Sahte Mama Hakkında Bilgilendirme

Gul36

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere son birkaç gündür sahte (ya da sahte tarihli) mama konusunda yaşadığım üzücü olayları anlatmak istiyorum. Herkesin bilgisi olsun, herkes bundan sonra mamasını kontrol etsin diye buraya da yazmak istedim. Çok kısa olmayacak ama KEDİLERİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ olduğundan okumanızı rica ediyorum.

Her şey ************'daki bir mağazadan Orijen Fit & Trim almamla başladı. SKT'si Haziran 2019 demişlerdi ve ben her ne kadar şüphelensem de nasıl olsa param güvende, tarih doğru değilse iade ederim diye almıştım. Daha sonra bu mamanın distribütorü olan Şadanlar'a sordum, geç attıkları mesajda güvenmeyin dediler ama mama çoktan gelmişti zaten. Baktığımda LOT yazması gereken kısımda bir tuhaflık hissettim çünkü lot numarası yazmıyordu, ayrıca SKT Ekim 2019'du ve bu daha da şüphe çekiciydi çünkü distribütör, stoklarının tükendiğini uzun süredir söylüyordu. Sonra paketi incelerken açma yerinde farklı rakamlar olduğunu gördüm. (SKT 16 SEP 2018 ve lot numarası.) Şadanlar'la tekrar görüştüğümde mamada bir gariplik olduğunu, hemen iade etmemi söylediler. ************ mağazasıyla yaptığım görüşmeler sonucu sorunsuz bir şekilde mamayı iade ettim.

(Devamı yorumda.)

70 CEVAP

Gul36

Ben de şimdi Anadolu Pet'le görüştüm. Sabah görüşüp durumu bildirmiştim, mail yoluyla lot fotosu istemişlerdi. 11 buçukta mail attım, cevap gelmedi. Az önce arıyorum mail daha yeni geldi diyor bana. Bak bak..

Her neyse, "bizim sistemimizdeki en son ürün Şubat 2019 tarihli yani büyük ihtimalle mamanın tarihiyle oynanmış," dedi. "Peki bu konuda siz neden bir şey yapmıyorsunuz?" dedim. "Siz marketten sahte ürün alınca bunun sorumlusu market mi oluyor?" falan diye laf ebeliği yapıyor bana. "Ama ürün sizin adınızla piyasada dolaşıyor, dağıtıcısının siz olduğunu herkes biliyor, sonuçta petshoplara ve kliniklere siz dağıtıyorsunuz bunu" dedim. "Bakın böyle durumlar daha önce oldu, dağıttıktan sonra bir mamanın sahte olduğu haberini almadıktan sonra biz ne yapabiliriz?" diyor. "Biz ne yapalım müşteri olarak o halde, oturup biz mi araştıralım? Bu mamayı kedime yedirseydim ne olacaktı? Ben zaten günlerdir bekliyorum sizi, mesajlara dönmüyorsunuz bile.. Madem böyle durumlar daha önce oldu, piyasadaki ürünlerinizi kontrol etseniz ya!" dedim ben de. Sonra da boş boş aynı şeyleri demeye devam edince, "Sizinle daha fazla muhatap olmak istemiyorum, hesabınızı tüketici mahkemesine verirsiniz." dedim. Nereye isterseniz oraya gidin, diyor. Ukalaya bak. Sinirden ellerim titriyor şu anda yazarken. Şunların şu duyarsızlığına, umursamazlığına diyecek lafım yok artık gerçekten.

Terranova

O ara toptancı duruma göre mahkemeye verilebilir, netice de alınır. Yani x markanın, Türkiye üzerindeki tüm mamalarını incelemeye gerek yok, o ne idiği belirsiz ara toptancıdaki bir parti ürününün incelenmesi yeterli. Hepsinden değil ama en azından bir düzenbaz dan kurtulmuş oluruz.

yck

Lot dediğiniz şey ne acaba

Gul36

@Feronia , Tabii ki de sakıncası olmaz. Ne kadar çok yerde paylaşabilirsek, ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsek o kadar iyi.

kurban1525

Verdiğiniz bilgiler için tesekkürler.

kurban1525

Ayrıca bunu satan firmayı tüketici haklarına şikayet edebilirsiniz. Hatta etmelisiniz. Elinizde fatura varsa hiç beklemeyin derim.

Gul36

@pistan32 Ne demek. Evet, kontrol etmekte fayda var. Umarım yedikleri sahte mamaysa bile herhangi bir zarar vermez bebeklerimize.

Gul36

@kurban1525 , Mağaza iade konusunda hiç zorluk çıkarmadı, hatta ücretli kargo olmasına rağmen "sahte mamanıza bir de kargo ücreti mi ödeyeceğim" dediğimde hemen şube görevlisiyle konuşup kargo işini de hallettiler. Ayrıca sahte mamadan kendilerinin de haberi olmadığını söylediler. Yüzde yüz inanmasam da onlar böyle ılımlı yaklaşınca ben de şikayet etmeyi düşünmedim doğrusu. Ama yarın Şadanlar'la bir görüşüp ne yaptıklarını soracağım. Gereğini yapacaklarını söylemişlerdi.

Gul36

@FarraigeXVIII , Emin olamayacağız sanırım. İade garantili yerlerden satın almaya çalışmak gerek.

ursaminor

Ayrıca Terra söyleyince şu da olabilir; ben olsam var olan bir lot numarasını yazarım üzerine. Zor değil sonuçta doğru parti numarasını bulmak açıkta paketler. :/

Canada menşeili mamaların ithalat sıkıntısı uzun zamandır var. Şu an sadece orijen six fish , cat&kitten ve acana pasifica nın stokları mevcut. Bunların dışındaki çeşitlerin yeni tarihli stokları malesef yok. Yani hangi siteden veya hangi petshoptan olursa olsun 2019 skt li bu çeşitlerden ( fit&trim, regional red, tundra vs) almayın. Kesinlikle tarihleriyle oynanmıştır. Açıkçası mamanın sahte olma ihtimalini pek düşünmüyorum. O çok maliyetli ve zor bi sahtecilik:)

axmetmcl

Valla bu bilgilendirme için çok teşekkürler, herkesin bu başlığa yorum yazıp, yukarıda gösterip herkese okutmalıyız arkadaşlar.

kurban1525

Zaten tüketici heyetine giderseniz ve durumu tamamen anlatırsanız size daha detaylı olarak açıklama yapacaklardır. Mahkeme açılmaz, açılır, nasıl hallolur, ne olur bunlarla ilgili bütün düzenlemelere hakimdir tüketici heyeti. Bu yüzden elinizde hangi paket varsa en azından onu götürmeniz yeterli. Bu farmina için de tüketici heyetine başvurucam vs diyebilirsiniz. Hatta fotoğraf çektiyseniz onun için de mahkemeye başvurabilirsiniz. Sonuçta siz bunu söylemişsiniz, onlar da kabul etmişler sahte ürün sattıklarını. Bu kabul edişlerinin bir belgelendirmesini alabilirseniz mükemmel olur. Onunla tüketici heyetine gidebilirsiniz. Yani şöyle söyleyeyim hiç mahkeme açmayı dahi düşünmüyorsanız gitmenizi öneriyorum. Çünkü böyle bir mağduriyet yaşamışsınız, ve hakkınızı savunan kişilerin de olduğunu, kendi hakkınızı nasıl savunacağınızı o yerlerden öğrenmelisiniz. Yani eve hırsız girip soygunu yapıp gitsede polisi nasıl çağırıyorsak, aynı durum... :)

FarraigeXVIII

Elimdeki mama bitmek üzere applaws almayı düşünüyordum sadece akvaryem satıyor ************daki satıcısı da o mecburen oradan alacaktım bu başlık üzerine lot numarasını sordum. Skt ni sorduğumda bana 10 dk sonra cevap yazanlar 2 gündür cevap yazmıyor üstüne lot tarihleriyle oynayanlar olduğunu emin olmak için sorduğumu da söyledim görüyorlar ama cevap yazmıyorlar ne yapacağım hiç bilmiyorum

friolera

tek eksigimiz sahte mamaydi o da oldu. bir mail de ben gonderdim farmina italya'ya. turkiye'dekilerle muhattap olmak istemedim. nasil olsa verecekleri cevaba guvenemeyip yine italya'yi darlayacagim.