Tavuk Alerjisi

Sselin1

Merhaba arkadaslar Kedisinde tavuk alerjisi olup da hindi, ördek veya bıldırcın etinde bir sorun yaşamayan var mi?

16 CEVAP

Sselin1

Keske sadece tavuga olsa. :) bizim sorunlarimiz sadece alerjik mama ile geciyor tavuk, dana, balik, yumurta hepsine var. Ama eminim sizinle ayni sorunlari yasayanlar vardir tahilsiz mama cogu kediye agir geliyor cunku. Yorumunuz faydali olacaktir teşekkurler :)

Sselin1

Tek tek denedim. Hatta Kendim evde pisirip verdim Emin olmak icin. Tabi aradan zaman gecmesi gerekiyor mesela 1 gun tavuk verdiniz birkac gun sonra balik verirseniz anlayamazsiniz. Mesela 1 ay hipoalerjenik mama kullanin sonra balik verin ise yaramazsa 2 hafta sonra kuzu eti deneyin.. ama tabi protein alerjisi gibi bir durum varmis tüm proteinlere karsi tepki veriyolarmis buyuk ihtimal benm kedim de oyle ama bir umut bildircin domuz tavsan gibi farkli proteinleri de denicem ama pek umudum yok.

Sselin1

Yani tum alerjik etkileri ortadan kaldrmak icin once hipoalerjenik mama kullanmaniz gerek sonra hipoalerjenik mamaya devam ederken istediginiz proteini sirayla deneyin. Ama bu surecte malt da dahil ek hicbirsey kullanmayin. bu arada royal canin mamanin hipoalerjenik mamasini tavsiye etmem.

ayseguledaa

Teşekkür ederim cevabınız için biz de Brit Care yeni seri hipoalerjenik mamaya geçtik. Dediğiniz gibi tepkiler ortadan kalkınca ben de o şekilde bir yol izlemeye başladım. Umarım buluruz.
Sorunuza cevap olarak ben de aynı soruyu veterinerimize danıştım. Hindi, bıldırcın, ördek gibi protein içeren mamaları kullanabileceğimizi söyledi. Fakat bazı kediler de tüm kümes hayvanlarına alerji gösterebiliyormuş. Denemek gerektiğini ifade etti.

Sselin1

Eger tavsanlida bir sorun yasamiyorsaniz alerjik mamaya gerek yok zaten. Buyuk ihtimal kedinizin balik, ve yumurta alerjisi var. Belki dana da olablr tek vermeden anlasilmaz. Diger arkdasimizn dedigi gibi uzun sureli yuksek oranda tavuk kullanimi da sorun yapablir bol tavuk iceren mamalar kacinmak gerekir. Bir sey deneyeceginiz tamam icinde tek protein olmasina dikkat edin neyin kasindrdgna emin olursnuz. Ama tavsanli mamanin iyi gelmesi cok iyi olmus ben de alerjisi olan kedilere onu onerdim hep. Daha once tavsan eti tuketilmedigi icin bu tarz kediler icin cok guzel bir secenek oldu brit care. Iyiki uretmis.

Sselin1

Bazen etin yuksek oranda kullanilmasi sorun yaratiyor dediginiz gibi n&d gibi yuksek proteinli ve bol etli mamalar cogu kediye iyi gelmiyor bu canlilar her nekdar etcil olsada artk yabani kediler degil.

ayseguledaa

Soru açmıştım N&D'de sorun yaşamamız üzerine. O zaman sizden bu bilgiyi öğrenip araştırma sonucu Brit yeni seriye geçmiştim. Gerçekten çok kurtarıcı oldu tavşanlı maması. Birçok kişi sorun yaşasa da enteresan şekilde bize iyi geldi. Yine de bir süre gözlemleyeceğim. Verim alırsak devam edeceğiz. Bu süreçte de dediğiniz gibi protein çeşitleri vererek sorunun ne olduğunu anlamaya çalışacağım.
Bazı yerler alerjinin kaynağını bulmak için test yapıyormuş veterinerimizin yönlendirmesine göre, ben yok diye biliyordum bu testten. Fakat maliyetli de olduğu da söylendi. Alerji konusunda çok yardımcı oldunuz çok teşekkürler 😊🌸

Sselin1

Oylemi cok mutlu oldum yardimci olduguma :) evet tavsanli mamanin da iyi geldigni anlamak icin en az 2 ay kullanmak lazim. Umarm hicbir sorun olmaz. Evet testi biliyorum ama sonuclari %100 dogru olmyormus diye okumustm yaptrana da denk gelmedim cidden pahali sanrm. Gerek kalmaz ins. Ben hep mama icerigi arayisindayim yine farkli proteinli bir mama olursa sizinle de paylasirim. Bu arada aklinizda bulunsun monge adli markanin da tavsanli mamasi bulunuyor yas mamasida mevcut sadece tavsan eti var icinde. ama her yerde bu marka satlmyor. Bu markanin ordekli mamasi falan da var ozelligi tek protein icermesi yani eleme yaparken bu markanin yas mamasini veya kuru mamasini kullanablrsnz ama mongenin monoprotein serisi olacak.

erlcnr1903

benim köpeğimde de vardı tavuğa alerji kuzu etli mama aldım düzeldi belki kedilerde de olabilir

ayseguledaa

Birçok veterinerden daha faydalı şeyler öğreniyorum alerji konusunda gerçekten sizden. Çok teşekkürler. Ben de hiç rastlamadım yaptırana. Dediğiniz gibi de umarım gerek kalmadan sorunu bu şekilde buluruz. Söylediğiniz mamayı da ilk defa duydum, bakacağım. Brit Care'i en azından 2 paket bitirdikten sonra alternatif düşünürüz. Çok teşekkür ederiz yardımcı olduğunuz için 😇

Esnzn

merhaba. öncelikle tavuk alerjisi olduğu kesin mi? çünkü ben de ilkinde öyle zannetmiştim ama meğer tahılsız mamadan dolayı sıkıntı yaşıyormuşuz. nd düşük tahıllı tavuklu ve tahılsız bıldırcın karıştırarak veriyorum, önceki şikayetlerimiz bitti. eğer kesin teşhis almadıysanız ve tahılsız mama kullanıyorsanız yorumumu değerlendirin. Kesin teşhisliyse malesef bir şey diyemem.

ayseguledaa

Merhaba, test mi yaptırdınız acaba? Tüm bunlara alerjisi olduğunu nerden anladınız? Biz de alerji kaynağını bulmaya çalışıyoruz. Ne versem kaşıyor kendisini

miupiu

bize de tavuk alerjisi var denildi. tavuğu çok seviyordu ve nerdeyse her gün yiyordu birkaç ay sonra çenesinin altında yaralar oldu tespiti böyle koydu doktor. öyle diyince tavuklu kuru mama almıştım ve verememiştim ama doktoru değiştirince yeni doktor "direkt tavuğa alerjisi var demek yanlış olur" demişti, içeriğinde tavuk olan kuru mama yiyor şu an (az da olsa çoğu mamada var) ve tavuklu ödül çubuğu da yiyor ama sorun olmadı sanırım tespit yanlıştı. ve ben hipoalerjenik diye felicia kullanıyordum fakat felicianın da hipoalerjenik mama olmadığını söyledi doktor, paketine öyle yazıyorlarmış. çok zor bir durum piyasada somonlu, portakallı mamalar bile tavuk içerikli, alerjisi çoksa zarar verebilir endişesini anlıyorum şu an, balıksız bulunur ama çoğu şeye alerjisi varmış kedinizin umarım iyisi olur.

Sselin1

Evet gida hassasiyeti ayri bir durum. Ama sizde dikkat edin bir zamandan sonra az bile yese dokunablr. Alerji cok farkli bir durum. Normalde yedigi ve bir sorun olmayan gidaya yillar sonra alerjisi olusablr. Cogu kisi bu yuzden hata yapiyor 2 yildir ayni mamayi yiyor bir seyi yoktu mamadan kaynakli olamaz diye dusunuyorlar. Bu yanlisa dusmemek lazim. Yorumunuz icin tesekkurler :)

Sselin1

Evet tum kumes hayvanlarina tepki gosterebiliyorlar. Ben de orani merak ettigim bu soruyu sordum. Sorunlarinizin ortadan kalkmasina sevindim. Ama brit care, felicie gibi mamalar hipoalerjenik degil aslinda. Hipoalerjenik mamalar sadece vetlerde satiliyor. Bu tur sorunlar yasayanlar yanilmasn. Ama neyseki sizin problmenize iyi gelmis belki tahilsiz olmasi ve katki maddelerinn olmamasi iyi gelmistr. Sizin suan kullanidigniz brit care neyli. Ve ne eti verince kediniz kasindi