Kedim Ciftlesme Dönemine Girdi, Ne Önerseniz ?

qazi28

Değerli arkadaşlar kedim 1 yaşına yaklaştı ve artık saga sola işaret bırakmaya başladı :) Komşumuzun dişi kedisi var ve çiftleştirmeyi düşünüyoruz. Sizce hemen böyle bir şey yapmak sakıncalı olabilir mi ? Benim kediminin mi oraya gitmesi daha olur yoksa dişi kedinin gelmesi mi ? Kedilerin ilk karşılaşmasını nasıl ayarlamalıyız? Yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim ????

61 CEVAP

Anonymus552223

Ya hiç ciftlestirmedigimiz için, bilmiyoz zaten o kısımlari. Ama yaş kücuk olmamali diye biliyorum sadece. Bir de öyle kolay kolay da ciftlesmiyorlar ayni odaya koyunca hirlama tislama kavgalar oluyor. Burada acilan baslikladan gordugum kadariyla. Hatta sonra zorla ciftlestirmeye calisanlari linçliyoz

Aysenmstura

Burda cins kedi yavrulatanlara bile kızılıyor ki siz birde tekir kedinizi yavrulatmak istiyorsunuz. Sokakta doğacak yavruların aynısından dolu. Neden yenilerini ekliyorsunuz şuan o kadar muhtaç hayvan varken yapmayın Allah aşkına şu bir kere anne baba olsunlarınızı da hiç anlamıyorum. Dişi kediler 2 3 ay yavrularını tanırken erkek kedilerin yavruları umrunda olmuyor. Bir de kediniz erkek. Emin olun o hayvan sizin gibi olaya duygusal bakacak kapasitede değil. Bir kere baba olayım diye düşündüğünü hiç zannetmem.

Bulutcemre

Sokaktan size ihtiyacı olan bir yavru ile neden kedi sevgisi gelmiyor da kedinizin yavrularından geliyor anlamıyorum

iremgunduz

@Aysenmstura evde doğum yapan kedilerinin yavrularını sahiplendirmeye çalışan yüzlerce insanlar var madem mesele ev kedisi sokak kedisi o evde doğan kediler de sahiplendirilemediği için sokak kedisi olmak zorunda kalıyo sizin deyiminizle :)

Yine ayni seyi yaziyorsunuz :))) Benim bahsettigim bu degil sizin kedinizi verince de evine almis olmayacak mi? Sokaktakini alsa ne degisir onu anlamadim. Ayrica sizin kedileriniz muhtac degil gercekten seviyor olsalar alirlardi buradaki herkes almis gordugunuz uzere ve daha binlerce milyonlarca da cabasi.

Linsenpai

Barınaktan veya sokaktan alınan bir yavruyla sizin kedinizin soyundan gelmesinın ne farkı var anlayamadım?? İkisi de yavru değil mi sonuçta???? Ev arayan bebeklere yuva bulmak yerine neden iki kediyi de riske atıp çiftleştiriyorsunuz? Çok saçma gerçekten

kızan dönemi geçtikten sonra kısırlaştırmanızı öneririm . eğer yavru istiyorsanız barınaklara ya da sokaklara bakabilirsiniz.

Zeke

Size bizzat kendi ailemden örnek vereyim, başta kardeşim ve annemin kedi tüyüne alerjisi var, üstüne annem aşırı titiz, bazen hastalık derecesinde titiz, bu yaşına kadar kedileri hep uzaktan sevmiş hiç dokunmamış birisi, babam da çaktırmıyor ama korkuyo kedi-köpekten :D
O da uzaktan içinden seven bir adamdı.

Bu minik özetten sonra konuya geleyim.
Bizim bahçemizde bir sürü kedi var yıllardır ve sürekli ilgileniyoruz bir şekilde.
Ama bu sene dünya tatlısı yavrular girdi hayatımıza biraz bundan biraz da benim burada olup algı operasyonu yapmamla ilgileri o yöne kaymaya başladı..
Sonra birlikte oyunlar oynamalar, bensiz mama vermeler girdi devreye..
Babam kasaptan kedi hakkımızı, restoranlardan artan etleri tembihliyor haftada 2-3 kez kova dolusu et taşıyordu.
Suyu ılıta ılıta sinsice hedefime ilerledim.
Sonra baktım kendiliğinden bahçeye çıkıp sevmeye başladılar, babam kucağına falan alıp bahçede gezdiriyodu hatta birini :)
Annem miniklere mama verip büyük kediler kovalamasın diye başlarında bekliyodu kar kış demeden...
Sonra miniklerimizden birisi hastalandı. Bizim kırılma noktamız tam da bu oldu.
Annemi tanısanız ölse eve kabul etmeyen kadın gitti kendi kazaklarını getirdi sardık yatırdık hasta kediyi. İyileşene kadar bizimle kalıcaktı.
İyileşmedi, kurtaramadık yavrumuzu....
Sonra kardeşinin de hasta olduğunu farkedip onu aldık evimize. 1 aydan fazla süre evimizde kaldı.
Gece gündüz uyumayıp ilgilendik çok çok şükür iyileştirebildik onu..
Bizim bahçemiz çok güvenli, şehrimiz bile öyle. Küçük şehirdeyim.
Bahçede mutlu olduğu için iyileşince yeniden bıraktık arkadaşlarının yanına:)
Ama güvensiz yerde olsaydık %100 kızım çoktan evin hakimi olmuştu bile.
Şimdi o anne-babam gitti, yerine bambaşka insanlar geldi.
Hala ihtiyacı olan bir kedi olursa evimizi açıyoruz.
Babam ilaç yapıyor, annem annelik:)

Yani bugünü görmek için istemsiz belirli aşamalardan geçtik ama şimdi öyle değiştiler ki...
Bahsettiğim minik kızımız kocaman oldu, hala mamasını yedirirken başında bekliyorlar çünkü onlarsız yemiyomuş:)
Onu kaybedeceklerini hissettiler ama bütün sevgilerini emeklerini verip iyileştirince kızımızın bizdeki yeri çook ayrı...
Sizin için bir şey ifade eder mi bilmem ama anlatmak istedim...

qazi28

Arkadaşlar, sokaktan kedi alma konusunda haklısınız ancak bizde böyle bir şey düşündük, istiyoruz.nitekim şuan da büyüttüğüm kedimde sokaktan alınma. Bu yönden yargılamak yerine sorular hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim . Yani kisirlastirmadan önce onun soyunun devam etmesini istiyorum hepsi bu :)

qazi28

Merak etmeyin öyle bir şeyi düşünemezler bile bu şekilde olunca :)) Yani keşke sokaktan almaya ikna edebilseydim ancak bu şekilde oldu kendi kedimizin çocukları vs bakarsınız gibisinden. Biraz karışık olaylar ancak en güzel yöntem olarak bu kaldı sona :)

qazi28

Tamam teşekkür ediyorum size öneriniz için . Aşağıda açıklamaya çalıştım. Ilk başta evinde kedi beslemeyecek kişiler diye bakarsak herkese suan da evinde kedi olan gençlerin %90 i nin kedisi olamazdı. Insanları bazı şeylere alıştırmanın, başlatmanın yollari vardır ve ben bu yolun en iyisi olduğunu düşünüyorum. Kısırlaştırma öneriniz için teşekkür ediyorum, ciftlestirdikten sonra yapacağım inşallah:) Iyi aksamlar

qazi28

Arkadaşlar kısırlaştırma konusunda hepinize katiliyorum. Zaten 1 sefer yavru aldıktan sonra bende ,komsum da kisirlastirak kedileri :) Sadece 1 kez ciftlesmelerini ve birer yavrularını alıp, diğerlerini de isteyen akrabalara vermek istiyoruz.

psabrk

Okuduğum çeşitli makalelere göre erkek kedi tam 1 yaşını doldurmuş olmalı hatta 18 aylık olması gerekliymiş.

qazi28

Teşekkür ederim ancak sorularıma cevap hariç başka şeyler geliyor :) Yargılama havasında ve sert mesajlar geliyor ne yazik ki en azından öyle gözüküyor. Yani buradaki akrabalar dediğim kişiler normalde kedi sahiplenmeyi vs düşünecek kişiler değil. O yüzden yani belirli kararların altında başka düşünceler vs yatıyor olabilir . O yüzden biraz daha sorunun cevabına yönelik yardım alabilirsem çok müteşekkir olacağım :)

qazi28

Arkadaşlar hepinizin endişesini anlıyorum ve aynı fikirlerdeyim ancak bu olay 2-3 ailenin belki de evine hiç kedi sokmayacak insanların bu sevgiyle tanışmasına vesile olacak . Dediginiz gibi olsa daha güzel , katiliyorum ancak şartlar böyle gerektiriyor bu durumda :)