Kedime Günde Kaç Gram Mama Vermeliyim?

pamuk18pamuk

Kedim 1 yaşında bir İran kedisi. Günde kaç gram mama vermeliyim ? Ayrıca kedim kısır. Siz günde kaç gram mama veriyorsunuz? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

47 CEVAP

yasement

Yani herkes farklı söylüyor evet. Bence veteriner maması kullanmasını gerektiren bir sağlık problemi yoksa en iyi beslenme şekli sadece yaş mama. İşlenmemiş bir şeyler yemesi yani konserve veya vakit varsa evde de hazırlanabilir. Ama balık yağı, taurin vs ilavesi lazım yabancı kaynaklarda gördüğüm kadarıyla. Böyle ama ben de kuru mama kullanıyorum bir öğün. Kediye bir faydası olduğunu düşünmüyorum açıkçası, daha ziyade gün içinde bana faydalı pratik olması açısından.

yasement

Hayır canım yüzde 10 protein içeren bir yaş mamada protein oranı yüzde 40 olur kuru maddede. Yüzde 70 - 80 nem olduğu için.

patili

ama benimki de 20 24 gr kuru mama yiyor gün içinde :))
yaş mamayı ben de konserve oldugu için ve direkt taze et sonuçta mutlaka koruyucu konuluyordur ve kimyasaldır vs diye bıraktım. 2 gündür vermiyorum. kuru mama en azındsn doğal yollarla korunulanından alıyoruz

patili

versem günde 150 gr konserveyi bitirir. zaten derdim o benim. kuru mama yesin istiyorum. yaş mama zaman içinde bagırsak sindirim sorunları çıkartıyor diyorlar. bu konuyu sanırım çok profesyonel bir şekilde araştırmam lazım. saçlarımın dökülme zamanı geldi yine

patili

verdiğim yaş mamalarda kimyasal yok deseler de ben kuru mama kadar güveneniyorum. sonuçts taze bir et o konservede dolaba girmeden rafta aylarca bekleyebiliyor. bana garip geliyor
animonda carny ocean
animonda carny
britcare pouch bezelyeli balıklı
schesirin her çeşidi
gimcat balıklı balkabaklı (en sevdiğimiz)
bu markaları veriyordum. şimdi kestim vermeyi :/

Cotontzu_Siri

benim kullandığım tarifi deneseniz. köpekler için ama o kadar seviyor ki; abartmıyorum, ben mamaları poşette tutuyorum, salonda uyurken mutfakta poşete dokunduğum an çıkan o minicik seste ayağa fırlıyor, koşa koşa kapının önüne geliyor

yasement

Evet ben de uluslararası kabul görmüş veteriner hekimlerin yaş mama ve çiğ diyet önermeleri ile bu beslenme düzenini oluşturdum. Yer heralde sevdiği tatlar olursa

yasement

Ben de sordugumda nd kullaniyorum dedigimde cok yas mama vermeyin protein agir gelebilir demisti tahilsiz mamalarda. Sonra dedim nd tahilli kullaniyorum ama, aa verin o zaman hic bisey olmaz dedi. O gun benim de karismisti :)

Reyyanhan

Error

Reyyanhan

Orijen kitten :) satıp onla bunla ugrasacagima sokaktaki canlara yarasin daha mantikli :)

yasement

Bilinenin aksine kuru mamalar da dis sagligi icin iyi degil. Disin yuzeyinde birikenleri sakiz etkisi yapip temizleyebiliyor ancak dis ve dis eti arasindaki birikimler zaten dis sagligini etkileyenler. Bizdeki de oyle mesela disin yuzeyi degil de fircayi dogru aci dis etlerinin bittigi yerde hareket ettirip birikenleri uzaklastirmali, ve bu da cogu insan tarafindan bilinmiyor.

ursaminor

Evet sadece diş sağlığı için kuru mama önerilmemeli. Diş sağlığı için dişler fırçalamalı :)

yasement

Patili seninki bence de kuru mamayı reddeder zaten bahane arıyor gibi.d

Cotontzu_Siri

yaş mamanın protein oranı çok düşük