Scottish Kedim Kızgınlığa Girdi

Siriuslaa

Merhaba arkadaşlar
10 aylık scottish dişi kedim var ve iki gündür kızgınlık döneminde. Şimdi çiftleştirsem sağlığı açısından sorun olur diye korkuyorum, bu cinslerde ve dişilerde çiftleşme ne zaman olmalı sizce?
Ha şimdiden söyleyip yok üretip satacaksınız yok o hayvanlar hasta vicdanınız nasıl el veriyor felan gibi bilip bilip klişe laflar söylemeyin. Azıcık araştırıp sonra bunları yazmaktan sakincee vazgeçin

66 CEVAP

Siriuslaa

@mihriii
Çok sevdin sen beni bi uzayamıyorsun buradan.

@Siriuslaa aynen ilk yorumlar öyle gelmiş ama sizde ondan sonra ki herkesi aynı kalıba koymuşsunuz. Benle birlikte bildiğim kadarıyla @Thekedi ve @muhendisolsaydim parayla satın almaya bile karşı değiliz doğru üretim yapılıyorsa işte gen testleriyle filan ve yavrular, anne iyi bakılıyorsa sorun değil ama işte sorun burda başlıyor scottish foldun doğru üretimi, sağlıklısı diye bir şey yok.

Siriuslaa

@bademlikurabik
Ben zaten güzel cevap verenlere teşekkür ederim belki farkedemediniz ama dediğim gibi benim kararım ve başka insanları alakadar etmez
Şu an oturup scottish bir kedim var diye ağlayacak duruma getiren insanlar var beni ve bu çok üzücü bir durum.
Umarım beni anladınız soruma insan gibi cevap veren herkese teşekkür ederim, geri kalanlarında önyargı ve kötü zihniyetlerinde boğulmaları dileğiyle..

losive

Scottish kedisi olan insanları linç ediyorsunuz ya arkadaşımın kedisi yavruları oldu banada birini ücretsiz verecek ve yaşı gelince kısırlaştıracağım ben almasam başkası alacak belki çiftleştirip satacak lütfen insanları bilmeden eleştirmeyin bu kadar kötü kalpli olmayın

patipatili

merhabalar soru uzun süre yukarıda kalınca okudum cevapları ve yazmak istedim tekrardan. tabii ki ağlamayın Scottish kediniz var diye bir kere sahiplenmişsiniz sonuçta ve çocuğunuz gibi bakıyorsunuz bundan sonra yapmanız gereken (bence) onun hasta ve narin olduğunu kabul edip bakımını daha detaylı daha özenli ve hastalığına göre yapmak, veteriner kontrollerini aksatmamak çünkü belli bir yere kadar acı çekiyorlar maalesef farklı düzeylerde zaten bu bilgiler arkadaşların attıkları linklerde de mevcuttur eğer okuduysanız. tabii ki sizin kararınız ama oturup scottish kediniz var diye ağlamak yerine dünyaya daha fazla acı çeken bebek getirmeyebilirsiniz bu da sizin kararınız. bence scottish kediniz var diye linçlenmeniz ayıp sonuçta yeterli bilgi sahibi olmadan sahiplenmiş olabilirsiniz. ama siz de buradaki diğer üyeleri anlamaya çalışın yeni doğacak bebeklerin ağrıyla yaşaması düşüncesi bizi üzüyor. benim anladığım kadarıyla hiçbir önyargı veya kötü niyet yok yani en azından benim içimde yok. sizin sorunuzdan bağımsız, oqrenerde06 beyin böyle birkaç cevabını daha görmüştüm muhtemelen kendisi de scottish sahibi olduğu için bazı bilimsel gerçekleri reddediyor ama bu da onun kendi bileceği iş tabi ki kimse burda kedisinin ağrı çektiğini kabul etmek istemez. ama böyle yaparken lütfen yanlış bilgiler vermekten kaçının. ayrıca şu saatten sonra yavrunuzu sokağa atamayacağınıza göre en iyi şekilde en acısız şekilde bakmaya çalışmaktan başka yapacak bir şey yok zaten . tüm kediciklerimize mutlu ve sağlıklı ömürler.

Siriuslaa

@patipatili
Tabikide scottish kedim var diye ağlamıyorum sadece üzüntümü ve insanların gereksiz yükselişini dile getirmek istediğim için böyle ifade ettim kendimi.
Ben çok mutluyum kızımla çok şükür. Dediğim gibi kimseyi yargılamak, sorgulamak ve bilip bilmeden konuşmak kimseye düşmez. Bende gayet araştırma yapıp bilgilenmeye çalışan bir insanım. Gayette bilinçli bir şekilde sahiplendim yavrumu. Çok veterinerle konuştum ve hepsi çok sağlıklı olduğunu söylediler.
Hepsi hasta olarak geçiyor evet ama aynı şekilde seyretmiyor hastalık bildiğiniz üzere. Siriusun şu an hiç bir sıkıntısı yok çok şükür.
Her canlıda kalıtsal hastalıklar olabiliyor, ama bunu kontrol etmek ve güzel büyütmek biraz bizim elimizde
Teşekkürler yazdığın cevap için

Zeynepulku

Arakdaslarda bir sürü arastirip kaynak atmış zaten bence sizde birazcık arastırsaymıssınız

emineerturk

Bu ırkın kalıtsal rahatsızlığı yüzünden bir çok ülkede üretimi bile yasak. Keşke biraz arastırsaydınız cidden yazık..

Siriuslaa

Çok komiksiniz gerçekten
Doğacak kedimi tabikide hiç kimseye vermeyeceğim benimle kalacak yavrularım.
Ayrıca araştırmadan bilip bilmeden konuşmayın olur mu? Scottish cins kediler hasta değiller, hepsi hasta olmuyor. Bir çok kedinin hastalıkları var zaten sadece scottish kedilerde genetik hastalık bulunmuyor.
Çiftleştireceğim kedinin gen testi her şeyi yapıldı. Çiftleştireceğim kedinin annesini babasını biliyorum.
Cins kedi merakıymış 😂 çok komiksin gerçekten. Sokakta kaç kediyi beslediğimi evimde başka tekir kedi olup olmadığını bilmeden nasıl konuşabiliyorsunuz?

Siriuslaa

@losive
Gerçekten çok teşekkür ederim.
O kadar saçma bir düşünce içerisindeler ki. Sanırsın scottish kedisi olanlar hayvanları sevmiyorlar, süründürüyorlar.

Siriuslaa

@patipatili
Teşekkür ederim saygılı ve güzel bir şekilde bana başına geleni anlattığın için en azından diğer insanlar gibi üslupsuz konuşmadın.
Yaşadığınız olay çok tatsızmış, çok geçmiş olsun.
Doğum süreci, doğan bebekler tabikide her zaman aynı olacak sağlıklı yada ölü sakat doğacak diye bir şey yok çünkü bu tehlikeler insanlarda da oluyor. Sadece hayvanlar da değil ki?
Biraz şans meselesi dediğiniz gibi ama ben kızımın her zaman yanındayım. Ona zarar verecek bir şey yapmam.

Siriuslaa

@pompompurin
Çok komiksin

Siriuslaa

@dezgicavus
Çok teşekkür ederim gerçekten

Oqrenerde06

Çiftleşme açısından şuan çok erken anneliğini tam yapamayabilir. 2 3 ay daha beklemelisiniz😊

Siriuslaa

@sultansbutler
Teşekkür ederim güzel önerileriniz için.
Tabikide bende çok araştırıyorum ve sakıncalı bir durum olmaması için uğraşıyorum. Scottish-scottish çiftleşmesi olmaması gerektiğinide biliyorum. Her kedide her canlıda bu riskler geçerli bence.