Snowshoe (Karayak)

Snowshoe (Karayak)
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Snowshoe (Karayak) Açıklaması

Siyam kökenli nadir cinsler arasında yer alırlar. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Bu nedenle kalabalık aileler için uygun seçimdirler. Sosyal, zeki, oyuncu ve hareketlidirler. Siyam cinsi gibi konuşkan olarak ifade edilirler ancak sesleri onlarınki kadar yüksek değildir. Karayak olarak da bilinen bu cinsin güzel mavi gözleri ve beyaz patileri oldukça dikkat çekici bir görünüme sahiptir.

Snowshoe (Karayak) Kedisi Nerenin Kedisi?

1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia eyaletinde, Siyam yavrularının farklı renk dağılımı ile doğması sonucunda bu türün geliştirilmesi yapılmıştır. American Shorthair ile melezlenen yavrular 1987 yılında deneysel cins statüsü aldı, 1993 yılında ise resmen tanındı.

Snowshoe (Karayak) Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süreleri 10 - 15 yıldır ancak daha fazla yaşam süresi çok sık görülür. Kalıtımsal bir sağlık sorunları yoktur. Bu onların sağlıklı ve uzun bir ömür sürmelerine yardımcı olur. Ancak cinsin doğru yetiştirildiğinden ve yetiştirilme şartlarından emin olunması da önemlidir.

Snowshoe (Karayak) Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Mevsim geçişleri dışında çok fazla tüy dökmezler. Bakımları kolaydır genellikle haftada bir kez gevşeyen tüylerin toplanması yeterlidir. Ancak haftada birden fazla taranmak onların hoşuna gider. Bu nedenle bakım haricinde de taranmaları önerilir.

Snowshoe (Karayak) Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bakımları çok efor gerektirmez. Özellikle taranmaktan keyif almaları tüy bakımlarını kolaylaştırır. Düzenli olarak kulak temizliği ve tırnak kesimi ile bakımları tamamlanır. Oral hastalıklara karşı ağız ve diş bakımı da belirli bir düzenle yapılabilir. Haftada bir kez dişlerin fırçalanması ve ağız sağlığı için özel takviyeler kullanılması tavsiye edilir.

Snowshoe (Karayak) Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Ortalama hamilelik süreleri 63 - 65 gündür. Hamileliğin sona ereceği ve doğumun başlayacağı zamanı bulmak için vücut ısısı ölçümü yapılması önerilir. Dişinin vücut ısısı 37,5 derecenin altına düştüğü zaman doğum başlamak üzeredir. Tam olarak yetişkinliğe erişmeleri yaklaşık 12 ay kadar sürer. Bu sürenin sonunda hamile kalmaya uygun olup olmadıkları bir veteriner tarafından onaylanmalıdır.

Snowshoe (Karayak) Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Sağlıklı ve gelişimini tamamlamış bir dişinin her hamileliğinde ortalama 3 - 6 adet yavru doğurması beklenir. Doğan yavru sayısının ortalamada 5 olduğu kayıtlara geçmiştir. Bu cinsin kendi cinsi dışında başka türlerle çiftleşmeleri önerilmez; bu standartların korunması için önemlidir. Erken yaşlarda doğumlar dişinin sağlığını olumsuz etkilerken aynı zamanda yavru sayısının azalmasına da neden olur.

Snowshoe (Karayak) Nasıl Beslenmeli?

Özel olarak kilo alma eğilimleri yoktur. Oldukça hareketli oldukları için standart seviyede kilo kontrolüne dikkat edilmesi yeterlidir. Kedi maması seçimi yaparken genel sağlık durumu, özel gereksinimler ve yaş gibi farklı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Sitemizde yer alan kedi maması çeşitleri arasında özellikle su içmekten hoşlanmayan kediler için tercih edilebilecek yaş mamaları da beslenme programına dahil edebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Snowshoe (Karayak) Yorumları

Karakteri

Sosyal, arkadaş canlısı, uyumlu, çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır, oyuncu, zeki, meraklı.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Kahverengi, altın sarısı, krem rengi, gri.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Snowshoe (Karayak) sahiplenmek istiyorsanız, Snowshoe (Karayak) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Snowshoe (Karayak) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

merinet kullanıcısının #13702 peti
kedi_sever kullanıcısının #3205 peti
Senaertarman kullanıcısının #41252 peti
Kittens kullanıcısının #37753 peti
Boncuk_21 kullanıcısının #35366 peti
Leocuk kullanıcısının #23503 peti
k1035837 kullanıcısının #184833 peti
20212018 kullanıcısının #69639 peti
Sansu kullanıcısının #58554 peti
safabatga12 kullanıcısının #53843 peti
melikee1231234 kullanıcısının #27547 peti
clasepsia kullanıcısının #2160 peti