Çin Shar Pei

Çin Shar Pei
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Çin Shar Pei Açıklaması

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Çin Shar Pei, AKC tarafından tanınan 134. ırk olma unvanına sahiptir. Yavruluk döneminde aşırı sevimli olduğu için koruma güdüleri görmezden gelinse de oldukça sert bir mizaca sahip olduklarının unutulmaması gerekir. Yalnız kalmayı yüksek derecede tolere edebilirler, ailelerine bağlılık duyarlar ancak onlarla sürekli bir arada olmak pek onların tarzı değildir. Kucaktan inmeyecek bir köpek isteyenlerin beklentilerini karşılamazlar. Diğer hayvanlarla ve yabancılarla çok iyi anlaşamazlar, erken dönemde sosyalleştirilseler de her zaman temkinli olunması gerekir. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar, gün içerisinde çok hareketli de değillerdir. Diğer birçok cinsten farklı olarak oyun oynarken çok keyif aldıkları söylenemez. Sadık olurlar ve bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Orta büyüklükte olan bu asil ırk kısık gözlere ve mavi - siyah bir dile sahiptir. Kafa, boyun ve omuz bölgelerinde derisi katlanır. Bu anatomik özellik onları herhangi bir saldırıya karşı doğal olarak savunur. İnatçı ve akıllıdırlar. Köpek yetiştirme konusunda deneyimli kişiler tarafından tercih edilmeleri önerilir, sessizdirler ancak gerekli durumda havlarlar. Bekçilik ve koruma içgüdüleri çok baskın olmakla birlikte apartman hayatına çok iyi adapte olabilirler.

Çin Shar Pei Kaç Kilo Olmalı?

Orta büyüklükte bir ırk olan Çin Shar Pei cinsi dostlarımızın ağırlıkları 20 – 27 kilogram aralığında olur. Erkeklerin de dişilerin de boy uzunlukları 46 – 51 santimetreye kadar uzayabilir. Çok enerjik ya da hareketli olmadıkları için kilo kontrollerinin sağlanması önemlidir.

Çin Shar Pei Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Çin’dir. Yüzyıllardır Çin’in güney bölgesinde varlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir. Eski çanak ve çömlek kalıntıları bu köpeklerin soyunun MÖ 206 yılına dek uzandığını göstermektedir. Gevşek ciltleri nedeniyle doğal bir korunma mekanizmasına sahip oldukları için maalesef geçmiş dönemlerde dövüştürüldüler. Aynı zamanda avcılık, iz sürme, hayvanları ve çiftlikleri koruma gibi görevlerde de kullanıldılar. Komünist devrim sırasında türlerinin devamlılığı endişeleri ortaya çıksa da 1973 yılında Hong Konglu bir iş adamı tarafından satın alınarak türlerinin yok olması engellendi. Amerika’da bir dergide resimleri çıktıktan sonra popülerleştiler. AKC tarafından 1992 yılında tanındılar. Günümüzde ülkemizde de çok tercih edilen ırklar arasında yer almaktadırlar.

Çin Shar Pei Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişiler her doğumda 4 ila 6 arasında yavruyu dünyaya getirirler. Yavru sayısı dişinin ve erkeğin genel sağlık durumu kadar kaç kere çiftleştikleri doğrultusunda da değişiklik gösterebilir. Vücut yapıları müsait olduğu için genellikle doğal yolla doğum yaparlar, pelvik bölgesi dar olduğu takdirde sezaryen gerekebilir. Gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından izlenmesinde fayda vardır.

Çin Shar Pei Çok Tüy Döker mi?

Kısa tüyleri yıl boyunca dökülme eğilimdedir, düzenli olarak fırçalanmaları gerekir. Bazılarında cilt problemleri yaşanır, bu durumda aylık olarak banyo yapmaları önerilir. Tırnakları haftada bir törpülenerek kısaltılmalıdır. Kulakları haftalık periyotlarla temizlenmelidir. Cilt katlantılarının araları kontrol edilmeli ve bu bölgelerdeki kir birikimi engellenmelidir.

Çin Shar Pei Kaç Saat Uyur?

Enerji seviyeleri ve hareketlilik düzeyleri çok yüksek değildir. Gün içerisinde herhangi bir görevleri olmadığı takdirde uyuyabilirler. Daha enerjik ırklarla kıyaslandığında uyku süreleri birkaç saat fazla olabilir.

Çin Shar Pei Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok parlak bir zekaya sahip olmamakla birlikte oldukça akıllıdırlar ve sert karakterleri eğitim sürecinde kararlı olunmasını gerektirir. Yabancılara ve diğer hayvanlara karşı agresif davranabilecekleri için yavruluk döneminde eğitimlerine başlanmalı ve sosyalleştirilmelidirler. Liderin kim olduğu net bir şekilde hissettirilmezse komutlara duyarsız kalabilirler. Onlara herhangi bir şey öğretilmek istendiğinde sevgiyle yaklaşılmalı ve sabırlı olunmalıdır. Daha önce deneyimi bulunmayan kişiler bu süreçte zorlanabilirler, böyle bir durumda profesyonellerden destek alınabilir.

Çin Shar Pei Nasıl Beslenmeli?

Mide dönmesi sorunu yaşayabilirler. Tek öğün mama verilmemeli ve öğünleri çok hızlı yememesi sağlanmalıdır. Mide dönmesi durumu oldukça tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Çin Shar Pei ırkı kilo almaya müsaittir; dolayısıyla öğün miktarlarının gelişim süreçlerine, yaşlarına, sağlık durumlarına ve aktivite düzeylerine göre ayarlanması gerekir. Orta ırkların ihtiyaçlarına yönelik formüle edilen kaliteli kuru mamalar onların besin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır. Alerjiye yatkın oldukları unutulmamalı mama seçimi sırasında veteriner görüşlerine ve köpeğin bireysel özelliklerine uygun ürünlere başvurulmalıdır. Sitemiz üzerinden Uzak Doğu’nun bu asil türü için en uygun ürünleri bulabilir, ürün içeriklerini inceleyerek gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Çin Shar Pei Yorumları

Diğer Adları

Chinese Fighting Dog, çin Dövüş Köpeği, Chinese Shar-Pei


Renkleri

Siyah içeren herhangi bir baskın renk


Çıkış Yeri

Çin


Çıkış Tarihi

1200'ler


Familya

Çiftlik köpeği, dağ köpeği, kuzeyli arkadaş


Orjinal İşlevi

Köpek dövüşleri, avcı, çoban, koruma


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

20-27/20-27 kg


Boy (Erkek/Dişi)

46-51/46-51 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Çin Shar Pei sahiplenmek istiyorsanız, Çin Shar Pei sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Çin Shar Pei dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

ZOEY18 kullanıcısının #3445 peti
Efeerkan kullanıcısının #3941 peti
Chief kullanıcısının #1239 peti
Cancan2121 kullanıcısının #1570 peti
erenpanku kullanıcısının #29461 peti
k905792 kullanıcısının #161054 peti
emrahpurtas kullanıcısının #987 peti
GigiBibi kullanıcısının #60905 peti
Mgocet kullanıcısının #43666 peti
Melisirinn kullanıcısının #24881 peti
veronikasolomonova kullanıcısının #22236 peti
Benmoody kullanıcısının #15561 peti