Taze Et İçeriği Olan Yavru Kedi Maması?

sanslibuyuyor

kedim yedi aylık bu zamana kadar nd verdim tanıdığım bir petshop vardı ve oradan alıyordum yani normal fiyatından daha uyguna alıyordum ama artık kedim mamanın yüzüne bakmıyor bugün bonacibonun yavru kedi maması numunesinden verdim neredeyse tabağı yiyecekti sevdi baya ama içinde taze et yok tavuk unu var bu da bana iyi gelmedi sizin fiyat performans olarak beğendiğin nd ve proplan dışında taze et olan yavru kedi maması öneriniz neler

65 CEVAP

sanslibuyuyor

@sarmanbirkedi proplan kuzu etlinin içeriğinde %17 kuzu eti yazdığını gördüm kurutulmuş yazmıyordı yani gerçek kuzu eti değil mi bonaciboda kurutulmuş tavuk proteini yazıyordu bu tavuk unu diye biliyorum yani gerçek et yok ben proplandaki %17 kuzu eti yazısına güvenerek aldım tavuk unu değil diye

sanslibuyuyor

bu arada gerçek et yoktan kastım içindekinin et mi gaga mı olduğunu bilmediğimden dedim

sarmanbirkedi

Valla gerçek et mi değil mi bunu bir firma bir allah bilir. Ben açıkçası içerisindeki bitkisel urrune göre değerlendiriyorum mamaları. Ki proplan da maşallah yüzde 80 i pirinç,mısır,buğday,gülten,şeker pancarı vs vs. Ama en azından nd,fitmin,naturea,instinct,orijen,acana ve bonacibo ya tahilsiz ya da düşük tahilli.

sarmanbirkedi

Hayır alara hanım sizin yazınız değil soru sahibinkini

sanslibuyuyor

keşke nd yese benimki de burda uygun fiyata bulabiliyorum internete göre o yüzden alabiliyorum bütçem yetse diğer mamalardan da almak isterim ama bütçemin yeteceği nd den sonra proplan var içinde gerçek et olan o yüzden bunu aldım evet sanırım tahıl oranı fazla ama en azından et olduğunu biliyorum diye bunu aldım bonaciboyu benimki de yedi ama işte et sadece olarak kurutulmuş tavuk proteini vs varsa çok tavsiye edilmiyor diye bu mamayı aldım yaş mamayla desteklemeyi düşünüyorum içinde fazla tahıl olduğu için bu arada yaş mama olarak bonacibo kullanıyorum kedim severek yiyor

sanslibuyuyor

sadece et olarak*

Zeke

@sanslibuyuyor
Son sorunuza istinaden yazıyorum, yavru kediler yetişkin maması yerse ne olur diye veterinerime sormuştum.
Cevabından aklımda kalan en kalıcı sebebi ; sindirmekte güçlük çekiyorlar olmuştu.

sanslibuyuyor

@zeke bunu hiç bilmiyordum tavuklu mamadan sıkıldı sanırım yavru kedi için de tavuklu dışında mama bulamıyorum ben de bir veterinerime sorayım en iyisi benim bebişim 7 aylık ve dört kilo belki 4 aylık falan olsa vermezdim ama 6 ayı geçince bir şey olmaz sanmıştım

Zeke

Hayır endişe edin diye söylemedim asla. 7 aylık çok küçük değil artık:)
Bide ben bunu 4 aylıkken sormuştum bilmiyordum.
Sadece kitten kadar kolay sindiremeyebilir demişti bana, ama veredebilirsin aşırı büyük bir problem yaratmaz diye eklemişti.
Dilerseniz karıştırıp verebilirsiniz

Succubus

Ben bıktım şu mama kavgasından. Fikir almak için gelinen bir ortamda mamalara faşistçe laf eden, bunu kullananlara da hakaret etmekten geri durmayan; araştırma yaptım diyerek taraflı kaynaklarla kendi kendine ben her şeyi bilirim diyen bir ton insan var. Her şeyden önce ben bilmem veterinerim bilirciyim. ben ki az buz veterinerlerle içli dışlı olmadım tahılsız, abartılı et içerikli, protein oranı da baklagillerle şişirilmiş nd ve benzeri mamaları buradaki hayvan sahipleri kadar öven veteriner de görmedim. Ben de arada aklıma eserse nd kullanıyorum doğruya doğru, piyasadaki tahılsız mamaların ekonomik bir alternatifi çünkü ama harikalar mı yaratıyor? Napıyor uçuyor mu kediniz de yere göğe sığdıramıyorsunuz? Şu forum beni markadan iğrendirdi... Mamaya fangirllük yapmak nedir?
Beni en çok sinirlendiren ilk şey diyorlar ki o veterinerler royal canin vs satınca para kazanacak tabi, hem hastalıkları artacak hem de komisyon alıyor. Şimdi bazı doktorlar ne kadar kutsalsa bazı veterinerler de o kadar kutsaldır. o veterinerin sattığı mama resmen namusudur kim ne derse desin. gidip de orta segment pet shop maması satan veterinere asla kedimi emanet etmedim etmem. Pet market işleten veterinere de güvenmem. Çünkü kendi camiasında gelen hastalar anlamasa da onun notunu diğer veterinerler verir. Ki hepsini bırak bu insanlar para içinde yüzmüyorlar. Elindekini sokaktakiyle paylaşıyorlar genelde. sokaktaki hastayken indirim yapan, cebinden besleyen adam evde kalıyor diye sizin kedinize niye kast etsin? Bu onların karakterine de yapılan bir hakarettir. Bir de ben bunu savunuyorum diye, ben de purinadan bilmemnereden para almış ilan edilirim :))
Bitkisel ürünlerine göre yorum yapmak çok mantıklı bence. Mesela bitkisel protein içeriği yüksek olup protein yüzdesini şişiren çok mama var. (durup durup yazıyorum yine yazıcam, kedi ve köpeklere baklagil dayamanın uzun vadede sonuçları bilinmiyor, araştırılıyor. Hipotezler hiç iç açıcı değil.)
Kabaktır, havuçtur, nardır meyve sebzelere gayet sıcak bakıyorum ben, zaten çok aşırı da koymuyorlar. Kimyasal zannettiğiniz ilginç bazı kelimeler görürsünüz mamanın içeriğinde örneğin psyllium, nd'de var mesela. Aynı ürünü yüklü bir fiyata yulafla karışık halde lüks süpermarketlerde kendiniz için de alabilirsiniz ya da aktara karnıyarık otunu sorun o da gösterir. bağırsak mukozasını güçlendirir sindirime yardımcıdır, kendisi kurutulmuş bir ottur(ne kötü kimyasallar koyuyorlar yahu bu mamaya). bu içeriklere gram lafım yok.
Et ve arpa, pirinç vs muhabbetine gelecek olursak, çünkü bu konuda biriken çok lafım var. İlk olarak evdeki bir kediye karbonhidratı değil proteini dayamak kilo aldırır. bunlar etçil hayvanlar. bakın hepcil değil altını çiziyorum. sizin orada gördüğünüz bitkisel içeriklerin o kadar azından yararlanabiliyorlar ki... Dolayısıyla normalde %40 bile değil 50-60lık et oranı önerilir ama bunlar hareketsiz, bütün gün yatan evdeki kediler için sayılar değil. bir noktada kısırlaştırılan bir kedi için hele hele hiç değil. Mamadaki taze et içeriği kulağa hoş geliyor ama; farmina bunu yazıyorsa güvenin derim, isveçte üretilen bozita yazarsa güvenin ama türkiyede neye güveniyorsunuz? ps: farmina hayvancılıkla uğraşan köklü bir aile, kendi yetiştirdiği ürünleri kullanarak gerçekten benim içime sinen şekilde eti taze olarak tedarik ediyor. ortalığı karıştıracak tatlı bir dipnot daha. türk üreticilerin fazla tavuklu yaş maması yoktur, binde bir belki. çünkü ülkede yapılan mamalar için genelde pek yeni kesim yapılmıyor. Bir hayvan aktivisti(adını bulursam eklerim) ülkede gagasından ayağına kanatlıların kalıntıları şarküteri ürünleri olarak insan tüketimine sunulduğu için olduğunu açıkladı :)) türk mamaları alırken milletçe sakatat tüketme alışkanlığımızı da göz önünde de bulundurun lütfen, bunu proplan çöp mystic yedir diyenler için özellikle ekledim.
Kurutulmuş et kısmına gelirsek, bu koşullar dışında eti taşımanın maliyetini düşürmek ve daha güvenli olmasını sağlamak için güzel bir yol kuru olarak taşımak. Ama siz sanıyor musunuz ki et diye aldığı şeyin içine katıldığı şeyleri satın alanlar bilmeyecek? Marka güvenilirliği buradan gelir. gelen ürün hızlıca test edilir, protein yağ oranı zaten o ürünün kalitesini ortaya çıkarır ve bu satışlar yapılırken de içindeki sakatat vs miktarını öngörebilmek için hesaplanan değerlerle uyuşmuyorsa üretici almaz o malı, basit. yani içine ne katıldı bilinmez demeye gerek yok. marka değerini/güvenilirliğini oluşturan en temel taşlardan biri mamanın temel maddesidir sonuçta.
Geldik teknoloji ve mamalara, tahıllı mamalarda bu tahılın kalitesi ve pişirilmesi alerjiye davet çıkarabilir. Ucuz tahıl direk risk zaten, pişirilme problemleri de bundan 20 yıl önce ciddiye alınması gereken bir şeymiş, ben değil birkaç veterinerim söyledi. şimdi adam gibi pişirecek teknolojiye sahibiz çok şükür. o tahıl da evet aşırı besleyici değil ama tokluk hissi yaratıp hayvanın etle doymamasını bu sayede çok da kilo almamasını sağlıyor. makarna yedim doydum 15 dk sonra acıktım örneği veren olursa da kırarım burada sizi, sindirim sistemlerimiz aynı değil sonuçta. bu arada hayvanlar baya baya uzun süredir içine tahıl katılarak besleniyor insanlar tarafından, kanıtlanan büyük bir zararı da yok. sıklıkla baklagil tüketildiğinde şu anda dolaşım ve kalp üzerinden risklerden bahsediliyor kedi ve köpeklerde.
tuz ve şekere gelecek olursak, her şeye sıcak bakarım, bir derece şekere yine bakarım, biz de abur cuburla kaçamak yapıyoruz sonuçta ama, ufak kaçamaklar herkesin hakkı ama tadı iyileşsin diye konulan tuzdan kaçın, kuru mamada ikisinden de kaçın tabi. hayvancağıza yazık bunu da uzun uzun anlatmayayım.
son olarak proplan da kötü bir mama değil. 15 yaşındaki kedim hayatının 10 yılını falan proplan somonlu sterilised kedi maması ile geçirdi, hala geçiriyor. alerjik bir bünyesi var bunun dışında hypoalergic mama kullandık zaten arkadaşa. alerjilerini azdırmayan bulduğumuz tek alternatif bu oldu.
Bir de bu çok müthiş raw beslenmeden de bahsetmeden geçemiycem. şimdi bunu savunanlar diyorlar ki bu hayvanlar doğada pişirmeyi nereden bilsinler vs vs. Şimdi eğer kedinizin önüne sağlığından emin olduğunuz canlı bir tavuğu bırakıp ya da mutfakta kendiniz katledip hemen önüne vermeyecekseniz ben bunu bir savunma olarak görmüyorum. Avcı olan bütün hayvanlar evet sürüde arkada yavaş kalanı avlarlar genelde belki ama o hayvan hasta görünüyorsa olay çok da öyle işlemez. çünkü hastalık kapma ihtimali vardır. içgüdüsel olarak kendini korurlar. ama sen bilmemne şehrinde bir tesiste ya da bir kasap tarafından kesilmiş bir hayvanı alıp insan tüketmeden önce birkaç gün yumuşasın diye dinlendirilmiş, sonra veya o sırada, dağıtıma çıkarılmış, kimi zaman şehir değiştirmiş; başka yerlerden gelen yine tam olarak tüm ayrıntıları bilinmeyen bir etin yanına koyup satışa hazırlanan. burada şubelere dağıtmak için biraz daha bekleyen eti ki bakterilerin üremesi için enfes bir ortam, pişirip dezenfekte etmeden afiyetle kedinizin midesine indirmesini tercih edebilirsiniz. Birçok yer ciddi olarak etin takibini yaptığını söylüyor ama onların da kefil olacağı şey, kesilen hayvanın sağlıklı olması, belki çok antibiyotik almaması, ve gıda kurallarına uygun olarak pişirildiğinde (bunların da belli sıcaklıkları vardır mesela, yemek termometresinin kullanım amaçlarından biridir bu) zehirlenmeyeceğinizi ya da parazit kapmayacağınızın sözünü verir.

sanslibuyuyor

güncelleme

bugün nd nin balık ve kuzulusundan biraz aldırdım tatması için bir de proplanın kuzulusundan nd leri koklayıp bıraktı ağzına bile almadı proplan kuzuludan biraz yedi akşam doğru nd yi tekrar önüne koyacağım bakalım yiyecek mi ama galiba kokusundan dolayı yemiyor sevemedi

sarmanbirkedi

Bence proplana para dokeceginze bonacibo alın kalan parayi da et tavuk alıp haslarsiniz. Bu arada mysticte de gerçek et var ve fiyatı uygun ona da bakın ve düşük tahilli

sanslibuyuyor

teşekkür ederim öneriniz için ama galiba bir süre bu mamayı kullanıcam çünkü baya iştahlı yedi ve ek olarak dediğiniz gibi tavuk ciğer haşlayıp yaş mama vericem
bir şey daha soracağım kedim şu an 7 aylık ama proplan kuzulu yetişkin maması kedime versem sorun olur mu

sanslibuyuyor

teşekkür ederim :)

onurtemiz

isterseniz ND nin kuzulu çeşidini deneyin ND kaliteli bir mama

Orijen değil de Acana deneyin derim Orijen biraz ağır gelebilir.

Fitmin, Instinct, Naturea bunlarda kaliteli mama. Size önerim Naturea olacaktır. Acana ile Naturea karıştırıp verebilirsiniz.

Ya da şey de yapabilirsiniz Proplan kuzulu ile bu mamalardan kuzulu olanı alıp karıştırabilirsiniz. Proplan ı yufka gibi düşünün Acana yı da ıspanak gibi. Eğer insan çocuğu ıspanak yemiyorsa börek ile servis edildiğinde yiyebiliyor kimi çocuk :D