Sarman

Sarman

Sarman Açıklaması

Dünyadaki en yaygın kediler arasındadırlar. Genellikle aslında Tekir olan bu kediler sahip oldukları kızılımsı, turuncu kürkleri ile ayrılırlar ve bu nedenle farklı isimlendirilirler. Çeşitli boyut, yüz yapısı ve tüy yapısında karşımıza çıkabilirler. Genelde yeşil, altın ya da bakır tonlarında gözlere sahip olurlar. Yüzlerinde çillerinin olması olasıdır. Dişilerine rastlama ihtimaliniz çok düşüktür. Sarman kedilerinin %80'i erkektir.

Çok oyuncu ve sevecen olurlar. Zekaları ve insanlarla kolay iletişim kurma yetenekleriyle bilinirler. Sadıktırlar. Sizi bir kere sahiplendiklerinde ne olursa olsun sizi bırakmayacaklardır. İlişki kurmak, anlaşmak çoğu kedi türüne kıyasla daha kolaydır. Genelde girdikleri ortamlardaki kişilerle hemen iletişime geçip, oyun oynamak isterler. Kendilerini sevdirmeye bayılırlar. Sevecen kişiliklerinin yanı sıra bir o kadar da tembeldirler. Ne kadar oyuncu olsalar da hemen yorulurlar ve dinlenmeyi severler. Sarman kedilerden olan Garfield karakteri kişiliklerini tam olarak yansıtmaktadır. Boğazlarına düşkün olan bu kedilerin hayat felsefeleri; yemek yiyip, yatmaktır. Uykuyu çok severler. Tembellikleri nedeniyle bahçe, park gibi açık alanlar yerine evde bakıma uygun kedilerdir.

Sarman Nerenin Kedisi?

Kökenlerinin nereye dayandığı tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı kaynaklarda 14. yüzyılda Fransa'da bu kedilerin bulunduğu belirtilmiştir.

Sarman Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Özenli bir bakımla ortalama ömürleri 10-18 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Sarman Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Tüy dökme eğilimleri, tüylerinin boyuna, yapısına ve sıklığına göre değişiklik gösterecektir. Genel tüy bakımları için haftada en az 2 kere fırçalanmaları önerilmektedir. Mevsimsel ve hormonal değişiklikler tüy dökme eğilimlerini arttıracaktır.

Sarman Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Genel bakımları da yine tüy bakımları gibi boyutlarına ve yapılarına göre değişiklik gösterecektir. Obeziteye yatkın olan bu kedilere, oyunların yanı sıra düzenli egzersizler yaptırılmalıdır. Ortalama iki haftalık periyotlarda tırnakları kısaltılıp, günlük olarak göz çevreleri kuru bir bez yardımı ile silinmelidir. Dişlerini düzenli olarak temizlemek iyi olacaktır.

Sarman Kedisinin Hamilelik Süresi Ne Kadardır?

Sağlıklı bir dişi ortalama 63 gün süren bir gebelik süreci geçirir. Gebelik süresince uygulanan bakım büyük önem taşır. Besin değerleri sürecin başından sonuna kadar bir veteriner hekim ile birlikte takip edilmelidir.

Sarman Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Ortalama yılda 3 kez doğurabilen Sarman Kedileri, her bir doğumda yaklaşık 4 yavru dünyaya getirebilirler.

Sarman Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Obeziteye en çok yakalanan kediler arasındadır. Genelde iri olan bu kediler için besin değerleri yüksek kaliteli kuru kedi mamaları uygun olacaktır. En belirgin özelliği tembellik olan bu kediler, kilo almaya meyilli oldukları için özellikle gelişim dönemlerinde uygun besin, mineral ve yeterli vitamin ihtiyaçlarının tespiti için düzenli olarak veteriner kontrolünde beslenme planları yapılmalıdır. Kedinizin ne kadar beslenmesi gerektiği, egzersizinin yanı sıra büyüklüğü, yaşı, yapısı ve metabolizması gibi birçok faktöre bağlıdır.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Sarman Yorumları

SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Sarman sahiplenmek istiyorsanız, Sarman sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Sarman dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Seymaaacaan kullanıcısının #58217 peti
CillininAnnesi kullanıcısının #62501 peti
Alperen07 kullanıcısının #61723 peti
Peri06 kullanıcısının #63470 peti
Superisi814 kullanıcısının #65347 peti
ferhat05 kullanıcısının #62682 peti
simbakedi kullanıcısının #80376 peti
Ayben02 kullanıcısının #59181 peti
Elmas35 kullanıcısının #67766 peti
Sselin1 kullanıcısının #40487 peti
Ebrugurkaracayir kullanıcısının #64705 peti
melikealgin kullanıcısının #28691 peti