Schottish Fold Cinsi İle İlgili Yapılan Haberler

miasugok

Arkadaşlar bu haberler beni gerçekten çok etkilemeye ve üzmeye başladı:( lütfen gerçekten bilen biri cevap versin bu haberler doğru mu:( çok üzülüyorum acı çekiyor olma ihtimalini düşününce.

https://www.google.com.tr/amp/s/www.birgun.net/amp/haber-detay/scottish-fold-cinsi-kedilerin-sakin-gorunumunun-sebebi-belli-oldu-185471.html

65 CEVAP

miasugok

Kimse size anlatmıyor zaten siz niye üzerinize alınıyorsunuz?

miasugok

@nyancat gerçekten yorumunuzu dehşet içerisinde okudum diycek tek kelime bulamıyorum inanın şuanda. Vicdanım niye rahatsız olsun ayrıca niye size oğlumu sevdiğimi kanıtlamaya çalışayım hasta mıyım ben? Siz kimsiniz?

miasugok

Yahu niye vicdanın rahatsız olsun bana bunu bi açıklar mısınız

nyancat

Benim elimdeki kediye yardım etsin? Sizce ben kedime ne yapıyorum açıklar mısınız?

miasugok

Siz benim kedimi ay çok tatlı ay herkes beğensin bik bik diye aldığımı nerden biliyorsunuz bana bunu açıklayabilir misiniz?

nyancat

Bu arada kedinize kötü bakıyorsunuz demedim DOĞUŞTAN SAKAT BİR CİNS dedim kulaktan dolma bir bilgi değil kanıtlanmış bir bilgi

miasugok

Ben kimseye bilmeden etmeden saldırmadım ama bana böyle düz mantık saldıran birinin evet allah kedisine yardım etsin

nyancat

Herkes beğensin diye aldığınıza dair bir şey yazmadım ?

nyancat

Saldırganca tavırlarınıza karşın ben size burda bilinçlenin diye bir şey anlatıyorum konu benim kedime kadar geliyor evet banada çok tatlı geliyor ama bu onun sakat olmadığı anlamına gelmez ve onu bende bir can olarak görüyorum sadece bu ırkın satın alınması ve türevlerinin (iran vs) satın alınmasına üretilmesine karşıyım hem ileride bir çok hastalıkları çıkıyor hem de sahiplenilmeleri gelecekte bu acıyı çeken bir çok kedinin doğmasına sebep oluyor petshopta acı çekiyordur kurtarmıştır diyorsunuz yahu akıl var mantık var o hayvan satıldığı için bir sürü hayvan petshopta satılmaya devam ediliyor bunu anlamak çokta zor olmasa gerek neden bilinçlenmek varken her şeyi bu kadar yokuşa sürüyorsunuz

Eklem hastaligi oluyor diye biliyorum beaphear eklem destekleyici tozlar var onlardan kullanabilirsiniz.
Birde ne kadar dogru bilmiyorum ama royal canin british icin olan mamasi britishlerde ve scootishlerde cikabilecek hastaliklari onlemek icin cikarmis diye duydum ama ne kadar dogru bilmiyorum arastirin isterseniz eklem destekleyici urunler kullanin.
Dollfacepersian haklisiniz burada sanki konuyu acan arkadas kedi alacakmis gibi yorumlar var dogru degil yardim istenilmis boyle bir hastalik var mi yok mu diye acaba kedim hasta mi diye dusunerek acilan soru basligi bu.arkadasin kedisi scootish fold evet buradaki insanlar kediyi parayla alip satmaya karsi bunlardan biri benim karsiyim hicbir hayvan para karsiligi satilmamali alinmamali.ama burdaki baslik bunu tartismak icin degil yardim icin acilan bir baslik ki belki bu kisi onu ucretsiz aldi yani destek olmadi durumun ic yuzu her zaman gorundugu gibi degildir.insanlari elestirmeyin lutfen.umarim kedinizde bu hastalik yoktur ama film cektirin cektirebiliyorsaniz baktirin bir problem var mi diye.

bozkir

Burda amacim tartismak degil onu soyleyeyim oncelikle. Nasil bulundugunu bilmiyorum ama su konuda herkes hemfikirdir sanirim
1- cok tatlilar yuksek fiyata satiliyor herkes almak istiyor(buyuk bir pazar var yani)
2-eklem rahatsizligi bu cinste cok goruluyor.

Bircok insan gibi ben de diyorum ki, sahiplenenler onlara cok iyi baksin arastirsin neler yapabiliriz diye kemik sorunlari yasamamalari icin.

Ayrica yeni yavrular uretilmesin ki ilerde eklem rahatsizligi cekecek bircok kedi dunyaya gelmesin. Yanlis dusundugum sey varsa soyleyebilirsiniz

benim köpeğimde cins Sibirya kurdu 2 tane var luna ve apaçi :/ ve onları Canımdan çok seviyorum! O zaman cins köpekler kediler sevgiye muhtaç değil sadece soke sokö hayvanları sevgiye şevkate muhtaç öylemi o zaman biz cinsleri hiç sevmeyelim cins kediler saldırır aman cins kedilerin cins köpeklerin türlü türlü huyları vardır !böylemi hayvanseveriniz? Gerçektenmi bir hayvanı cins kırma hangisi böyle hangisi şöyle hangisi sevgiye muhtaç hangisi değil diye ayırarak mı hayvanseversiniz? Hayvanı ayırarak cins kırma diyerek hayvanseverim diyorsanız yanılıyorsunuz ! Köpek benim kedi benim çocuk benim çocuğum ! Evet cins ama cins diye onları diyerlerinden ayırmıyorum! nedenmi? Çünkü bu dünyada hepsi benim için eşit ve sevgiye muhtaç!

bozkir

http://www.academia.edu/4265043/Incomplete_dominant_osteochondrodysplasia_in_heterozygous_Scottish_Fold_cats
Journal of Small Animal Practice © British Small Animal Veterinary Association (İngiliz Küçük Hayvan Veteriner Birliği) yayını olan bu makaledeki ifade aynen şu
"Heterozygous Scottish Fold cats may suffer from mild osteochondrodysplasia,and the cats with severe exostosis of thehindlimb showpermanentambulation difficulty (Chang and others 2007). Forthis reason, folded-ear cats should neverbe used for mating.
However,nowthat it is rec-ognised that all Scottish Fold cats (what-ever their genotype) have joint problems,this breed cannot be considered accept-able as pet or show cat."
çevirebildiğim kadarıyla:" Anne babasından sadece 1 i scottish fold olan kedilerde de osteokondroplazi kalıcı hasarlara yol açabildiğinden kıvrık kulaklı kediler hiçbir zaman çiftleşmek için kullanılmamalıdır.Tüm Scottish Fold kedilerinin (safkan veya kırma olsun) ortak problemleri olduğu kabul edildiğinden, bu cins evde beslenen bir tür olmamalıdır"

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868141/
Kore Topluluğu Veterinerlik Bilimleri'nin yayınladığı makalede geçenler :
"In osteochondrodysplasia of Scottish Fold, the severity and duration of clinical manifestation, and radiographic lesions depend on genetic types. Cats homozygous for the gene (Fold-to-Fold matings) developed progressive skeletal changes, including epiphyseal and metaphyseal deformities, secondary osteoarthritis and exuberant exostosis around the distal extremities early in their lives, compared to heterozygote with much milder joint disorders later in their life.
“The proposed solution is to cease breeding cats with folded ears and restrict breeding to cats with a normal ear conformation such as Scottish short-haired cats”
Çevirisi: “Scottish Fold'in osteokondrodiskoplazisinde klinik bulgunun şiddeti ve süresi ve radyografik lezyonlar genetik tiplere bağlıdır. Safkan olanlar şiddetli iskelet sorunları yaşadı, kırma olanlar safkanlara göre daha hafif sayılabilecek iskelet sorunları yaşadı. Önerilen çözüm, kıvrık kulaklı kedi üretimini bırakmaktır.
Yorumlarımı kişisel algılayanlar olmuş. Şunu söyleyebilirim ki benim sizin ve kedilerinizle hiçbir sorunum yok. Scottish fold sahibi olmadığım için kıskançlığımdan da yapmıyorum. Merak ettim araştırdım veterinerlerin bilimsel dergilerde yayınladığı 2 makalenin önemli kısımlarını çevirdim. Bir scottish fold üreticisinin bilmem kaç tane kedisinden sadece birinin röntgen filmini instagrama atıp hiçbirşey yok içiniz rahat olsun demesi ile bu 2 bilimsel makalede söylenenler farklı, hangisine inanmak istiyorsanız ona inanabilirsiniz. Ben önceden de söylediğim gibi üretilmesine karşıyım dünyaya gelenlere en iyi şekilde bakmaya çalışmak insanoğlunun bir görevi bence çünkü üreten bizleriz. Tezgahaltı tezgahüstü doğru çiftleştirme ile sorunsuz scottish foldlar üretiliyor gibi şeylere de rastlamadım. Bir daha yorum atmayacağım bu başlığa cevap vermem gereken şeyler yazmamanızı rica ediyorum. Herkes istediği kediyi besler istediği fikri söyler, benim de bilimsel verilerle desteklenen fikrim bu şekilde, teşekkürler..

Rica ederim ben baphearin odul mamasi ve maltini kullaniyorum tuy yumagi icin tat guzel kedim yedi sizde alin deneyin bence urunlerin tatlari guzel
Zaten kontrollerini yaptiriyorsunuzdur.malesef bu hastalik uygun ciftlestirme olmayinca ortaya cikabiliyor.pet shoptan degilde guvenilen kisilerden alinip anne alti olan kediler daha sansli diye dusunuyorum siz nereden aldiniz?

Birde biopetactive in var eklem icin onada goz atin isterseniz tablet formundaymis baphear toz halindeydi yanlis hatirlamiyorsam