Eskimo Köpeği

Eskimo Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Eskimo Köpeği Açıklaması

Kuzey Amerika'nın en eski yerli köpekleri arasında gösterilen Eskimo köpeği yüzyıllardır varlığını korumaktadır. Çok eski zamanlarda yük taşımacılığında ve avcılıkta kullanılan bu cins günümüzde az sayıda bulunmaktadır. Nazik, sadık ve aşırı korumacı bir karaktere sahip olduğu bilinir ve diğer Spitz ırklarından çok daha itaatkârdır. Yüksek derecede eğitilebilir ve atletik bir yapıya sahiptir. Enerji ihtiyacı çok yüksek olduğu için düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Kızak çekmede de kullanılan bir tür olarak gücü ile fark yaratan Eskimo köpeği cinsleri boylarına göre heybetli bir görüntüye sahip olurlar. Onların yorulduğunu pek görmek mümkün değildir. Güven aşılandığında muhteşem bir karaktere sahip olurlar ancak sahipleri tarafından sert muamele gördüklerinde ürkekleşebilirler. Büyük ırka mensup bu güçlü dostlarımızın onları soğuktan koruyacak sık tüyleri bulunur. Gri, kızıl, beyaz ve siyah renkte olabilirler. Bakımları oldukça kolaydır ancak apartman yaşamı için çok uygun olduklarını söylemek mümkün değildir. Sıcak iklimleri tolere edemeyen bu köpekler cesur ve sürekli tetikte oldukları için çok iyi bekçilik yapabilirler. Oyun oynamayı sevdikleri de bilinmektedir.

Eskimo Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Büyük ırkta yer alan bu cinsin erkekleri diğer cinslerde olduğu gibi dişilerinden daha heybetli olurlar. Erkeklerin kiloları 30 – 50, dişilerinki ise 25 – 48 kg arasında değişiklik gösterebilir. Boy uzunlukları erkeklerde 45, dişilerde ise 43 cm’ye kadar çıkabilir. Çok enerjik olsalar da yeterince hareket etme imkanı bulamadıklarında kilo almaya başlayabilirler. İdeal kilolarının korunması sağlıkları için önemlidir.

Eskimo Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Bu ırk Kanada Eskimo Köpeği olarak da isimlendirilir. Doğu Sibirya ve Kanada menşe ülkeleridir. İlk olarak Doğu Sibirya’da ortaya çıkan ataları Kanada topraklarında geliştirilmiştir. Birçok söylenti onların kurtlarla ortak özellikleri olduğu yönündedir, yapılan DNA analizleri onların yaklaşık 4000 yıl önce evcilleştirildiğini ortaya koymaktadır. Bazı tarihi kanıtlara göre av sırasında kullanılan bu cinsin bir süre sonra kızak çekmek için de kullanıldığını ortaya koymaktadır.

Eskimo Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu cinsin dişilerinin hamilelik süreci de 60 – 64 gün arasında sürer. Dişilerin ne kadar genç olduklarına, sağlık durumlarına ve kaliteli beslenip beslenmediklerine göre yavru sayısı değişiklik gösterebilir. Genelleme yapılması gerekirse her doğumda 3 – 8 arası yavru dünyaya getirebilecekleri bilinir. Bu tür tükenme tehlikesinde olduğu için çiftleştirmenin kesinlikle aynı cins ile gerçekleştirilmesi önerilir. Dişilerin yılda bir kereden fazlası doğum yapmaması gerekir.

Eskimo Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy dökerler. Yıl boyu tüy dökülmesi devam eder. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları tüy sağlıkları için önemlidir. Bakımı kolaylıkla yapılabilir, profesyonel bir hizmet almak gerekmez. Tüy bakımına ek olarak kulakları ve gözleri de düzenli olarak silinerek enfeksiyon oluşma riskinin azaltılması gerekir. Çok sık olmamakla birlikte banyo yapabilirler. Tırnaklarının düzenli olarak kısaltılması tırnak yarıklarının ve ağrı oluşumunun engellenmesi adına önemli ihtiyaçlar arasındadır.

Eskimo Köpeği Kaç Saat Uyur?

Hareketli bir hayat sürerler, enerjileri ve dayanıklılıkları çok yüksektir. Uykuyu çok seven bir tür olmadıkları için günde 10 – 12 saat arasında uyurlar. Uyku düzenlerinde her zamankinden farklı bir değişim varsa kontrol edilmelerinde fayda vardır. Köpekleri ile birlikte sakin bir hayat sürmek isteyenler Eskimo köpeği seçimi yapmamalıdır.

Kanada Eskimo Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

İnsanlara karşı oldukça sevecen olabilirler. Tehlike hissetmediklerinde yabancılar da onların sevgi dolu hallerine tanıklık edebilir. Diğer köpeklere karşı mesafelerini korurlar. Onların eğitimine yavruluk döneminde başlanması gerekir. Zeki bir ırktır ama eğitim sırasında sabır ve kararlılık gerektirir. Her bir komutu tam olarak öğrenebilmeleri için 25 ila 40 arasında tekrara ihtiyaç duyarlar. Eğitimlerinde sert davranışlardan kaçınılmalıdır. Onlar hassas ve duygusaldır. Sahiplerinden sert tavır görmeleri onların psikolojisine zarar verebilir.

Eskimo Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırkların gelişimsel ihtiyaçlarını karşılayacak vitamin, mineral ve besinleri içeren büyük ırk köpek mamaları Eskimo köpeklerinin beslenmesinde önemli bir rol oynar. Mamalarının taze olması gerekir. Su tüketimleri de kontrol altına alınmalıdır. Tüketecekleri mama miktarı yaşlarına, kilo durumlarına ve genel sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Sitemiz üzerinden mama ürünlerimizi inceleyebilir, kampanyalarımızdan da yararlanarak en uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Eskimo Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Kanada Eskimo Köpeği


Renkleri

Siyahtan sade beyaza kadar olan tüm renkler, yüzde gözler maskeli.


Çıkış Yeri

Doğu Sibirya, Kanada


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Spits, kuzeyli


Orjinal İşlevi

Kızak köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Kızak köpeği, kızak köpeği yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

30-50/25-48 kg


Boy (Erkek/Dişi)

40-45/38-43 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Eskimo Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Eskimo Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Eskimo Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Ervaxx kullanıcısının #49824 peti
Qcatworldkedilerrr kullanıcısının #43280 peti
ervabadem kullanıcısının #49897 peti
muratbakan kullanıcısının #7814 peti
Sssp kullanıcısının #56452 peti
Sinorella kullanıcısının #67103 peti