Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Kısırlaştırma Psikolojisi

cagdan
cagdan

3227 Puan

Erkek kedim 6 aylık olunca artık cinsiyetinin farkına varacak, ister istemez huysuzlanacak. Cinsi de nadir bulunuyor Sibirya Kedisi (Norveç değil). Çiftleşme konusunda deneyim kazandırmadan kısırlaştırmam ona haksızlık mı olur emin olamıyorum? Her iki durumu da yaşayanlardan bu konuda yardım istiyorum.


12 CEVAP

mavitilki
mavitilki

10847

Benim kedilerim kızgınlığa erken girdiler. Benimkiler norveç kırması. Aynı anda ve de 4.5 aylıkken girdiler. Normalde ilk emarelerini gösterene kadar beklemeyi umuyordum ben eğer bu kadar çabuk girmeselerdi fakat veterinerimiz 5-6 aylık olur olmaz alalım diye planlıyordu. Yani bir şey belli etmeden daha. Benimkiler hiç işaretleme yapmadılar ancak birbirlerini enseden yakalıyorlardı hemen fark eder etmez de operasyona aldık. Sadece bir gün ayyaş gibi gezip sağda solda uyudular, bir kaç kere kustular (çoğunluğu ben erken beslediğim için oldu) bir de üzerime işediler ertesi sabah at koşturuyorlardı evde. Ancak benimkiler erkek. Çabuk atlatıyorlar bu operasyonu oldukça basit bir operasyon çünkü. Ancak dişilerinki daha sıkıntılı geçiyor. 10 günlük bir iyileşme süreleri var bu sürede yemeden içmeden kesilip bol bol uyuyabilirler mod değişimleri olabilir ancak korkulacak bir şey yok. Bir de kediniz dişiyse veteriner hekim antibiyotik verebilir çünkü dişilerde kısırlaştırma sonrası idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimali erkeklere göre daha yüksek ancak kontrol altında bir problem teşkil etmiyor. Dişilerde kimi hekim bir kez kızgınlık geçirmesi gerektiğini savunurken kimisi de hiç girmeden kısırlaştırılmasını uygun görür. Ancak hiçbir hekim önce çiftleşme tecrübesi kazanmasını söylemez. Erkeklerde etrafı işaretlemek huy haline gelebilir. Dişilerde farklı farklı cinsel problemlerle karşılaşabilir. Bu benim tecrübem ve de bildiklerimdi. Kedinizin cinsinin de bu durumu çok etkileyeceğini sanmam. Geçmiş olsun :)


cagdan
cagdan

3227

Güzel bilgiler için çok teşekkürler @mavitilki arkadaşım erkek kedisine yatıştırıcı iğne vurdurdu özel bölgesinden ama sanıyorum kortizon da içeren bi kimyasalmış üstelik çok da işe yaramamış.


lwb
lwb

117236

5-6 aylık olduklarında cinsiyet farketmeksizin kısırlaştırmak, bazı davranışların da kronikleşmemesi için en uygun zamandır.
Çiftleşme deneyimine ihtiyacı yok erkek kedilerin, hatta çiftleştirirseniz dediğim gibi bir ihtimal davranışlarını kalıcılaştırabilirsiniz.


LadyAndCat
LadyAndCat

115325

Dişiler kızgınlığa girer , erkekler girmez.
Bazı veterinerler 6 aylık cinsiyet farketmeksizin “Aaa getirin hemen yapalım.” Derler kısırlaştırma için.
Ben erkek bir ev kedisinin 1 yaşını beklemesi gerektiğini savunan taraftanım çünkü 1 yaştan önce hâlâ çocuk oluyor oğlanınız ve organları tam gelişmemiş oluyor.
Bu aşamada yapılan kısırlaştırma sonucu idrar yolu hastalıklarına yatkınlığı oluyor.
Dişiler içinse durum şöyle:
6 aylık olduysa gelişimi iyiyse , kilosu 2 kg’a ulaştıysa, kan değerleri normalse kısırlaştırmaya karar verilip yapılır.
Sakın yatıştırıcı iğne vurdurmayın çünkü sadece 1 kez vurulabiliyor sonrasında kısırlaştırılmalı acele tarafından.Karga tulumba karambole getirmesin sizi veteriner.
Erkek kedi için gerekli olmayan bir şey İĞNE çünkü ERKEK KEDİ KIZGINLIK DÖNEMİ GEÇİRMİYOR.
Üstelik bu iğnelerin kanser yapıcı durumu var. Kanser ölümcüldür...


LadyAndCat
LadyAndCat

115325

Nnnm;
Bu arada çiftleşmeden kısırlaşması neden haksızlık olsun ki onlar bizim gibi bir devlet düzeninde yalayan ve demokratik hakları olan canlılar DEĞİL:))
Kimseye haksızlık olduğu yok.
Kedilerin Annelik ve Babalık hakları bulunmaz. Yoktur da.
Onların zekası 1,5 yaşında bebeğimkiyle aynı asıl onları sokağa salıp şehirlerde üremelerine izin vermek yanlış biz de bu yanlışı insanları bilinçlendirerek bir ölçü de olsa gidermeye çalışıyoruz.


Fel__2
Fel__2

2388

LadyAndCat,
Geçenler de bu konu hakkında sizinle biraz tartışmıştık ama o günden sonra çok düşündüm kesinlikle size katılıyorum. Bir kere anne baba olsun demek aslında onlar için değil içten içe kendimiz için dediğimiz bir şey. Biz yavrularını görelim sevelim diye. Yoksa kedilerde analık babalık duygusu kısa bir sürelik var. Balkonumda beslediğim 1 anne kedi 3 yavrusu vardı. Geçenlerde anne kediyi 4 erkek kedi sıkıştırmıştı en son biriyle çiftleştiğini gördüm sonra da yavrularını bırakıp gitti bir daha gelmedi. Hele canlı canlı bunu tecrübe ettikten sonra kesinlikle karar verdim kedimi kısırlaştırmaya. Bence onlar için en doğrusu bu. Yavruları olduğunda sahiplendirdiğim kişiler benim gibi sever mi iyi bakar mı sokağa atar mı diye düşünmeden etmek benim vicdanıma göre değilmiş bunu da anladım..


epiglottis
epiglottis

125257

Evde disi oldugu icin annemlerin erkek kedisini 6 aylikken kisirlastirmak zorunda kalmistik, kisirlastirdiktan sonra da boyu uzamaya ve buyumeye devam etti. Yani alinan hormonlar buyume hormonu degil sonucta ama siz bilirsiniz. Bu arada o vurulan igne cok zararli biseymis, yan etkileri oldugu soyleniyor.. Kaldi ki etkisi de 1 kac haftalik


cagdan
cagdan

3227

Koku bırakma püskürtme sağa sola saldırma devirme değişik sesler çıkarma sahibinin koluna hallenme şeklinde arkadaşların erkek kedilerinden videolar geliyordu o yüzden fikirlerinizi almaya ihtiyaç duyuyorum.


LadyAndCat
LadyAndCat

115325

Fel_2;
LadyAndCat,
“Geçenler de bu konu hakkında sizinle biraz tartışmıştık ama o günden sonra çok düşündüm kesinlikle size katılıyorum.“
Çok teşekkür ederim:))
İnsan yaşamadan bilemiyor siz de artık biliyorsunuz çünkü yaşadınız.
Benim iki kedim var ve öksüzlerdi.
Eğer ben evime almasaydım açlıktan 1-2 günde öleceklerdi.
Diğer 4 yavru da ikişer ikişer sahiplendirildi ama alanlar ne veterinere götürdüler ne de sahip çıktılar.
1’i öldü bildiğim. 1’i kaçtı gitti dendi.
2 tanesi de sokağa atıldı.Durum bu.
İnsanların vicdanı yok ne diyeyim...


LadyAndCat
LadyAndCat

115325

Nnnm;
Biraz da kedi/köpeklerdeki davranışlar sahiplerinin yanlış davranışları yüzünden oluyor...
Koku bırakma her dakika evin her yerine olan bir şey değil.
Saldırganlığının sebepleri çok farklı olabilir.
Korkmanıza gerek yok başka insanlar yüzünden...
Erkek kediniz 1 yaşına geldiğinde beklemeden gidip kısırlaştırın :))


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 146 Görüntüleme
  • 12 Cevap
  • 1 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 19289 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR