiflerini yerine getirir.

Peru Tüysüz Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 12 – 23 kilogram arasında olabilir. Boyları da 60 santimetreye kadar uzayabilir. Oldukça formda ve kilo almaya yatkın olmayan bir cinstir. Egzersizleri ihmal edilmemelidir.

Peru Tüysüz Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Orijin ülkesi Peru’dur. İlk olarak MS 750 yılında Moche seramiğinde tasvirleri bulunmuştur. İnka ve Chancay çanak çömleklerinin üzerinde motifleri de vardır. Amerika’ya ulaşmaları 1966 yılına dek zaman almıştır. 2001 yılında Peru ulusal mirası olarak ilan edilmişlerdir. 2011 yılından bu yana çeşitli yarışmalarda boy göstermelerine izin verilmiştir.

Peru Tüysüz Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek seferde 3 – 5 yavru doğururlar. Gebelik süreleri 60 – 64 gün arasındadır. Dişilerin yılda maksimum bir kere doğum yapmaları ve daha sık çiftleştirilmemeleri gerekir. Boyutları küçükten büyüye değişebileceği için gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

Peru Tüysüz Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Hafif derecede tüylü olanlar çok az tüy dökerler. Bakımları sırasında taranıp fırçalanmaları söz konusu değildir. Arada sırada banyo yapabilirler. Güneşli günlerde dışarı çıkmaları gerektiğinde güneş kremi sürülmelidir. Tırnakları hızlı uzayabilir, düzenli olarak kesilmelidir. Dişlerinin fırçalanmasının ve kulaklarının temizlenmesinin de ihmal edilmemesi gerekir.

Peru Tüysüz Köpeği Kaç Saat Uyur?

Sıcak ortamlarda uyumayı severler. Özellikle kış aylarında kaloriferin ya da ısı kaynaklarının yanında uyurlar. 12 – 14 saatlik bir uyku ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Peru Tüysüz Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken dönemden itibaren sosyalleştirilmeleri eğitim sürecinin en önemli basamağıdır. Eğitimleri kapalı ortamlarda verilebilir. Akıllı olurlar ancak başlarına buyruk davranmaları yüksek olasılıktadır. Primitif ırklardan olduğu için karakterleri çok değişken olabilir. Kaba davranışlardan kaçınılmalı eğitim süreleri kararlılıkla ve sevecenlikle sürdürülmelidir.

Peru Tüysüz Köpeği Nasıl Beslenmeli?

En kaliteli kuru mamalarla beslenmeleri gerekir. Bu cins doğası gereği cilt problemlerine yatkındır. Mama miktarları yaş, sağlık durumu ve aktivite düzeyi gibi değişkenler doğrultusunda belirlenmelidir. Mama içeriklerine de dikkat edilmesi gerekir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Peru Tüysüz Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Perro sin Pelo del Peru, Moonflower Dog, Perro Flora,Peruanischer Nackthund, Peruvian Hairless Dog,


Renkleri

Pembe veya gri benekli olmak üzere bir çok renkte olabilir.


Çıkış Yeri

Peru


Çıkış Tarihi

1500'ler


Familya

Avı işaret eden köpek


Orjinal İşlevi

Avı işaret eden, gözcü 1500'ler


Günümüzdeki İşlevi

Evde yaşama uygun, sıcakkanlı arkadaş


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

14-23/12-18 kg


Boy (Erkek/Dişi)

51-65/50-58 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Peru Tüysüz Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Peru Tüysüz Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Peru Tüysüz Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Talhakuslu kullanıcısının #26918 peti