Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Appenzell Dağ Köpeği Açıklaması

Çevik, becerikli ve hayat dolu olan Appenzell dağ köpeği siyah, beyaz ve sarıdan açık kahveye değişebilen renklerde simetrik bir tüy yapısına sahiptir. Yüksek enerjilidir ve oyun oynamaya bayılır. Apartman hayatı onlar için hiç uygun değildir, mutsuzlaşmalarına ve içgüdülerini gerçekleştirememelerine neden olabilir. Orta ırka mensup bu cinsin bakımı da eğitimi de kolaydır. Soğuk havalara çok dirençli oldukları ve sıcak havaları da tolere edebildikleri bilinmektedir. Yalnızlık, tahammül edemedikleri nadir şeylerden biridir. Ailesine karşı çok düşkün olur ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır. Diğer köpeklere karşı mesafesini korurken yabancılara ön yargılı davranabilir. Kaslı vücut yapısı onun dayanıklılığını arttırır. Bekçilik yetenekleri ve koruma içgüdüleri tarih boyunca onları insanların en yakın arkadaşlarından biri haline getirmiştir. Çobanlık yetenekleri sayesinde çiftliklerde tercih edilen türlerden de biridir. Bernese dağ köpeklerinin yakından akrabası olan bu fedakar cins korkusuzluğu ile de nam salmıştır.

Appenzell Dağ Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 22 – 32 kilogram arasında değişir. Dişilerin boyları 46 – 50, erkeklerin ise 50 – 60 santimetre aralığında olur. Kilo almaya orta derecede meyilli olurlar. Genetik olarak eklem sorunlarına yatkın olmaları kilo kontrollerinin sağlanmasını gerektirir.

Appenzell Dağ Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

İsviçre toprakları anavatanıdır. 1853 yılında ırksal tanımlamaları ilk kez yapılmıştır. İsviçre dağ köpekleri arasında en nadir görülen cinstir. Geçmişlerinin çok eskiye dayandığı söylenir ki nitekim rivayetlerden biri tunç çağından bu yana varlıklarını sürdürdüklerine işaret etmektedir. Geçmişleri ile ilgili bir diğer iddia da Romalılar tarafından üretildikleri yönündedir. Yetenekleri ve farklı görevlerde üstün başarı sergilemeleri onların çiftliklerde ve günümüzde evlerde varlıklarını sürdürmelerini sağlamıştır.

Appenzell Dağ Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Nadir olmaları onların sık çiftleştirilmesi sonucunu doğursa da bu sağlıklı bir yaklaşım değildir. İdeal olanı yılda bir kez doğurmalarıdır. Her doğumda 4 – 6 arasında yavru dünyaya getirebilirler.

Appenzell Dağ Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Çift katmanlı tüyleri orta derecede dökülür. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları gerekir. Kıl sıklığı yoğun fırçalar tercih edilmelidir. Geniş arazilerde zaman geçiriyorlarsa vücutlarında yabancı bir cisim olup olmadığı kontrol edilmelidir. Acı eşikleri yüksek olduğundan tepki göstermeyebilirler. Tırnakları törpülenmeli ve dişleri fırçalanmalıdır.

Appenzell Dağ Köpeği Kaç Saat Uyur?

Günde 12 – 14 saat arasında uyurlar. Tembel değildirler ancak çok aktif olduklarından uyku gereksinimleri bir miktar fazladır.

Appenzell Dağ Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimi lider olarak benimsemesi istendiği kişi tarafından verilmelidir. Yavruluk döneminde eğitime başlanmalı ve mümkün olduğunca sosyalleştirilmelidir. Sert öğretim metotlarına yanıt vermezler. Sahibinin kararlı, sabırlı ve saygılı davranması gerekir. Başarılı bir sürecin ardından sahipleri ile aralarındaki bağ güçlenir ve muhteşem becerilerini ortaya çıkarabilirler.

Appenzell Dağ Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Ödül mamaları çok verilmemelidir. Kaliteli kuru mamalar beslenme ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanmasını sağlamak için yeterli olacaktır. Yaşları, aktivite düzeyleri ve ek hastalıklara sahip olup olmadıkları öğün miktarı belirlenirken dikkate alınmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Appenzell Dağ Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Appenzell Sennedhunde, Appenzell Cattle Dog


Renkleri

Siyah, beyaz, bakır karışık


Çıkış Yeri

İsviçre


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Sarıdan açık kahverengiye, simetrik beyaz desenli, gözlerde lekeler.


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (sığır çobanı), iki tekelekli araba çeker


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği (sığır çobanı), bekçi, koruma köpeği


Ortalama Ömrü

10-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

22-25/20-23 kg


Boy (Erkek/Dişi)

48-58/45-55 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Appenzell Dağ Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Appenzell Dağ Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Appenzell Dağ Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Mamecan kullanıcısının #27972 peti
berkcanngulerr kullanıcısının #1915 peti
zeyneps kullanıcısının #10187 peti
onder7490 kullanıcısının #22559 peti
TcDevre kullanıcısının #24831 peti
MaxiAylin kullanıcısının #58531 peti
Kralefe kullanıcısının #62904 peti
Kralefe kullanıcısının #62905 peti