Exclusion Ton Balıklı Kısır Kedi Maması İnceleme

simbakedi

Merhabalar, Exclusion Ton Balıklı Kısır Kedi Maması Hakkındaki düşüncelerimi yazmak istedim.

PART 1 :D

İlk olarak mamanın paketinden başlamak istiyorum. Paketinde dandik de olsa bir kilit beklerdim, o yoktu. Bu konuda da Proplan üzerine tanımam, en iyi kilit onda :D
Mamanın kokusuna gelirsek, burada gördüğüm bazı incelemelerde gördüğüm kadarıyla arkadaşlar gayet güzel meyve koktuğunu, meyve olmasa da et koktuğunu söylemişlerdi. Asla bir et kokusu alamadım ben, meyve de. Proplan kadar kokusu hafif değildi ancak Acana ya da ND gibi bir koku da asla söz konusu değil. Acana ve ND ile karşılaştırmak o markalara ayıp olur o kadar diyim :D

İştah: Kedim sevdiği aromalı mamaları ayırmadan yer, bu nedenle sıkıntı yaşamadık. Ancak petlebiden hediye gelen Natures Variety mama vardı, onu kendi mamasıyla karıştırdığımızdan beri çookk daha iştahlı yiyor. Normalde farklı bir mama verdiğimizde aynı iştahla yemeye devam ederdi, bu sefer bir iştah artışı yaşadık. Yani bir tık daha eksik kaldı bu konuda.
Kaka: Biz Acana’dan Proplana hızlı bir düşüş yaşadığımızda tahıldan dolayı (büyük ihtimalle) kedimde biraz kabızlık sorunu yaşadık. Acana, ND ve Bozitadaki gibi sağlıklı bir kakası yoktu. Exclusion’a geçtiğimizden beri bir değişiklik yok, üstelik düşük tahıllı bir mama. Yine de kedim sorun yaşamadı iki mamada da, ben eski yedikleri ile karşılaştırıyorum.
Genel Sağlığı (Tüy/İdrar): Kedim sağlıklı bir kedi zaten (nazar değmesin :D). O yüzden yok bağışıklığını artırdı, yok şöyle böyle diyemem. Tüy sağlığımıza da hiçbir yararı olmadı. Geçen sene bu dönemlerde ND ve Acana yiyordu ve bu kadar tüy dökmezdi. Bu sene aşırı bir tüy dökümü var. Mevsimsel tüy dökümünü minimuma indirmek gibi bir etkisi olmadı asla. Bize tüy konusunda iyi gelmedi asla ancak tüylerinde sertleşme vs yapmadı. Proplanda ufak da olsa sırtındaki tüylerde sertleşme vardı, bunda da devam ediyor.
İdrar olarak da biz sıkıntı yaşamadık ancak mamada bir konu patladı.

10 CEVAP

simbakedi

PART 2 :)

İdrar olarak da biz sıkıntı yaşamadık ancak mamada bir konu patladı. Ben mamayı alırken bu şikayetleri bilmiyordum ama özellikle ton balıklı kısır mamada çok fazla idrar yolu sorunu yaşayanların yorumları var. Marka bunda mamadaki fosforda bir sıkıntı olduğunu söylemişti, o başlık kaldırıldı (şüpheli bence :D). Mama içeriğinde fosforda bir fazlalık görülmüyor. İçerdiği et miktarına göre bir Fosfor fazlalığı söz konusuysa o zaman bu mamaya nasıl idrar yolu destekleyici bir mama yazabiliyorlar? Zaten güvenmediğim bu markada bende iyice soru işaretleri yarattı. Farklı aromalarını denemem de zorda kalmadıkça, önermem de kimseye artık. Sadece belli başlı ülkelerde satılması da ayrı bir soru işareti bende. Bu konuyla alakalı şurada bir başlık var, kaldırılmaz umarım orayı inceleyebilirsiniz: https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/129718-exclusion-ton-balikli-kisirlastirilmis-kedi-mamasi

Bizim genel tecrübelerimiz bu yönde. Zorda kalmadıkça alacağım bir mama olmayacak. Bir başka kullanan arkadaşın yorumunu merak ederseniz o da burada, onun kedisine çok iyi gelmişti mesela: https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/113916-exclusion-inceleme-soru-degil

Warriorsans

Bizde sığır etlisini 1 aydır kullanıyoruz bir sorun yaşamadık ama kesinlikle dediğiniz gibi acana yada n&d gibi mamaların yanına yaklaşamaz. Tüy sağlığı konusunda bir fark olmadı bir kedim deli gibi tüy döküyor diğeri hiç dökmüyor :D paket tasarımını bende hiç sevmedim. Birde bence tane boyutu falan çok ideal, bazı mamalar çok küçük taneli oluyor hiç çiğnemeden yutuyorlardı

gokhansultan

İnceleme için teşekkür ederim. Babamların 9 yaşında kedisine almayı düşünüyordum vazgeçtim :) bozita alacağım gibi duruyor. Uzun tüylü kısır erkek kedi hayatı boyunca hep tahıllı yedi.

Palyaco

Acana ve nd ye tabiki bir olamaz saten fiyat farkı baya var saten suan acana uçmuş bugün gördüm fiyatlarını orta derecede exclusion üst kalite tabiki acana nd kedileri sevenler için acana nd iyi mama natures verty de vatures verty banada Hediye geldi tabi gene bizim waffl yemedi

Palyaco

1 hafta çok iyi yedi sonra suratına bile bakmadı simbakedi bizimkide böyle yapalım inat bir kedim var cok seçici

Palyaco

Oluyor böyle şeyler ilk başta seviyor sonra yemiyor tam cins bir kedim var inadın önde gideni

Palyaco

Suan bozita kuzulu kisir aldım 1 hafta oldu inşallah bunda kalırız artık bunuda sevdi inşallah vaz geçmez artık 1 hafta oldu 2 ay bundan devam edicem mamadan sıkıldı exclusiondan onada burun kiviriyor

Palyaco

Bozita kuzulu aldık 2 hafta yedi şimdi onuda yemiyor exclusion tavukluya geri donicem yapcak bisey yok

Becatbe

Balıklı mamalarda ağır metallerin daha fazla olduğu bilinen bir şey.
Yasak olmasa araştırmaları paylasırdım.

Acana ve orijende de dünya kadar böbrek ve mesane şikayeti var zaten senelerdir. Bence farkları da yok.