Kedime Günde Kaç Gram Mama Vermeliyim?

pamuk18pamuk

Kedim 1 yaşında bir İran kedisi. Günde kaç gram mama vermeliyim ? Ayrıca kedim kısır. Siz günde kaç gram mama veriyorsunuz? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

47 CEVAP

ursaminor

Dişleri çürüten şey yaş mama değil, dişlerin temizlenmemesidir. Bu en temel fizyolojik gerçektir yahu. Ne yersen ye, dişlerine bakmazsan dişlerin çürür değil mi? Kedide farklı olduğu yargısına nasıl varılıyor ki?
Elimdeki doğrulama raporu tercümesi biter bitmez detaylı bir diş bakımı önerisi yazacağım sizler için. (Dünyanın sayılı vet. fakültelerinden derlediğim bilgiler var - Kesinlikle kişisel fikirlerden oluşan yargılar yok içinde).

Denizzzzzz

Yaaa bı yaşmama miktarı benimde kafamda soru işareti ben günde 50 gr uaşöama veriyorum daha ağırlık kuru mama yiyor ama bu aralar çok iştahsız gerçi hep öyleydi ama bu aralar daha fazla sürekli yaş mama istiyor yereddüt ediyorum öikyaro çoğaltma konusında veterinerin biri bişe olmaz dedi diğeri verme fazla ,o miktar bile çok bence haftada 200 gr mı heçmesin dedi bilemedim hangisi doğru diye

patili

evet ben birden fazla veterinerle bu konuda görüşme yaptım neredeyse repörtaj gibi bu hafta. hala da devam ediyorum kapı kapı iyi veterinerleri dolaşıp soruyorum. çogundan aldıgım cevap haftada en fazla 1 kez yaş mama verin yoksa yeme alışkanlıgı bozulur ve kuru mamayı reddeder. bizde de durum böyle olmuştu. bazı veterinerler de sağlıklı birşey olmadıgını söyledi yaş mamanın.

patili

yasement benimki de çok yaş mama yiyor kuru mama rn fazla 20 25 gr yiyor diye üzülüyordum. sende bu normal bir hayat standardı olmuş :)))
ben hiç üzülmiyim o zaman. :p

yasement

Kilosuna göre değişir pakette yazar. 180 grama yakın yaş mama 25 gram kuru mama veriyorum.

Reyyanhan

Fazla yaş mama da iyi değil ama

patili

röportaj*

yasement

pakette belirtiyorlar kimyasal koruyucu olmayanlar. severek yiyosa yesin alma önünden yemek yemiyo diyodun :D

patili

veterinerler bu şekilde uyarıyor. halktan birinin yazdıgı bir bloga benzemez diye düşünüyorum. her veterinerin sözüne güven olmaz bu yüzden dalında isim yapmış veterinerlere soruyorum şu sıralar. araştırmama devam edicem bu konuda. çok güvendiğim bir tanesi: en temiz ve sağlıklı beslenme evde her gün öğün olarak pişirdiğiniz et ürünleridir, dedi mesela. *******tan toplu yaş mama sipariş edip evdeki kuru mamaları ezip karıştırarak versem nasıl olur acaba.. böylece hem kuru mama yemiş olur hem istediği gibi yaş mama..

Denizzzzzz

Veterinerle gibi kedi severlerde bu konuda ikiye ayrılmış dırumda benim devreler yine error :)

ursaminor

:D
Zaten bu oranı bulsak, hayatın sırrını filan bulmuş olacağız gibi :D
Bütün dünya tartışıyor aynı şeyleri.
Ama ben de şahsen her gün düzenli yaş mama verilmesinden yanayım.
dehidre edilmiş kuru mamalar ne olursa olsun şeffaf gelmiyor bana.
85gr yaş mama (bazen hepsini sabah, bazen de sabah-akşam yarı yarıya)
65gr kadar da kuru mama veriyorum ben.

yasement

Bazi gunler ben de kuru mamayi iki öğüne cikariyorum yaş mamayi bir ogun veriyorum. Yaş mama olmazsa olmaz gibi geliyor. Aynen bir kedinin bu konuyla ilgili bizi aydinlatmasi lazim.d yani asla bilemicez en dogrusu hangisi

Cotontzu_Siri

mama paketinde yazmıyor mu? ben göz kararı veriyorum

Reyyanhan

180 gram çok değil mi

yasement

Yas mama icin hayir