Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Tilki Tazısı Açıklaması

Görünümü ile Beagle cinsi köpekleri andıran Amerikan Tilki tazısı, Amerika Birleşik Devletleri orijinli bir ırktır. Uzun bacakları ve narin vücudu onun muhteşem bir koşu yeteneğine sahip olmasını sağlar. Yumuşak başlıdır ve özgürlüğüne düşkündür. Çocuklarla, köpeklerle, kedilerle ve hatta yabancılarla da iyi anlaşabilmesi onun kontrolünü ciddi oranda kolaylaştırır. Bu avcılar hızlı olmalarının yanı sıra dayanıklılıkları ile dikkat çekerler. Bakışları masumdur, bu ifadesi onu benzersiz kılar. Çok hareketlidir ve enerji düzeyi çok yüksektir. Gün içerisinde yeterince egzersiz yapmadıkları zaman depresif bir moda girebilirler. Çok geniş bahçeli evlerde yaşayabilirler yine de açık arazilere ulaşma şansları olmalıdır. Apartman hayatı için uygun değillerdir. Ailelerine karşı inanılmaz derecede bağlıdırlar ve onlarsız zaman geçirmeyi hiç sevmezler. Yalnız kalmak da egzersiz yapamamak gibi onların depresyona girmesine neden olabilir. Kilo alma potansiyelleri diğer birçok köpek cinsine göre oldukça fazladır. Bu nedenle beslenmelerinin belli bir rutine bağlı gerçekleşmesi ve egzersizlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Bu türün önemli özelliklerinden biri havlamaya çok meyilli olmasıdır. Türün genellikle kırsal kesimlerdeki ailelere eşlik etmesinin en önemli nedenlerinden biri de budur.

Amerikan Tilki Tazısı Kaç Kilo Olmalı?

Uzun bacakları, ince kemikleri ve sarkık kulakları ile çok sevimli bir görüntüye sahip olan Amerikan tilki tazısı cinsi köpeklerin ağırlıkları 25 ila 32 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Boy uzunlukları da 53 – 64 santimetreye çıkabilir. Anatomik yapıları narin olsa da bu cinse mensup olanların kilo alabildikleri unutulmamalıdır. Doğru beslenme ve düzenli egzersiz sağlıkları için elzemdir.

Amerikan Tilki Tazısı Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. 1650 yılında Amerika’ya getirilen İngiliz av köpekleri atalarından bir tanesidir. George Washington’a Lafayette adlı bir avcının hediyesi olarak gönderilen Fransız av ile İngiliz av türlerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Atalarının en iyi özelliklerini taşıması; daha keskin bir koku alma duyusuna sahip olmaları, daha hızlı koşmaları ve daha dayanıklı olmaları amaçlanmıştır. Bu yetenekli köpekler avlanma, iz sürme, çeviklik ve bekçilik gibi görevlerde üstün başarı göstermektedir.

Amerikan Tilki Tazısı Kaç Tane Yavru Doğurur?

Amerikan tilki tazısı cinsi dişiler her bir doğumda 5 – 7 arasında yavru doğurabilirler. İlk çiftleşmeleri için mutlaka yetişkinlik dönemine girmeleri beklenmelidir. Çok sık doğum yapmamaları gerekir. Dişinin ilk doğumunun olup olmaması, yaşı, genel sağlık durumu ve erkeğin sağlık durumu yavru sayısını etkileyebilir.

Amerikan Tilki Tazısı Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy dökme sorunu yaşadıkları bilinir. Kısa tüylüdürler ve tüylerinin sert bir dokusu bulunur. Tüy bakımları kolay ve zahmetsizdir. Genellikle haftada 2 – 3 kez fırçalanmaları önerilir. Mevsim dönümlerinde tüy dökme miktarları arttığı için fırçalama sıklığı çoğaltılabilir. Tüy bakımına ek olarak tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi, kulaklarının içindeki kirlerin temizlenmesi gereklidir.

Amerikan Tilki Tazısı Kaç Saat Uyur?

Gün boyu enerjik, yerinde durmayan ve uykuyu çok sevmeyen bir özellik gösterir. Yeterince egzersiz yaptıkları günlerde uyku süreleri 10 – 12 saat aralığında olur. Aktif bir yaşam sürmeye bayılan bu köpekler genellikle ev içerisinden ziyade bahçede kalmayı tercih ederler. Uyku sürelerinde beklenmedik bir değişim olduğu takdirde önce yeterince egzersiz yaptırılıp yaptırılmadığı düşünülmeli sonrasında veterinerlerden destek istenmelidir.

Amerikan Tilki Tazısı Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Kolay eğitilebilirler, oldukça sevimlidirler ve sahiplerini memnun etmek onlar için önemlidir. Yine de doğaları gereği sahip olabilecekleri karakteristik özelliklerin olduğu unutulmamalıdır. Bu cins zaman zaman inatçılık gösterebilir ve bağımsızlığına fazla düşkün olabilir. Tam anlamıyla eğitim verilmediği takdirde kesinlikle tasmasız gezdirilmemeleri gerekir. Herhangi bir hareket ya da hassas burunlarına ulaşan bir koku onların kaçmalarına neden olabilir. Eğitilirlerken sert ve aşırı baskın davranışlardan kaçınılmalıdır. Sabırlı ve kararlı olunması gerekir. Hareket etmeye bayıldıkları için eğitimleri sırasında bu zaafları kullanılabilir.

Amerikan Tilki Tazısı Nasıl Beslenmeli?

Orta ırka mensup olan Amerikan tilki tazısının narin ve ince bedeni ile tezat oluşturan bir kilo alma potansiyeli bulunur. Egzersizleri azaldığında ya da ihtiyaçlarından fazla beslendiklerinde hızla kilo alabilirler. Bu nedenle beslenmeleri belirli bir program dahilinde gerçekleştirilmelidir. Orta ırk köpeklere özel kaliteli mamalar ile onun beslenme ihtiyacı karşılanabilir. Uzun bacaklı ve sarkık kulaklı bu avcı dostunuz için sitemizdeki mama içeriklerini inceleyebilir, seçimlerinizi yaparken yorumları da okuyabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Tilki Tazısı Yorumları

Diğer Adları

American Foxhound


Renkleri

Herhangi bir renk


Çıkış Yeri

Amerika


Çıkış Tarihi

1600'ler


Familya

Koku avcısı


Orjinal İşlevi

Tilki izi sürme


Günümüzdeki İşlevi

Tilki izi sürme


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

10-11/10-11 kg


Boy (Erkek/Dişi)

56-64/56-64 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Tilki Tazısı sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Tilki Tazısı sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Tilki Tazısı dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Madafak kullanıcısının #18665 peti
AZ555 kullanıcısının #29439 peti
Eloosb kullanıcısının #33431 peti
Arzucandan kullanıcısının #47687 peti