Sahte Mama Hakkında Bilgilendirme

Gul36

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere son birkaç gündür sahte (ya da sahte tarihli) mama konusunda yaşadığım üzücü olayları anlatmak istiyorum. Herkesin bilgisi olsun, herkes bundan sonra mamasını kontrol etsin diye buraya da yazmak istedim. Çok kısa olmayacak ama KEDİLERİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ olduğundan okumanızı rica ediyorum.

Her şey ************'daki bir mağazadan Orijen Fit & Trim almamla başladı. SKT'si Haziran 2019 demişlerdi ve ben her ne kadar şüphelensem de nasıl olsa param güvende, tarih doğru değilse iade ederim diye almıştım. Daha sonra bu mamanın distribütorü olan Şadanlar'a sordum, geç attıkları mesajda güvenmeyin dediler ama mama çoktan gelmişti zaten. Baktığımda LOT yazması gereken kısımda bir tuhaflık hissettim çünkü lot numarası yazmıyordu, ayrıca SKT Ekim 2019'du ve bu daha da şüphe çekiciydi çünkü distribütör, stoklarının tükendiğini uzun süredir söylüyordu. Sonra paketi incelerken açma yerinde farklı rakamlar olduğunu gördüm. (SKT 16 SEP 2018 ve lot numarası.) Şadanlar'la tekrar görüştüğümde mamada bir gariplik olduğunu, hemen iade etmemi söylediler. ************ mağazasıyla yaptığım görüşmeler sonucu sorunsuz bir şekilde mamayı iade ettim.

(Devamı yorumda.)

70 CEVAP

zuhall

Ben tam olarak anlamadim. Konu tarih degistirmek mi ilk anlattiginiz sanki oyle gibi geldi yoksa direk sahte olmasi mi? Sahte mama olsa kokusundan boyutundan anlasilmaz mi birde devamli ayni mama kullanan biri tarafindan?

Bende acana pacifia var suan. SKT diye birsey de yazmiyor. 20 OCT 2019 LOT ve yaninda rakam harf var sadece bu sekilde. Paketin arka kisminda agiza yakin biryerde.

Zaten SKT turkce bir terim son kullanma tarihi demek. SKT deyip de ayi SEPtember olarak ingilizce belirtmek cok sacma degil mi?

Gul36

@Zuhal , Orijen mamanın tarihi değiştirilmiş büyük ihtimalle. Yarın tekrar Şadanlar'la konuşup soracağım ne olduğunu.

Petcurean ise mamanın sahte olabileceğini söyledi. Ama sonra Avrupa mamalarından olabileceğini belirtti. Ben ilk aldığım paketi 4 ay kullandım ve orijinalinin nasıl olduğunu bilmediğim için hiç düşünmedim sorgulamayı. Yeni aldığım paketi ise açmadığım için karşılaştırma yapamıyorum maalesef.

Evet, SKT yazmıyor mamalarda, BB yazıyor. Olayı ilk anlatırken BB'nin ne olduğunu bilmeyenler için SKT olarak yazdım oraya. Mamaların arkasında tarihlerin nasıl yazıldığını ayrı bir cevapta belirttim, ilkinde unuttuğum için.

Canada menşeili mamaların ithalat sıkıntısı uzun zamandır var. Şu an sadece orijen six fish , cat&kitten ve acana pasifica nın stokları mevcut. Bunların dışındaki çeşitlerin yeni tarihli stokları malesef yok. Yani hangi siteden veya hangi petshoptan olursa olsun 2019 skt li bu çeşitlerden ( fit&trim, regional red, tundra vs) almayın. Kesinlikle tarihleriyle oynanmıştır. Açıkçası mamanın sahte olma ihtimalini pek düşünmüyorum. O çok maliyetli ve zor bi sahtecilik:)

**edit __ Kanada

ichise

Bu markanın sahte olduğundan şüphelenmeme, premium mamaların açma yerlerinin fermuarlı olmasının zorunlu olduğunu söyleyen biri sebep oldu.

Köpeğim için 3.5 yıldır acana kullanıyorum. (arada taste of the wild ve orijen de verdim kızıma) Bu güne kadar hiçbir pakette fermuar yoktu. Sadece açmayı sağlayan bir şerit bulunuyor acana'larda ki gg'dan da petlebi'den de başka e-ticaret yapan petshoplardan da tedarik ettim acana'ları.

Diğer bir konu da "Ekim 2018" tarihli acanalar. Geçtiğimiz yaz bir tedarik sıkıntısı olduğunu öğrenmiştim petlebi müşteri temsilcisinden. Bu sırada gg'dan bulduğum bir tane acana grasslands (ekim 2018) aldım. Kızım bu mamadan 5-6 paket bitirmiştir bu güne kadar. Ve ben ne yazık ki köpeğimi elimle mama vererek besleyen biriyim. Yani o mama partikülleri her gün elime defalarca değiyor. Ekim 2018'li acana grassland ile eskiden kullandıklarımız arasından partikül boyutu ve koku farkı ve hatta elde bıraktığı yağlı tortu farkı bile yok.

Duyarlılığınız önemli, şüphenizin üzerine mutlaka gidin. Fakat insanların kafasını karıştıracak, "fermuarlı paket" gibi kesin olmayan bilgilerden kaçınmanızı öneririm.

Gul36

@FarraigeXVII , Telefon etmeyi denediniz mi? Bir de o yolu deneyin.

Gul36

@ichise , Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

Ben de Go mamadan önce Acana kullanıyordum, açmayı sağlayan şeridi biliyorum yani. Fermuar derken bahsettiğimiz de o zaten. Üreticiler o şeride "zipper" dedikleri için biz de fermuar ya da kilitli sistem gibi kelimeler kullanıyoruz yerine.

Her neyse, işte o dediğiniz açma şeridi benim aldığım Petcurean Go paketlerinde bulunmuyor. Yukarıda birkaç kere tekrar ettiğim gibi, paketinden şüphelendiğim mama Go idi. Ve üretici de paketinden şüphelendigimi ilk söylediğimde "asla olmaz öyle şey" demedi, ta ki paketi görene kadar. Hâlâ net bir cevap da gelmiş değil.

Velhasıl burada asılsız bir şüpheden bahsetmiyoruz. Ki zaten kesin bir bilgi verdiğimi söylemedim. Sadece "şüpheli bir durum" olduğunu, herkesin lot numarasını sorgulatmasının faydalı olacağını belirttim.

Tarih konusuna gelince, bizim elimizdeki mamalar gerçekte Ekim 2018 tarihli iken pakete ayrıca Ekim 2019 tarihi basılmış. Yani mesele, benim bu eski tarihli mamayı, daha son kullanma tarihine 1 sene var zannederek neredeyse kedime yedirecek olmam. Mamanın içeriği değil, tarihi değiştirilmiş.

kurban1525

Arkadaşlar Farmina'ya ulaşmaya çalışıyorum fakat hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Ne e postası geçerli, ne de instagram/facebooktan ulaşabiliyorum. Bir şekilde ulaşıp LOT bilgimi göndermem lazım. N&D mama kullanıyorum. Teşekkürler.

Gul36

Gördüğüm üzere insanlar hâlâ sahte mama, malt vs. gibi ürünler yüzünden mağdur ediliyor. Bu yüzden bu konuyu tekrar yukarı çıkarmak istedim ki herkes bilgilensin.