Kedim Ciftlesme Dönemine Girdi, Ne Önerseniz ?

qazi28

Değerli arkadaşlar kedim 1 yaşına yaklaştı ve artık saga sola işaret bırakmaya başladı :) Komşumuzun dişi kedisi var ve çiftleştirmeyi düşünüyoruz. Sizce hemen böyle bir şey yapmak sakıncalı olabilir mi ? Benim kediminin mi oraya gitmesi daha olur yoksa dişi kedinin gelmesi mi ? Kedilerin ilk karşılaşmasını nasıl ayarlamalıyız? Yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim ????

61 CEVAP

qazi28

Işte mesele aslında kediyi o eve sokabilmekte yatıyor :) Aslında bir çoğu kişinin hikayesi "ailem kesinlikle istemez" diye başlamıyor mu :) Zaten bir kere bu sevgiyi tadan o sokaktaki kediler içinde elinden geleni yapacaktır diye düşünüyorum:) Bu kedileri sahiplenecek kişilerinde öyle sokağa atayim vs deme şansı olmayacak emin olabilirsiniz :)

qazi28

Arkadaşlar işte ne yazik ki ön yargı dediğimiz şeyi yapıyorsunuz. Herkes kalbinde deli gibi kedi sevgisi ile doğmuyor . Sokakta rahatca besleyen biri evine almak istemeyebiliyir mesela. Bu o insani hayvan düşmanı yapmıyor . Bu insanların bir motivasyona ihtiyacı var ve benim kedimin hikayesi vs çok güzel gelişti ve evine kedi sokmaktan kaçınacak insanlar icjn bir fırsat oldu . Sizlerden rica önünüze gelen her olayı ezber cümlelerle eleştirmek yerine ,olayları farklı yerlerden ,kendi içinde değerlendirmeye çalışın :)

qazi28

Arkadaşlar aynı şeyleri söylüyorsunuz ve cevaplarını diğer mesajlarda verdim . Fikri yapma ,kedini kısırlaştırma vs olanları yeterince anladım ve teşekkür ediyorum bu önerilerinden dolayı herkese :) Lütfen ya sorularıma cevap verebilecek arkadaşlar yazsın ya da bu konuyu burada kapatalim . Papagan değiliz aynı şeyleri yazmamiza gerek yok diye düşünüyorum :)

qazi28

Ne yazik ki ne kadar güzelce açıklamaya çalışırsan çalış bizim toplum ezber cümlelerle suçlama yöneltmekten vazgeçemiyor . Sokaktan gelen sokak bu ev kedisi vs de olmuyor arkadaşım. Benim kedimde sokak kedisi onun cinsi, doğası , yapısı sokak kedisi .evde yaşadı diye değişmedi yani. Herkesten rica ediyorum gereksiz şeyler kurarak kafanızdan suçlama yapmayın, cevabını daha ağır şekilde veririm ,çekinmem . Defaatle fikri bu olan arkadaşlara teşekkür edip ,anladığımı söylememe rağmen, aynı şeyleri yazmayın, sizden önce yazılanları da okuyun ,ezbere konuşmayın lütfen .

Siyammm

Evt arkadaşlar kendi fikrinizden sonra soruya cvp verelim.
Önce kokularını tanımalılar.
Sonra karşılaştırılması gerek ilk başta anlaşamayabilirler. Dişinin erkek evine gitmesi gerek erkek kendi b9lgesinde daha baskın. Arkadaşlara katılıyorum kısırlaştırmanız daha iyi

qazi28

Siyamm, teşekkür ederim cevabınız için:) Diğer mesajlarda da belirttiğim gibi kısırlaştırma , sokaktan sahiplenme vs hepsinde herkesle hemfikirim ancak bu olay biraz farklı . Daha guzel bir seye vesile olacak o yuzden böyle bir yol seçtim. Telefondan tek tek konuşsak eminim hepiniz ikna olacaksınız da öyle bir imkan yok ne yazik ki .O yüzden takılmaya gerek yok bu kadar aynı şeye . Her olay aynı sebeplerden ve aynı şartlarda gelişmiyor.

qazi28

Arkadaşlar ya anlamak istemiyorsunuz ya da gerçeklikten kopuksunuz. Siz hiç hayvanları sevip ama aynı zamanda eve almakta tereddüt eden insanlar gormediniz mi ?Çoğu kedinin hikayesi ailesi böyle olanlarla başlamıyor mu ?Bu insanları bu şekilde evde kedi beslemeye ikna edeceğim ve belki de ileride bir çok kedi için yuva kapısı açmış olacağım kim bilebilir ?Bu insanlar hayvan düşmanı değil arkadslar deney yapmıyoruz burada. Lütfen birine bir şey yazarken size gelen cevapları da anlamaya çalışın

qazi28

Bakin anlamadığınız nokta şu:) Bu kedinin eve gelisi ,üzerinden doğan muhabbetler ,sözler,ikna çabaları ,cocugu olursa alacağım evime söz vs ler :)Işte sizin bunları komple bilme ,hakim olma şansınız yok. Aynı şekilde bu insanların bu kedileri sokağa geri atma şansı da yok bunu da anlayamazsınız çünkü ne beni ,ne onları ne de neler konuşulduğunu bilmiyorsunuz :) Işte o yüzden burada ne yazik ki ezberlenmiş cümlelerle aynı şeyleri yazan ben değilim.

qazi28

Değerli arkadaşım bunu tartışmaya vs dökmeye hiç gerek yok ,samimiyetime inan böyle bir amacım hiç yok :) Defalarca bu fikirleri söyleyenleri anladığımı ve normalde katıldığımi yazdığım için ezber diyorum sadece. Ancak kapatalim bu konuyu lütfen , géreksiz uzadı . Hayırlı geceler ,iyi sahurlar herkese . Hepiniz cansınız ve ıyi insanlarsınız. Hayvanı sevenden, değer verenden,dünyaya zarar gelmez:)

qazi28

Sbkart2207 endisenizi anlıyorum. Merak etmeyin böyle birseye kalkışırsam en iyisinin bu olacağından ve hiç bir canlının mağdur olmayacağından emin olabilirsiniz. Herkese fikirlerinden dolayı teşekkür ediyorum, aslında ana hatlarda aynı fikirdeyiz dediğim gibi. Bu olay biraz daha farklı anlama şansınız olmadığı için (Tanıma şansınız vs olmadığı için) daha fazla konuşma gereği olduğunu düşünmüyorum:)

velespityesil

Bence kedim mutlaka doğursuncularla, mutlaka kısırlaştırılsıncılar bir araya gelip orta yolu bulmalılar. Tam da memleketin halinin özeti bu durum. Kimse kimseye yanaşmak istemiyor ve orta yol bulunamıyor.

kızan dönemi geçtikten sonra kısırlaştırmanızı öneririm . eğer yavru istiyorsanız barınaklara ya da sokaklara bakabilirsiniz.

qazi28

Ya arkadaslar üzgünüm ama yazdiklarınız cidden komik :) Disi kediyi düşünmedim diye bile tepki veren mi dersin olayı kedi ticaretine döken mi dersin:)) Arkadaşlar sizin bahsettiniz şeylerle bunun alakası yok .Yanı neden anlamak istemiyorsunuz ama tekrar tekrar söylüyorum yok alakası. O insanların hayvan sevgisi ve kedi sevgisinden de eminim. Sizleri ezber kalıplardan çıkıp , insanları tanımaya davet ediyorum . Hayat toz pembe ,ütopya yaşanmıyor. Her şey istenildiği gibi anında olmuyor. Yanı şu kadar basit şeye bile bu kadar çetrefilli ve olaya kötü yöne çekmeye çalışan mesajlar nasıl geliyor anlamak güç. Lütfen aynı şeyleri söylemeyin bakın yazdığınızın aynıları 3 mesaj aşağıda yazıyor zaten :) Anladım kisirlastirin diyorsunuz ,sokaktan kedi alsınlar diyorsunuz, o insanlara güvenilmez (Ki bunu bilme şansınız 0 ,normalde bu konuda yorum bile yapamazsınız) belki sokağa atarlar diyorsunuz vs vs .Tekrar yaziykrum bunlar anlaşıldı. Size son uyarım genel uyarak bu tavrınız hiç hoş değil, çoğu kişide ters teper ve ancak tartışmaya sebep olur .Burada çoğunluk aynı şeyi söylüyor diye kendinizi haklı görebilirsiniz (Nitekim genel olarak ,standart bir durumda söylenenler doğru. Defalarca kez yazdığım gibi) Ancak bu tavırla haksız ve mantıksız gözüküyorsunuz.

qazi28

Verdiğiniz örnek aslında beni destekleyen bir örnek. Birinin hayatına normalde kabullenemedigi herhangi bir "Şey"in kabul etmesi için belli süreçlerden geçmesi gerekiyor .bir motivasyon sağlaması gerekiyor .Benim bahsettiğim kişilerin motivasyonu da bu şekilde gelişti aslında olay çok basit :) Güneş evimize geldi ,herkes çok sevdi. Kedilere dokunamayanlar onun başını okşadı . Yavrusu olursa bakacaksınız diye başlayan şakalar ve zorlu ikna süreçleri (aslında evde bakmanın zor olmadığı vs ) yani bir dünya olaydan sonra böyle bir şey düşündük. Hepsi bu:)Bu insanlar bu yavruyu eve alıp ,onunla yapabildiklerini gördükten sonra sokaktan belki 1 kedi daha sahiplenecekler kim bilebir ki ? Veya evine hiç bir arkadaş almayacak biri ,bir dost edinmiş olacak bu kötü bir şey mi ? Buradaki arkadaşlar en iyisi olsun ütopya yaşansın isterken aslında normal düzeyde olabilece güzelliklere aşırı on yargıyla yaklaşıyorlar bence yanlış olan tarafı bu .