Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Sarman

Sarman

Sarman Açıklaması

Sarman kedi cinsi sanılanın aksine tekir cinsine ait değillerdir. İsmini tüylerinin şekli ve renginden almış, melez kediler oldukları kabul edilir.

Nedeninin kesin olarak bilinmemesiyle birlikte, sarman kedilerin neredeyse %80’i erkektir. Dişi bir sarman ile çok sık karşılaşmak mümkün değildir.

Sarman ırkı sevecen ve uysaldır. Sevilmeyi ve ilgilenilmeyi sever. Hem miskin hem sırnaşık olan bu tür, çoğunlukla kucağınızda uyuyakalabilir. Tembellikleri, göze çarpan özellikleridir. Aynı zamanda çok dikkatlidirler, etrafta olan çoğu şeyi takip edip ilgilenirler.

Turuncu renktedirler. Aynı renkte olmalarına rağmen desenlerinin çeşitliliği sebebiyle, birbirlerinden oldukça farklı gözükürler. Bazen sarmanların yüzünde ve burnunda siyah küçük çiller oluşabilir.

Sarman cinsinde kızıl saçı da oluşturan pigment hakimdir ve bu yüzden renkleri turuncudur.

Tüyler ortalama uzunluktadır. Geniş uçlu bir tarakla sarmanınızı taramanız tüy bakımı için yeterli olacaktır. Çoğunlukla yumuşak tüylere sahiptirler. Taranmak hoşuna gidecektir. Kediler arasında en sevecen olarak adlandırabileceğimiz cinslerin başında gelir.

Sarman kedilerin karakterleri kendi türü arasında değişir. Kimi sarman yaramaz ve sosyaldir. Kimisi ise içe kapanık ve usludur. Bu yüzden, sarman kedilerle ilgili genel bir karakter tanımı yapmak mümkün değildir.

Obezitenin sık görüldüğü kedi cinsidir. Boğazlarına düşkündürler. Hareket etmeyi fazla sevmemeleri de kilo almalarına sebep olur. Sarmanlar bu özelliklerden de anlaşılacağı gibi evde beslemeye uygun kedilerdir.
Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Sarman Yorumları

EnesTutuncu

EnesTutuncu 29.11.2019 04:14

Benim sarmanım neden burda yazılanlar gibi hareketler sergilemiyor, burcunun özelliklerini taşımayan insanlar gibi. Tam bir serseri bazen canıma tak ediyor polisi arayıp yardım çağrısında bulunmak için telefona uzandığım an bana attığı bakışı tarif edemiyorum, çok ürkütücü fakar tüm bunlar bir yana onu uyurken izlemesi ve ödül mamasını aşkla kıtlarken görmesi kadar keyifli bir durum yok dostlar, Allah hepsine kocaman ve mutlu ömürler yaşatsın onlar bize Allahın emanetleri.


uykucuroz

uykucuroz 11.08.2019 23:43

İki küçük sarman kardeş ile yaşıyoruz, biri çok aktif ve sosyal öteki ise gözlemci ve ona nazaran uysal :)


zignecrelnid

zignecrelnid 11.07.2019 20:25

sarmanlar artis yaa


Toriri

Toriri 26.03.2019 20:51

Minnie aşkım


ayse1310

ayse1310 02.12.2018 18:56

Tüyleri diğer cinslere nazaran sert oluyor :) Tekir cinsi ile çok karıştıranlar oluyor. Tekir cinsi her sarı kediyi sarman sanıyorlar :) ikisi de candır tatlıştır ama ikisinin huyları birbirinden apayrı cinsler bunlar.


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Sarman sahiplenmek istiyorsanız, Sarman sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Sarman dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

melikealgin kullanıcısının #28691 peti
Sselin1 kullanıcısının #40487 peti
Gamzessven kullanıcısının #37887 peti
bskkrky kullanıcısının #34120 peti
HuriyeAysu kullanıcısının #33449 peti
SenanurKsl kullanıcısının #37303 peti
nickm_ss kullanıcısının #34040 peti
Toriri kullanıcısının #40742 peti
Didemvetarcinironisi kullanıcısının #32581 peti
GULLUKAVAK kullanıcısının #37601 peti
Amon kullanıcısının #28598 peti
TheMelih kullanıcısının #40884 peti