Yavrularını Isırıyor

Cakeyta

Merhaba köpeğimiz 3 ay önce doğum yaptı. İlk başlarda çok ilgileniyor olsa da yavruları gerekenden önce emzirmeyi bıraktı. Şimdilerde ise yavrularına karşı çok kaba, ciddi şekilde ısırıyor çocukları. Hiç oyun gibi değil. Geçen gün yavruyu ısırdığında ayırmaya çalışırken sahibinin elini de ısırmış. Sokakta yürürken nereye isterse oraya gitmeye çalışıyor, yol ortasından yürüyor. Çekmeye çalışınca da tasmasını çıkarmak için büyük çaba sarfediyor. O ne isterse o olacak. Sahiplerine ve çevreye karşı da iyice kabalaştı. Ama mesela dün tavuk vermiştik yavrularına götürmek için oda oda gezdi, çocukları bulamayjnca da oturup ağladı, yemedi tavuğu. Normalde de çok sakin ve kibar bi köpek değildir ama şu sıralar çok tuhaf. Bujun sebebi ne olabilir ve ne yapabiliriz

59 CEVAP

Yetişkin köpek yavrular olduktan sonra değiştiyse birinci yanlış sizin yavrulara saygısız yaklaşımınızdır (mıncıklamak, sevmek, üstünüze atladıklarında önemsememek -bir köpeğin üstünüze atlaması baskılamak demektir-) Yavrular saygısızlık gördüğü için de saygısız birer köpekler şu an sanırım. Yetişkin köpeğimiz ise uyarı ısırıkları verip onları dengelemeye çalışıyor olabilir. Yapılacak ilk iş yavrulara saygılı yaklaşımınız olacaktır. Ne diyor bu kız derseniz atacağım videoları izleyin size yardımı olacaktır. Kendileri yıllarca köpekler üzerine inceleme yapmış insanlar. Eminim size çok faydası olur Instagram hesabına bakmanızı tavsiye ederim
https://www.instagram.com/p/BhJy9P8h6Vt/?igshid=d6emdpwzbxtv

Yavrularda sorun yok tâbii ki, sorun sizin yavrulara olan davranışlarınızda, yaklaşımınızda böylelikle yavruların yetişkin köpeğe yaklaşımı da sizinki gibi oluyor, saygısızca. Instagram'da Kral Köpek Ailesi diye bir sayfa var. Köpeklerin gerçek dünyasını anlatıyorlar, felsefeleri çoğu kişiden farklı fakat en akla uygunu. Onlar köpeklere nasıl doğru yaklaşılır onu öğretiyorlar. Eğer köpekleri cidden anlamak istiyor ve çözüme ulaşmak istiyorsanız şiddetle öneriyorum. Attığım linke bakın lütfen :)

Kesten

Yani siz yavrulara teslimiyet sesleri halinde sevgi dolu sözler söylüyorsunuz. Kucağa da alıyorsanız işlerin karışması normal. Anne köpeği baskılamaya veya saygısız bir hareket başlatmaya sürükler bunlar yavruları. Ve anne köpeğin de kendini yönetici ilan ettiğini görüyoruz. Yürüyüşleri yönetmesi vs. den. Bu arada saygısızlık deyince aklınıza ne geliyor bilmiyorum. İzinsiz bir kol boyuna girmek de bir saygısızlık, 5 kereden fazla yalamak da, üzerine çıkmak da... Yani denemenizden bir zarar gelmez dimi?

zibityus

köpeğin tepki vermemesi o durumdan hoşlandığı anlamına gelmez.
bir vermez iki vermez üçüncüde verebilir.
bir kiş yapsa vermez iki kişi yapsa vermez 3 kiş yapar verir. köpekler onlara dokunduğunuzda sizi tolere ederler bu hoşuna gittiği anlamına gelmez. bazen de tolere edememeye başlarlar. aynı sizin tüylüde olduğuı gibi

Whitedog

merhaba. köpeklerden bizzat duymuş gibi konuşuyorsunuz demişsiniz ama bu insanlar aslında bunların hepsini köpeklerden duyuyor. çünkü köpekler dilsiz değiller, öyle bir konuşuyorlar ki.. sadece bunu doğru anlamak ve cevap vermekte mesele. şöyle hayal edin, sokakta gelmiş hiç tanımadığınız etmediğiniz biri sizi çok rahatsız edecek bir şey yapıyor (gelip başınızı okşuyor, telefonunuzu alıp kendisininmiş gibi el koyuyor vs vs) ve siz de hayır diyorsunuz, yapma diyorsunuz. bunu net bir şekilde defalarca belirtmenize rağmen yapmaya devam ediyor ve hatta bu rahatsız edici davranışını arttırarak sürdürüyor, sizi hiç tınlamıyor. sabrınız taşmaz mı? "yapma dedik ya sana!" gibisinden sesinizin seviyesini arttırmaz mısınız? köpekler de böyle işte. biri gelip seviyor (bu 10 senedir birlikte yaşadığı insan bile olabilir) ve o da diyor ki "rahatsız oluyorum, yapma" siz bunu anlamadığınızda işlerin hareketi köpeğin tolerans seviyesine göre artabiliyor. beden dillerinden bunu görebilirsiniz. fakat bu beden dili dediğimiz şey internetteki gördüklerimizden değil. "köpekler bunu hep yapar ki bu normal artık" dediğimiz şeyler aslında köpeğin sözcükleri. o kadar çok konuşuyor, kendilerini anlatıyorlar ki öğrenmek isteyince çok şaşırıyor insan. gerçeği bir kere görünce köpeklerin hepsinin (dünyadaki bütün köpeklerin) aynı şekilde konuştuğunu, bir insanın bile köpekçe konuşarak kendi köpek arkadaşıyla iletişime geçebileceğini fark ediyoruz. doğru olduğunu sandığımız şeylerin aslında bambaşka anlamlara geldiğini keşfediyoruz kısaca. isterseniz fikrinizi değiştirmeyin, ben bu düşünceyle devam edeceğim diyin ama lütfen bir şans tanıyın çünkü hayatınızdan bir şey kaybetmezsiniz.

Whitedog

merhaba. köpekleri insan gibi aktarmak değildi buradaki amacım, köpeklerin yaşadığı şeyi daha net anlayabilmeniz için insan üzerinden örnek verdim. köpekleri insanlaştırmaya karşıyım orası ayrı konu. köpeklerin hepsi insanların yaptığı dengesiz hareketleri hırlayarak/diş kullanarak uzaklaştırmıyor. bu da dediğim gibi köpeğin dengesizliklere karşı tolerans seviyesiyle alakalı. örneğin genelde bir retriever köpek arkadaş bunları tolere edebilir, ama bu sevilmekten hoşlandığı veya rahatsız olmadığı anlamına gelmiyor.
köpek, dengesizliğii yapan bireyin dengeye gelmesi için siz ona dokunmayı bıraktıktan sonra durabilir, ama o insan dengeye geldikten sonra oradan uzaklaşır. örneğin göbek açmış bir köpeğin göbeğini sevdiniz, sevdiniz, sevdiniz.. siz elinizi çekince toparlandı/ayağa kalktı değil mi? bu daha çok sevilmek istiyorum demek mi? sevilmek istemiyorsa ısırsın demek de her köpek için geçerli değil çünkü köpek dişlerini en en son çare olarak devreye sokar. bir örnek daha verip yorumumu sonlandıracağım. bir köpeği sevdiğinizde bir süre sonra yalanır, belki de esner(illa fark etmişsinizdir) bu "oh çok iyi geldi devam et sevmeye" demekse, serbest bir ortamda iki köpek arasında herhangi bir sebepten yüksek gerginlik çıkarsa, köpeklerden biri veya ikisi neden yalanır? o tüylerini kabarttıkları, dişlerini gösterdikleri zaman veya temkinli ve yavaş yavaş birbirlerinden uzaklaşmaya başladıkları zaman neden yalanırlar? "devam edelim, hatta kavga da edelim" demek midir? merak ederseniz cevabı kral köpek ailesi'nde bulabilirsiniz. saygılı üslubunuz için de ayrıca teşekkürler, iyi akşamlar :)

Kesten

Eve kadar takip eden köpek genelde bu tek başına yaban elde ölür kalır diyecek kadar dengesiz bulmasından kaynaklı

Cakeyta

Boş yapmayınız, tartışma biteli çok oldu, iyi geceler

Cakeyta

Merhaba yazdıklarınız için çok teşekkür ederim ama yavrularda sorun yok ki, hepsi gayet uysal saygılı ve olması gerektiği gibi oyuncu. Yani bu kızımızın ilk doğumu değil. İlk doğumunda çocuklarıyla daha iyi anlaşıyordu. Yeni ev yeni sahiplere sahip oldu geçen sene. Acaba ondan mı diye düşündük ama bu sorunu aşmış gibiydi. Şuanda sadece yavrulara değil herkese karşı saldırgan ve sebebi şudur demek gerçekten zor ;(

Cakeyta

Tekrardan ilginize ve cevaplarınıza çok teşekkür ediyorum. Ama köpekler neredeyse sevgi delisi hayvanlar ve sevmemenin çözüm olduğunu düşünmüyorum. Daha önce de bir sürü köpek besledim. Köpek besleyen yüzlerce tanıdığım var. Milyonlarcadını sağda solda görüyoruz. Sırf sevildiğini için böyle davranan hayvana rastlamadım. Teşekkür ediyorum ama görüşlerinize katılamayacağım

zibityus

sırf sevdiğiniz için böyle davranıyor demiyoruz ki daha bilmediğiniz çok şey var. sırf sevdiğiniz için böyle davranıyor olsa şimdiye kadar da öyle davranırdı zaten. sadece köpeklere saygısızlık yapmazsanız onları strese sokmazsanız bu durum köpekleri rahatlatacaktır.

Cakeyta

Hangimizin doğru bildiğini bilmiyoruz, farkındasınız değil mi? Bahsettiğiniz şeyleri daha ilk kez duyuyorum ve kesinlikle aynı görüşte olacağımı sanmıyorum. Aksini savunan yüzlerce binlerce araştırma da cabası. Herkes kendi bildiğini savunuyor, biz de dahil. Yine de köpeğimin davranışının sebebinin bu olduğunu kabullenmeyeceğim ama tekrar ve tekrardan değerli görüşleriniz için teşekkürümğ kabul edin

Cakeyta

Sanki bunları köpeklerden birebir duymuş gibi emin konuşuyorsunuz. Tek bi YouTube sayfasına dayanarak bunları asla kabullenmem. Ben bildiğim kesinlikle doğru demiyorum ama bahsettiğiniz şeyler de asla doğru gelmiyor. Bu sevgi türünden mutlu olan köpekleri göremiyor musunuz gerçekten? Bilmiyorum kim haklı, sadece bahsettiklerinize inanamayacağım

Kesten

Peki ama belki yanlış biliyorsunuzdur. Neden bir şans vermiyorsunuz yeni bilgilere. Biz kaynağımıza çok güveniyoruz. Binlerce makaleyi haksız çıkardı çünkü. Sadece videoya bir göz atın. Ne kaybedersiniz ki?