Sahte Mama Hakkında Bilgilendirme

Gul36

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere son birkaç gündür sahte (ya da sahte tarihli) mama konusunda yaşadığım üzücü olayları anlatmak istiyorum. Herkesin bilgisi olsun, herkes bundan sonra mamasını kontrol etsin diye buraya da yazmak istedim. Çok kısa olmayacak ama KEDİLERİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ olduğundan okumanızı rica ediyorum.

Her şey ************'daki bir mağazadan Orijen Fit & Trim almamla başladı. SKT'si Haziran 2019 demişlerdi ve ben her ne kadar şüphelensem de nasıl olsa param güvende, tarih doğru değilse iade ederim diye almıştım. Daha sonra bu mamanın distribütorü olan Şadanlar'a sordum, geç attıkları mesajda güvenmeyin dediler ama mama çoktan gelmişti zaten. Baktığımda LOT yazması gereken kısımda bir tuhaflık hissettim çünkü lot numarası yazmıyordu, ayrıca SKT Ekim 2019'du ve bu daha da şüphe çekiciydi çünkü distribütör, stoklarının tükendiğini uzun süredir söylüyordu. Sonra paketi incelerken açma yerinde farklı rakamlar olduğunu gördüm. (SKT 16 SEP 2018 ve lot numarası.) Şadanlar'la tekrar görüştüğümde mamada bir gariplik olduğunu, hemen iade etmemi söylediler. ************ mağazasıyla yaptığım görüşmeler sonucu sorunsuz bir şekilde mamayı iade ettim.

(Devamı yorumda.)

70 CEVAP

Gul36

@kurban1525 Orijen'i hemen iade etmiştim ama Petcurean hala duruyor. Mama sahte değil ama satıcının da dediğine gibi, depolarda kalan fazla ürünlere muhtemelen yanlış tarih basılmış. Yine aynı sonuç alınır mı mahkemeden? Biz ne yapabilirdik diyebilir mi ithalatçı?

Zaten uğraşan kişi çok olmadığı için bunlar da korkmuyor. Canla oynuyorlar resmen. Nasıl uyuyorlar bilmiyorum.

Gul36

Üretim kodu denebilir. Her mamada bulunmak zorundadır.

Feronia

Bana özelden isim soy isim verirseniz kaynak belirterek bu yazıyı blogda paylaşmak istiyorum. Sakıncası olur mu acaba?

pistan32

Bilgilendirici yazınız için çok çok teşekkürler.Buradada tavsiye edilen bir siteden olması gerekenden çok daha ucuz bir mama almıştım.Mama bitti ama benim içimde hala bir şüphe var.Kontrol edip içimi rahatlatmak istiyorum.

Emrondre

Bende bir siteden fiyatı uygun diye pecturuan go mama aldım somonlu olanından kızım daha önce iştahla yediği mamayı daha az yemeye başladı , aynı mamadan arkadaşımada aldım oda yaralansın diye , oda kedisinin yemediğini değişik koktuğunu hatta dışkısının bile az cıvık olduğunu söyledi böyle olunca veterinere gittim hemen zeytini alıp mamayla birlikte bizim de aldığımız mama arkadaşımızın dediği gibi sahte çıktı , bizde aynı maili aldık dikkatli olun mamayı arkadaşım ve ben çöpe atık kimisi dedi dışardaki kediler yesin bizim yavrular yemezken ve mamanın arkadaşımın kedisinde böyle etkilerini görünce dışardaki canlara kıyamadık onun için güvendiğiniz sitelerden mama alın

aleyn

ben de satıcı yorumlarını mutlaka okumanızı tavsiye ederim *** gg gibi sitelerde. mesela hangi satıcı hatırlamıyorum ama ***de bi satıcıya yazılan yorumların çoğunda mamaların skt ile oynandığı yazılmıştı herkes şikayetçiydi ve pahalı mamalar bunlar acana orijen go gibi..

Gul36

@Musege , Benim aldığım mağazalar hakkında da pek olumsuz yorum yoktu. Zaten ona güvenerek almıştım. Size açık olarak gelen bir mamanın orijinal olup olmadığını anlamanız imkânsız. Tanıyıp güvendiğiniz, alırken kendı gözünüzle gördüğünüz bir petshop olmadıkça açık mamaya asla itimat etmeyin. Ki tanıdığınız petshop bile mamanın sahte olup olmadığını bilmiyor olabilir. Zaten çoğu petshop görevlisi bu konulara pek de önem vermiyor. Yedir gitsin, ne olacak hesabı..

Gul36

@ursaminor , Hah işte ben 4 gündür falan o panik halindeyim. :D Gülüyorum ama kaç gündür ne ağladım. Bende verecek kuru mama da yoktu, artık yaş mamaya dayandık.
Ya şimdi sen deyince benim kafamda bir ışık yandı. Bir zamanlar aldığım Acana'nın da öyle yarısından fazlası yarım yarımdı. Şadanlar'a bildirmiştim ama dönmemişlerdi, şimdi ben de kıllandım. :/
Çocuklara bir rahat mama da yediremiyoruz ya, yok böyle bir şey. Umarım sizinkinde bir sorun çıkmaz.

ursaminor

Olmuşa çare yok üzülme canım. Sanırım hayatın bana öğrettiği en güzel derslerden biri bu. Değiştiremezsin geçmişi. Ama gelecek elimizde. Demek ki bundan sonrasını kurtarabiliriz. :) O yüzden gül tabi.

Gul36

Üzüntüm şu anda biraz da olsa azaldı Sinem abla. Aleyna'yla beyin fırtınası yaptık; onda da kilitli ve kilitsiz paketler varmış, ikisi arasında geçiş yaparken mama farklı olsaydı Oti bunu anlayıp yemezdi dedi, o yüzden sanki biraz rahatladım. Yarını iple çekiyorum, bakalım ne olacak. Aksi gibi, Kanada'nın ulusal tatili olduğu için asıl merkezin cevabı için Çarşamba'ya kadar beklememiz gerekecekmiş.

ursaminor

Evet Aleyna'nın öyle sakinleştirici bir yanı vardır :D Hemen insanı panikten uzaklaştırır sağolsun :D Ben de eski paketle yeni paketi yan yana koyup tablo eksperleri gibi büyüteçle bakayım bari :P Ama bak bir sahte çıksın o paket yemin ederim tazminat davası açarım. Hiç affetmem yani. Yok toptancıymış bilmem ne. Kardeşim ben sana güvenip almışım mamayı. Senin satıcı olarak yapman gereken araştırmayı ben mi yapacağım? Peşini bırakma bu işin diyorum.

Gul36

Ben de Cuma akşamı Anadolu Pet'i arayıp sizin firmanızın adını kullanarak bu mamaları üretiyorlar vs. dedim ama konuştuğum kişi yetkili değilmiş meğer, boşuna nefesimi harcamışım. Yarın konuştuğumda dava meselesinden bahsedeceğim eğer mama sahteyse. Ama zannetmiyorum bir şey yapacaklarını. Kanada'dakilere bile "kedime sizin adınızla üretilen sahte mamayı yedirdiğime inanamıyorum" vs. dediğimde çok üzgünüz, nereden aldığınızı söyler misiniz gibi şeylerden başka bir şey demediler. Yani onlar bile dava açılacağını düşünmüyorsa bizimkiler hiç düşünmez. :D

aliberken

Sahtecilik olayı acaba sadece kuru mamalar için mi geçerli.Yoksa alınan vitaminler,yaş mamalar,ödül mamaları ve diğer ürünler içinde geçerli mi ? Alınan her ürünün kolayca sorgulanacağı yerler olsa veya hiç sahte ürünler piyasada olmasa böyle sıkıntılarla uğraşmasak keşke.
Gul36
Her firma sorgulama konusunda yardımcı oluyor mu ? Türkiye dağıtıcısına mesaj atmamız yeterli mi yoksa mamanın ana üreticisiyle mi görüşmek gerekiyor ? Ayrıca ************da mamayı aldığınız satıcıların isimlerini paylaşır mısınız ?

aleyn

ahhahhaa dünden beri gülfemle gece gece mama yüzünden delirmeceler yaşıyoruz resmen :D

benim anladıgım 2 ayrı olay var biri skt değiştirme olayı ki ben 2 kez şahit oldum biri internetten aldıgım mamada seneyi değiştirmiş adamlar diğeri ise normal petshoptan alırken bozita alıyordum adam pakete böyle saniyelik bişey yaptı gibi anlamadım başta eve gittim sktnin üzeri karalanmış gözümün önünde yapmış yani düşünün götürüp geri verdim tabi..

diğeri ise tamamen sahtecilik gibi bu lot numaralar üzerinden anlaşılan bir şey burada da sanırım paketlenmeler farklı bölgelerde yapılıyor mesela go kanadadan çıksa da paketlenmiş olarak çıkmıyor avrupada paketleniyor ve biz avrupa bölgeye gidiyoruz muhtemelen buradan fermuarlılık şartı belki her yerde geçerli değildir diye düşünüyorum. bu fermuar olayını gülfemle konuştuktan sonra mama görsellerine bakmaya başladım ve ******da da go nun fermuarsız 7 lik paketlerini gördüm ordan biraz içim rahatladı ama tabii son sözü firma ile distrübütör söyleyecek eğer dağıtıma soktukları mamalar fermuarsız ve farklı bi lot sistemi ile olanlarsa rahatlayabiliriz ve umarım öyledir. değilse de bence hem anadolu peti hem de mamaları temin ettiğimiz yerleri arayarak bu konuda boş durmayacağımızı söylemeliyiz ben açıkçası yarın gülfemin anadolu petten alacağı cevabı bekliyorum ona göre harekete geçeceğim.

tabii aklımda da deli sorular mamada sahtecilik nasıl oluyor tanelerine ve kokusuna kadar aynı nasıl olabiliyor nerde üretiliyor çin malı mamalar mı yediriyoruz çocuklara vs vs..

ursaminor

Farmina Yürkiye’den yanıt geldi benim soruma; lot noları doğru. Bazen kesimde yavru maması aparatı takılı kaldığından içeriğin bir kısmı minik boyutlu olabiliyormuş. Panik yapmama gerek yokmuş. Ama ben tabi çoktan panik olup Farmina ana merkeze de mail atmıştım bile :P Bakalım onlar ne diyecekler, takipteyim :)